Kıbrıs Ev | Gold Mark Emlak - Kıbrıs Ev

Kıbrıs Ev konusunda kazançlı bir yatırım

Yatırımın yeni gözdesi Kıbrıs ev, Türkiyeli Yatırımcının son dönemde Kıbrıs taki yeni yatırım aracıdır. Yatırım yaparken gözardı etmemeniz gereken hususlar ve diğer bilgileri sizlere sunmaya çalışıyoruz. Kıbrıs Ev için Karlı bir yatırım için nelere dikkat etmek gerektiğini sizlerle paylaşalım.

Resmi İşlemlerinize Kıbrıs Ev  alırken yada  kiralarken Dikkat Edin: “tecim ayrıdır, dostluk ayrı” sözünü asla ihmal etmeyin. Kıbrıs türk emlakçılar Birliği üyesi bir acente ile çalışın ve yanlış yapmayın. Kapora vermeden önce iyi düşünün. Tapu işlemlerinize özen gösterin. TC vatandaşları ve diğer Yabancılar avukatlık hizmetini en fazlaca anlaşma öncesinde alırlar; başları da ağrımaz. Hepimiz ise hiç birşeyi okumadan imzalar sonra avukat ile durumu çözmeye çalışırız. Bu yüzden iyi bir emlak acentesi ve iyi bir emlak avukatı ile yatırım yaparsanız güvenli bir şekilde Kıbrıs ta ev sahibi olursunuz. 

Kıbrıs Ev hususunda  Araştırın: Bir duyum almış olabilirsiniz; Kıbrıs Ev yada kiralık emlak mevzusunda  aynı bölgede çok kazanmış bir dostunuz olabilir. Biz size tekrardan doğru firma ile çalışmanızı tavsiye ediyor ve alım yapmadan önce hangi firmadan alım yaptığınız, malın tapu bilgisi ve avukatlık hizmetinden yararlanmanız için araştırın kesinlikle bunlarsız alışveriş yapmayın.

Kıbrıs da ev alırken doğru Fiyattan Alım Yapın: Mal alınırken kazanılır deyimi en fazla toprak alımları için geçerlidir. Doğru fiyattan alınmış bir toprak hiç kaybettirmez. Ihmal etmeyin yatırım kazancınızı alış fiyatınız belirler.

Kıbrısda ev  alırken Tapu Devir Harcı

Alıcı tarafından ödenen bir vergidir. Kıbrıs ta ev aldığınızda Tapu devir harcını ve bazı diğer vergileri alıcı öder. Tapu devir harcı normalde Satın alınan fiyatın %6 sına tekabül eder. Yalnız KKTC de bulunan yasaya göre alıcının satın aldığı konut onun ilk satın aldığı konut ise bir kereye mahsus olarak Alıcı %3 tapu harcı öder. bu muafiyet hakkını kullanıp kullanmamak müşteriye bağlıdır. 

Kıbrıs Ev Meselesinde toplumsal ALANLAR:

Seçeceğiniz evin; beyazperde, alışveriş merkezi, kafeler ve çocuk oyun alanlarına yakın olması oldukca önemli. Trafiğe takılmadan yürüme mesafesiyle ihtiyacınız olan her şeye ulaşmanız hem sizin ömür kalitenizi yükseltecektir bununla beraber kiraya verirken evinizin daha öncelikli olmasına sebep olacaktır.

Kıbrıs Ev  seçiminde FONKSİYONEK TASARIMLAR:

Özellikle efsunk kentlerde yaşam alanlarının giderek küçülmesi ile konutların metrekarelerinde de küçülmeye gidiliyor. Hal böyle olunca da küçülen dairelere minimal ve fonksiyonel çözümler sunmak gerekiyor. Seçeceğiniz evin m2 büyüklüğünden çok sizin yada kiracınızın gereksinimlarını ne kadar karşılayabileceğine azami özen göstermelisiniz.

 

Kıbrıs Emlak Stopaj

Satıcı tarafınca ödenen bir vergidir. İnşaatçı veya saibinden satılık konut alırken kesinlikle stopaj ücretini ödemeyi kabul etmeyin. Alıcı nın ödeyeceği vergiler KDV %5, kontrat pul ücreti %0.5, Trafo Katkı £1000 - £1500 Stg arasındadır değişiklik gösterebilir, Avukatlık ücreti, Tapu devir harcı %3 Muafiyetli. Ayrıca Kıbrıs ta kesinlikle emlakçıya alıcı olarak komisyon ödenmez. 

Kıbrıs Ev husunda işinize yarayacak Emlak Terimleri

 

Gold Mark Estates Kıbrıs Emlak Terimleri

 

DAİRE: Kıbrıs ta daireler çok büyük yapılmaz, genelde kira amaçlı satışlar olduğundan beklentiniz büyük olmasın. bir yatak odalı ve iki yatak odalı daireler en popüler dairelerdir. penthouse türünde daireler ise büyük ve lüks yapılır. 

VİLLA: Kıbrıs ta villa kavramı biraz küçük den başlar. ikiz villa olarak yapılan hatta iki yatak odalı olan villalar ekonomik seri ev olarak üretilmesine rağmen villa olarak bilinir. Tabi ki lüks büyük bahçeli villalarda mevcut olmakla birlikte villalar genellikle 150 metrekare ve 300 metre kare arasında değişkenlik gösterir. genelde 1 arsa veya 1 dönüm içerisinde inşa edilirler. 

ALTYAPI: Su, elektrik, kanalizasyon, yol gibi tesislerin tümüne verilen ad. Trafo olarak bilinir. Kıbrıs ta altyapılar şirketler tarafından yapılır ve maliyetler alıcıdan trafo katkı ve altyapılar adı altında talep edilir. 

ARSA: parsellere ayrılmış asfalt ve altyapıları tamamlanmış ev inşa etmeye hazır toprak parçalarına kıbrıs ta arsa denir. Yaklaşık 520 metrekare den küçük olmayan arsalar bir tam arsa olarak adlandırılır. büyüklüğü yaklaşık 1000 metrekareye kadar ulaşabilir ve arsa olarak isimlendirilir. 

EVLEK: Kıbrıs ta araziler dönüm ile ölçülendirilir iken dönümden küçük parçalar EVLEK ibaresi ile ölçülendirilir. MEsela 1 evlek = 334 metrekare büyüklüğündedir. Bir evlek araziye yani yaklaşık yarım arsa dan biraz büyük araziye ev yapılabilir. 

İMAR İZNİ: Kıbrıs ta imar izinleri bölgelere göre değişiklikler göstermektedir. Mesela Girne Merkez emirnamesine göre Girne merkezde Ana caddeler üzerinde 7 kata kadar apartman yapılabilmektedir. Yine Girne Alsancak bölgesinde ve Çatalköy bölgesinde ise %35 imarlı bölgeler bulunmakta ve bu bölgelerde iki kattan daha yüksek yapılara izin verilmemektedir. imar iznine göre villalar ve apartmanların kümeleştiği bölgelerle çevre koruma altında tutulmaktadır. 

TÜRK TAPUSU: Kıbrıs ta en çok sorulan sorulardan birisi tapu konusudur. Yine satım alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bir konudur. Türk tapusu Kıbrıs ta bulunan tapular arasında en güvenilir olan tapu olarak bilinir. Eski Kıbrıs cumhuriyeti zamanında Türklere ait olan ve günümüze kadar da halen türklere ait olan yerlerin tapularına verilen isimdir. Diğer tapulara oranla daha çok değer gördüğünden Türk tapulu yerler daha pahalıdır. 

EŞDEĞER TAPUSU: Bu tapular Kıbrıs Cumhuriyeti zamanında KKTC kurulmadan önce Türklerin Güney de bıraktıkları mallarına karşılık Kuzey Kıbrıs'ta hükümete feragat verilerek alınan yani karşılığı ödenmiş tapulardır. Kıbrıs ta eşdeğer tapular da güvenli tapu sınıfında olup tüm bankalar ve hukukçular tarafından güvenli olarak belirtilmektedir ve kredi olanaklarında itibar görmektedir. 

TAHSİS TAPU: Kıbrıs Barış Harkatından sonra Kıbrıs a yerleşen TC vatandaşlarına devlet tarafından tahsis edilen ve günümüzde imara açılan bölgelerde bulununan tapu cinsidir. KKTC ve TC hükümetlerinin güvence vermesine rağmen çok fazla itibar görmemektedir. Ama yasal olarak alınıp satılması serbesttir. Kıbrıslıların eşdeğer mallarını ibraz ederken kuzey den aldıkları mallarda savaşta yaptıkları askeri görevleri dolayısı ile verilen puanlarla alınan yerlere de tahsis ismi verilmektedir. Eğer ki arazinin sahibi kıbrıslı ise ve de mucahit puanı ile tamamlanarak alınan bir yer ise arazinin güvenlik sorunu yoktur. yine de soru işaretlerinden kurtulamadıkları için Kıbrıs ta konut veya arazi alan alıcılar tarafından tercih yapılırken zorlanılmaktadır. 

SEARCH RAPORU: Konut veya Arazi alınırken Kıbrıs bölgesel tapu dairelerinden alınan arazinin tapu cinsinin belirtildiği ve üzerinde ipotek olup olmadığının belirtildiği belgedir. alım yapmadan önce search yaptırmak güvenlik açısından önemlidir. Avukatınız bunu sizler için gerçekleştirmektedir. 

TAPUYA ŞERH KOYMA: Kıbrıs ta inşaat halinde bir ev, daire veya sözleşme bir arazi satın aldığınızda, tapunun isminize dönene kadar sizin adınıza kayıt edilmesidir. dolayısı ile satıcı hiçbir şekilde malı bir başka alıcıya satamaz veya ipotek ettiremez.

DEPOZİT ÖDEMESİ: Kıbrıs ta bir mal - ev - gayrimenkul almadan önce ön anlaşmayı sağlamak için depozit ödenir. Yazılı bir belge olarak almanız tavsiye edilir. Ortalama bir daire için £2000, Bir villa için £4000, ve arazilerin büyüklüğü oranına göre %2.5 oranında depozit ödemesi yapmanız normaldir. 

KIBRIS ta YABANCILARIN MAL ALIM İZNİ: Kıbrıs ta her yabancı ülke vatandaşı sadece 1 konut veya 1 dönüme kadar arazi sahibi olabilmektedir. Daha fazla konut veya arazi sahibi olmak için ise şirket kurmak veya avukatların kurduğu TRUST şirketlerine kayıt yaptırabilir ve mal alımı yapabilirsiniz. Kıbrıs ta mal alımı gerçekleştirmeden önce avukatınız aracılığı ile satın aldığınız malın sözleşmesini bakanlar kurulu ön soruşturması için avukatınız hazırlamaktadır. Bunun için satın aldığınız yerin gerekli evrakları ve alıcının suç kaydının bulunduğu Criminal record dediğmiz temiz belgesinin orijinali satın alan müşterden talep edilir. TC vatandaşları için hızlandırılan uygulama ile 1.5 - 2 ayda izin çıkmakta ve alıcıya tapu devri gerçekleştirilmektedir. Yabancı diğer ülkeler içinse bu süre 4- 6 ay arasında gerçekleştirilmektedir. 

 

NEDEN KUZEY KIBRIS'TAN YATIRIM YAPMALIYIM?
Kıbrıs Emlak Vergi Sistemi
Kıbrıs ta kira getirisi
Kıbrıs Projelerimiz
Kıbrıs İskelede Satılık İkiz Villalar
Kıbrıs Girnede Satılık Türk Kocanlı Daire
Kıbrıs Girnede Türk Koçanlı Satılık Daireler
Kıbrıs Alsancakta Satılık 2+1 Daire
Kıbrıs Doğanköyde Satılık Villa
Kıbrıs Alsancakta Satılık Villalar
Kıbrıs Edremitte Satılık Lüks Villa
Kıbrıs Bellapais'de Satılık Havuzlu Villa
Kıbrıs Alsancakta Satılık Daire
Kıbrıs Magusada Satılık Daireler
Kıbrıs Girne Merkez'de Satılık 2+1 Daire
Kıbrıs Ozanköy'de Satılık Villa
Kıbrıs Gülseren'de Satılık Daire
Kıbrıs Girne'de Satılık Penthouse
Kıbrıs Gülserende Satılık Daire
Kıbrıs Girnede Türk Koçanlı Satılık Daire
Kıbrıs Girne Merkez'de Çeşitli Satılık Daireler
Kıbrıs Girne Merkezde Satılık Daire Çeşitleri
Kıbrıs Girnede Satılık Daire Çeşitleri
Kıbrıs Girne'de Satılık Daire
Kıbrıs Ozanköyde Satılık Villa
Kıbrıs Girne'de Satılık Daireler
Kıbrıs Lefkoşa Merkezde Satılık Eşyalı Daire
Kıbrıs Alsancakta Eşyalı Satılık Daire
Kıbrıs Magusa'da Türk Kocanlı Daire
Kıbrıs Magusa'da Satılık Daireler
Kıbrıs Kumyalıda Satılık Havuzlu Villa
Kıbrıs Alsancakta Havuzlu Satılık Villa
Kıbrıs Karşıyaka'da Satılık Villa
Kıbrıs Çatalköyde Satılık Havuzlu Villa
Kıbrıs Girne Merkez'de Satılık Daire Çeşitleri
Kıbrıs Girnede Denize Sıfır Satılık Villa
Kıbrıs Yeşiltepede Satılık Villa
Kıbrıs Yeniboğaziçinde Satılık Villa
Kıbrıs Alsancakta Satılık Havuz Daire
Kıbrıs Zeytinlikte Satılık Daireler
Kıbrıs Girne Merkezde Satılık İkiz Ev
Kıbrıs Çatalköyde Satılık Villa
Kıbrıs Merkez Satılık Daire
Kıbrıs Edremitte Satılık Villa
Kıbrıs Gonyelide Satılık Daire
Kıbrıs Alsancak Satılık Villa
Kıbrıs Kaliland'da Satılık Daire
Kıbrıs Yeşiltepede Site İçerisinde Satılık Daire
Kıbrıs Yeşiltepede Satılık Daire
Kıbrıs Arapköyde Satılık Penthouse
Kıbrıs İskele Merkezde Müstakil Satılık Ev
Kıbrıs Zeytinlikte Satılık Lüks Daire
Kıbrıs Arapköyde Satılık Daire
Kıbrıs Girne Yeşiltepede Satılık Ev
Kıbrıs Mağusa Satılık Ev
Kıbrıs Girne Merkezde 2+1 Satılık Ev
Kıbrıs Moğusa da Emlak
Kıbrıs Ev Almak İçin Halk Banktan Konut Kredisi
Kıbrıs da Deniz Sıcaklığı
Kıbrıs da Genel Olarak Hava Durumu
Kıbrıs da Ev Almak Artık Daha Kolay
Kıbrısta Taşınmaz Mal Alımı
Kıbrıs ta Ev Almak
Kıbrıs Gayrimenkul Danışmanı
Kıbrıs Yatırım Danışmanlığı
KKTC Satılık Ev
KKTC Satılık Daire
KKTC Satılık Villa
KKTC Satılık Arsa
KKTCde Satılık Arazi
KKTC Yatırım 1
KKTC Yatırım
Girnede Satılık Daire
Girnede Satılık Villa
Girnede Satılık Projeler
Girnede Satılık Arazi
Girnede Satılık Arsa
Girnede Satılık Rezidans Daire
Girnede Satılık Denize Sıfır Daire Villa
Magusada Satılık Daire
Magusada Satılık Villa
Magusada Satılık Arsa Arazi
Magusada Satılık Kira Garantili Daireler -1
Mağusada Satılık Kira Garantili Daireler
Magusa Yatırım
İskelede Satılık Daireler
İskelede Satılık Villa
İskelede Satılık Tatil Evi
İskelede Satılık Projeden Konutlar
İskelede Satılık Denize Sıfır Daire Villa
Long Beachte Satılık Daire
İskele Long Beachte Denize Sıfır Satılık Daireler
Kıbrısta Denize Sıfır Satılık Ev
Kıbrısta Satılık Lüks Villa
Kıbrısta Rezidansta Satılık Daireler
Karpazda Satılık Daire
Karpazda Satılık Ev
Karpazda Satılık Arazi Arsa
Karpazda Satılık Yazlık
Lefkosada Satılık Daire
TOP