Emlak Yatırımı Nedir? Ev Almak İyi Bir Yatırım mıdır?

Günümüzde en büyük getiriye sahip olan yatırım türlerinden biri emlak yatırım türü olarak bilinmektedir. Yatırım yapmayı düşünen kişilerin ilk tercihleri arasında yer alan emlak sektörü özellikle Kıbrıs’ta oldukça önemli bir konuma sahiptir. Kıbrıs’ta en zengin gayrimenkul türleri bulunmaktadır. Bunun temel sebebi ise emlak yatırımının yatırımcılara kısa, orta ya da uzun vadede kazandırıyor olmasıdır. Peki Kıbrıs satılık ev ve KKTC emlak seçenekleri nelerdir?

Emlak yatırımı, günümüzde global olarak yapılmakta olan bir yatırım türüdür. Yüksek potansiyele sahip olan Kıbrıs’ta yer alan satılık ev ve daireler her geçen gün değerine değer katarak gerek kira getirisi gerek satış potansiyeli olarak yatırımcıların ilgisini de çekmektedir.

Üst düzey kâr getirisine sahip olan ve hiçbir zaman, hiçbir koşulda değerini kaybetmeyen emlak yatırımı, değerini kaybetmemesi ile her geçen gün daha da değer kazanmakta olan bir sektördür. Bu nedenle, emlak yatırımı ile kazancına kazanç eklemek isteyen yatırımcıların Kıbrıs satılık ev ve KKTC emlak bültenini yakından takip etmeleri oldukça faydalı olacaktır.

Bu yazımızda Kıbrıs satılık ev ve KKTC emlak yatırımı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler ile paylaşacağız.

Emlak Yatırımı Nedir? 

Emlak yatırımı, mülkün birincil konut olarak kullanılmasından ziyade gelir elde etmek için bir yatırım olarak satın alınmasını ifade eder. Basit bir ifadeyle, genellikle taşınmaz ancak devredilebilir herhangi bir arazi, bina, altyapı ve diğer maddi mülkler olarak anlaşılabilir. Ev, arsa, bahçe ve benzeri taşınamayan mal ve mülklerin ortak adına “emlak” denmektedir. Ana yatırım türlerinden biri olan emlak yatırımı, uzun vadeli getirisi olan bir yatırım aracıdır. Peki emlak yatırımı nasıl yapılır?

Emlak Yatırımı Nasıl Yapılır?         

KKTC, bir ada ülkesi olması ve Akdeniz iklimi ile, masmavi denizleri ve değerlenen arazileri, binaları ile çok cazip bir yatırım konumuna sahiptir. Peki sizin Kıbrıs satılık ev alma kararınızdan önce dikkat etmeniz gereken kriterler nelerdir? Bu kriterleri aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Bir yabancı yatırımcı olarak Kıbrıs’ta 3 adet konut satın alma şansınız bulunmaktadır. Villa almak için ise sadece 1 şansınız mevcut. Eğer 3 adet konut satın alma sınırını aşmak isterseniz avukatlar ile aktif olmayan bir şirket kurmanız gerekmektedir. Ayrıca tüm bu işlemlerin en güvenilir portföy uzmanlarınca yönetilmesine de dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kıbrıs’ın en gözde konumlarını araştırmalı, satın aldığınız bölgenin ilerideki gelişmesini ön görmeye çalışmalısınız. Beğendiğiniz evi mutlaka gezmelisiniz. Bunlar, temel olarak Kıbrıs’ta ev satın alma önerilerimiz arasında yer almaktadır. Daha detaylı bir şekilde emlak yatırımı hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle İletişime geçerek Kıbrıs hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

GoldMark Estates olarak, KKTC emlak yatırımı yapmak, Kıbrıs’ta ev satın almak isteyen müşterilerimize her anlamda destek sunmaktayız. Konutunuzu kira geliri elde etmek için kullanacaksanız, GoldMark sizler için bu projeleri de yönetmektedir. Ayrıca evinizi dizayn etmemek için dilerseniz GoldMark tarafından anlaşmalı olarak hazır mobilya paketlerini inceleyebilirsiniz.

Emlak yatırımından kısa vadede kâr elde edilebilmesi için alınan gayrimenkulün piyasadaki diğer emsallerine göre daha uygun bir fiyata alınmış olması gerekir. Anında nakde çevrilemez olma özelliği de düşünüldüğünde emlak yatırımının dikkatli ve akıllıca yapılması oldukça önemlidir. Bir gayrimenkul satın alırken fiyatını değerlendirmemiz için en önemli etkenler; yaşı, semti, zemini, içi, çevresi, cephesi, otoparkı, imarıdır. Bu etkenlere çok dikkat edilmesi gerekir.

Ev Almak Mantıklı Bir Yatırım mıdır?

Ev yatırımı yapmak kişisel bir karardır. Ev almak ve bunu yatırım amaçlı yapmak için genel olarak artı ve eksilerini göz önünde bulundurmamız gerekmektedir.

Ev yatırımının avantajları şu şekildedir:

  • Özellikle de doğru zamanda, doğru yerde alınan bir evin değeri alternatif yatırım araçlarına göre çok daha fazla artabilir.
  • Kıbrıs’ta ev fiyatları genellikle düşmez. Bu nedenle garantili bir yatırımdır.
  • Yatırım yapılan ev türü kira geliri sunar. Evin fiyatındaki artışın üstüne ilave gelir eklenmiş olur.

Ev yatırımının dezavantajları ise şu şekildedir:

  • Aldığınız evde oturmayacaksanız, kiracı buldum, kirayı aldım alamadım dertleriyle uğraşma ihtimaliniz yüksektir.
  • Ev zamanla yıpranır, onarım masrafları çıkarır.

Ancak Goldmark Estates’ten aldığınız Kıbrıs satılık evler son derece temizdir. Bu sebep ile hem kiracı bulmanız kolaylaşır hem de ev yıpranmasını düşünmenize gerek kalmaz.

Peki Kıbrıs’ta ev almak mantıklı bir yatırım türü çeşidi midir?

Kıbrıs’tan Ev Almak Mantıklı Bir Yatırım mıdır?

Kuzey Kıbrıs, büyük şehrin stresinden sıkılanlar için bir kaçış noktası olarak görülmektedir. Bir ada ülkesi olan KKTC; mega kentlerin yaşadığı trafik sorunları, çevre kirliliği ya da aşırı yoğun bir hayat tarzı sunmaz.

Günün istediğiniz saatinde evinize yürüme mesafesindeki bir plajdan denize girebilir, turistlere yönelik bir mağaza açıp geçiminizi oradan sağlayabilir ya da KKTC’nin seçkin üniversitelerinde İngilizce eğitim alabilirsiniz. Kısacası, bir ada ülkesinde doğayla iç içe bir yaşam düşlüyorsanız Kuzey Kıbrıs tam size göre bir yer olabilir.

Yatırım olarak Kuzey Kıbrıs’tan ev almayı düşünenler, ellerindeki bütçeye göre bir ev mutlaka bulacaklardır. Bunun için GoldMark sizin yanınızda. KKTC emlak ve ev fiyatları Akdeniz’deki diğer adalara kıyasla daha uygun fiyatlıdır. Alacağınız evin bulunduğu bölge ve değerlenme potansiyeli de bu konuda oldukça önemlidir.

Amortisman süresi olarak baktığınızda KKTC’deki evler kendini İstanbul’daki evlere göre daha kısa sürede amorti edebilir. İstanbul’dan alacağınız bir ev kendini 20 yıl ve üzeri bir sürede amorti ediyorsa KKTC’de ortalama 10-15 yıl gibi bir sürede paranızı geri kazanma ihtimaliniz var.

İlginizi Çekebilir: KKTC Emlak Yatırımı Yapacakların Mutlaka Bilmesi Gerekenler!

Yatırımlık Ev Nereden Alınır?

Yatırım yapmak için ev satın almak isteyenler için burada sunacağımız alternatifler oldukça önemlidir. Yatırım yapmak istediğiniz evin genel olarak değerli ve merkezi bir bölgede olması kriteri oldukça büyük bir öneme sahiptir. Genel olarak KKTC emlak sektörü özellikle gayrimenkul yatırımı için oldukça önemlidir. Kıbrıs satılık ev fiyatları, şehirden şehire büyük farklılıklar göstermektedir. KKTC’nin bir ada ülkesi olması sebebi ile şehirlerin her biri ayrı birer yatırım fırsatı sunmaktadır. Sürekli gelişen turizm sektörü ve çeşitli eğitim olanakları ile Kıbrıs sürekli değer kazanan bir ada ülkesidir. Bu sebeple Kıbrıs’ta ev fiyatlarını iyice incelemeniz veya kendinize en uygun portföy yönetim şirketi ile çalışmanız doğru olacaktır.

Kıbrıs’ta fiyatlar tamamen İngiliz sterlini üzerinden olduğundan, yatırımı yaptıktan sonraki 10-20 sene içerisinde Türk lirası ve sterlin arasındaki fiyat dalgalanmalarından maksimum kâr elde edebilirsiniz. Kısacası evi satın almanız dahi paranızı korumanız için oldukça önemli bir adım olarak görülmektedir. KKTC emlak yatırımı ile kur dalgalanmalarına karşı paranızı koruyabilir ve gün geçtikçe değerine değer katan bir yatırım yapmış olursunuz. KKTC emlak ve Kıbrıs satılık ev fiyatları hakkında daha detaylı bilgi almak isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan Gold Mark Estates olarak bu yazımızda Kıbrıs satılık ev ve KKTC emlak sektörü konusu ile Kıbrıs’ta yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için çeşitli bilgiler sunduk. Kuzey Kıbrıs, muhteşem doğası, büyüleyici denizi ve manzarası, eğlence dolu yaşamı, huzurlu ve konforlu hayat standartları ile herkes için gözde bir yerdir. Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanları içerisinde sahil bölgesinden yatırım yapmak isteyen herkes KKTC emlak sektörünün öncülerinden olan Gold Mark Estates ile iletişime geçebilir veya web sitemiz üzerinden hizmetlerimizden faydalanabilir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!