Emlak Yatırımı Yapanlar Bu 7 Konuya Çok Dikkat Etmeli!

Günümüzün ve yakın tarihin en büyük getiriye sahip yatırım türü olan emlak yatırımı, yatırım yapmak isteyen kişilerin ilk başvuracağı yol olarak öne çıkmaktadır. Üst düzey kar getirisine sahip olabilen emlak yatırım türü, kısa, orta ve uzun vadede yatırımcılara kazandırmaktadır.

Hiçbir zaman değerini ve potansiyeli kaybetmeyen emlak yatırım türü, bunun tam tersine her geçen gün değerini arttırmaktadır. Bu bağlamda emlak yatırım işlemi ile kazan elde etmek isteyenlerin sayısı günden güne artmaktadır.

Emlak yatırımı günümüzde dünya çapında yapılır hale getiren bir yatırım türü olarak öne çıkmaktadır. Yüksek potansiyele sahip konumlarda yer alan gayrimenkuller, her geçen gün değerine değer katarak gerek kira getirisi gerek satış potansiyeli olarak yatırımcıların ilgisini çekmektedir.

Emlak sektöründe yatırım yapıp kısa, orta ve uzun vadede büyük getirilere sahip olmayı hedefleyen yatırımcıların, yatırım yapmadan önce incelemesi gereken çeşitli faktörler vardır. Bu faktörler, yatırım yapılmak istenen gayrimenkulün tüm vade aralıklarında ne kadar kar edilebileceğinin hesaplanmasında belirleyici olmaktadır.

Yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken durumlar, gayrimenkulün sahip olduğu mevcut ve potansiyel kira getirisi, yer aldığı konumu, turistik bölgelerde yer alan gayrimenkuller için satın alma kolaylığı, gayrimenkulün ilerleyen dönem için sahip olacağı satış potansiyeli, ülkenin sahip olduğu ev satın alma prosedürleri, gayrimenkulün sahip olduğu mevcut durumdur. Bunların yanı sıra yatırım yapılması planlanan gayrimenkulün mutlaka canlı gözle görülüp yakından incelenmesi gerekmektedir. Gelin birlikte yatırım yaparken dikkat edilmesi gerekenlere bir göz atalım!

1-Kira Getirisi

Yatırım yapmak için satın alınan gayrimenkullerde iki temel beklenti yer almaktadır. Bunlarda birisi gayrimenkulün değerinin zaman içerisinde artması ve uzun vadede büyük bir artış göstererek satıldığında yatırımcıya büyük karlar ettirmesidir.

Temel yatırım hedeflerinden bir diğeri ise kira getirisidir. Yatırım yapılan gayrimenkullerde temel hedeflerden birisi olan kira getirisi, uzun vadede yatırım yapan kişilerin yatırım maliyetini çıkartacağı gibi kar etmesine de olacak sağlayacaktır. Günümüzde ve yakın tarihimizde en çok tercih edilen gayrimenkul yatırım hedeflerinden birisi olan kira getirisi, binlerce ev sahibini uzun vadede pasif gelir sahibi yapmaktadır.

Elinizdeki likiditeyi en iyi değerlendirme yollarından birisi olan ev alma işlemi, satın alınan gayrimenkulün kira getirisi ile pasif gelirin avantajını sizlere sunabilir. Günümüzde Kıbrıs emlak pazarındaki hareketliliğin temelini oluşturan kira getirisi avantajı, her geçen değerlenecek bir potansiyele sahip olan KKTC emlak piyasası ile daha karlı hale gelmektedir. Bu bağlamda emlak yatırımı yapmak isteyen kişilerin, satın alacakları evlerin kira getirisine dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu doğrultuda en mantıklı yatırım yine muhteşem bir potansiyele sahip olan Kıbrıs emlak pazarında olarak ışıldamaktadır.

2-Konum

Emlak yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların mutlaka dikkat etmesi gereken etkenlerden birisi de gayrimenkulün sahip olduğu konum olarak öne çıkmaktadır. Yatırım amaçlı alınması planlanan gayrimenkulün kira getirisini ve değerini belirleme de en büyük etkenlerden birisi olan konum, fiyatlandırmayı doğrudan etkileyerek yatırımcının hedeflerine giden yolu belirlemektedir.

Günümüzde gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilerin en çok tercih ettikleri yatırım alanları genellikle gelecekte gelişecek ve kentleşeme gidecek alanlardır. Bu durumun sebebi, satın alınacak arsa veya gayrimenkulün konumunda dolayı henüz düşük fiyatlara sahip olmasıdır. Bu bağlamda yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli faktörlerden birisinin konum faktörü olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

Çevredeki eğitim kurumları, şehir merkezine olan uzaklığı ve çevredeki yaşam alanları gibi etmenler, yatırım amaçlı alınacak olan gayrimenkulün mevcut fiyatını belirleyecek olan faktörlerin başını çekmektedir. Uzun vadeli yatırım düşüncesiyle alınan, şehirden uzakta bulunan gayrimenkuller, gelecekte yapılaşmaya ve kentleşeme gidilecek düşüncesiyle edinilmektedir.

Günümüzde en hareketli piyasalardan birisi olan Kıbrıs emlak piyasası, her noktasında yer alan gayrimenkullerin merkezi konuma oldukça yakın olmasından dolayı öne çıkmaktadır. Sahip olduğu müthiş potansiyeli her gün arttıran Kıbrıs emlak piyasası, yine sahip olduğu yüksek hareketlilikle de tüm yatırımcıların dikkatini çekmektedir. Bu bağlamda merkezi konuma olan yakınlık göz önünde bulundurularak yapılacak yatırımlar için KKTC emlak dünyası, mutlaka incelenmesi gereken bir fırsat olarak öne çıkmaktadır.

3-Kolaylık

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de kolaylıktır. Gerek ödeme planındaki kolaylık, gerekse de yatırım piyasalarının gözdesi olan KKTC emlak piyasasında gayrimenkul alırken ihtiyaç duyulan kolaylık, emlak yatırımı yapmak isteyen kişilerin dikkat etmesi gereken faktörlerden birisi olarak öne çıkmaktadır.

Yatırım amacıyla satın alınması planlanan gayrimenkul projelerinin yüksek fiyatlı olanları için çeşitli ödeme planları sunulmaktadır. Bu bağlamda yatırım yapmak isteyen kişiler, sahip oldukları parayı hem idareli hem de efektif bir şekilde kullanabilmektedirler.

KKTC emlak sektöründe ev almak isteyen kişiler, ev alma işlemine girişmeden önce KKTC Devleti’ne gayrimenkul satın alma izni çıkartmak için başvuruda bulunmakla yükümlüdür. Yaklaşık 2 ay süren bu sürecin ardından yatırımcılar, adada 90 günlük oturma iznine sahip olacaktır. Bu 90 gün ilerleyen dönemde 1 seneye kadar uzatılabilmektedir. Bunun yanı sıra KKTC’de oturma izni almanın kolaylaşması adına emekliler için, emekli maaşının gösterilmesi işlemi gerçekleştirilebilir.

4-Satış Potansiyeli

Yatırım amacıyla satın alınması planlanan evlerin sahip olması gereken en önemli özelliklerden birisi yüksek satış potansiyelinin bulunmasıdır. Bu bağlamda yatırım amacıyla satın alınacak evlerde dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi evin ve bulunduğu konumun sahip olduğu potansiyeldir.

Merkezi bir konumda satın alınacak bir evin satış potansiyeli yüksek olabildiği gibi yeni kentleşme planlaması bulunan çeşitli noktalarda da gelişim potansiyeli yüksek olduğundan dolayı satış potansiyeli de yükselebilmektedir.

Kıbrıs emlak sektörü, yüksek hareketliliğin sürekli olarak döngüde bulunduğu bir emlak pazarıdır. Bu nedenle KKTC emlak pazarında yer almak, yüksek satış potansiyeli ve kira getirisiyle yatırımcıların gözlerini kamaştırmaktadır. Her geçen gün gelişen ve sürekli olarak ivmeyi daha yukarıya çıkaran KKTC emlak sektörü, yatırım yapmak isteyenlerin listesinde ilk sırada yer almaktadır.

5-Prosedürler

Gayrimenkul sahibi olmak için çeşitli prosedürleri yerine getirmek gerekmektedir. Bunlar tapu işlemleri, mal beyanları, satış sözleşmeleri gibi çeşitli işlemlerdir. Bir gayrimenkul satın almak adına bu işlemlerin yerine getirilmesi gerekmektedir.

Kıbrıs emlak sektöründe yer almak için yerine getirilmesi gereken çeşitli prosedürler mevcuttur. Bu prosedürlerden bazılarını sizler için sıraladık.

  • KKTC emlak piyasasına ev alarak dahil olmak isteyen yabancı yatırımcılar yalnızca 3 adet gayrimenkule sahip olabilmektedirler. Eğer yatırım amacıyla satın alınması planlanan gayrimenkul villa ise limit 1 gayrimenkul ile sınırlanmaktadır.
  • Kıbrıs emlak pazarında 3’den fazla gayrimenkul sahibi olmak için avukat aracılığıyla aktif olmayan bir şirket kurulabilmektedir.

6-Gayrimenkulün Mevcut Durumu

Gayrimenkul satın alırken incelenmesi gereken durumlardan birisi, gayrimenkulün mevcut durumudur. Yatırım yapmak amacıyla satın alınan gayrimenkullerin temel özellikleri, satış potansiyelinin veya kira getirisinin yüksek olmasıdır. Bu bağlamda satın almayı planladığınız evin, yeni ve bakımlı olması gerekmektedir.

Bakımsız ve eski evler genellikle satış potansiyeli düşük ve kira getirisi az olan evlerdir. Bu bağlamda bu evlerden yüksek getiriler beklemek oldukça zordur. Yapılacak tadilatlar ve düzenlemeler gibi çeşitli maliyet kalemleri oluşturmanın dışında bu evlerin değerini yükseltmek oldukça zordur. Bu bağlamda yatırım amacıyla satın alınması planlanan gayrimenkulün iyi bir görünümü ve bakımlı olmaya ihtiyacı vardır.

Yatırım yapmak amacıyla satın alınan gayrimenkullerin konumları da mevcut durum çerçevesinde değerlendirilebilmektedir. Orta ve uzun vadede kentleşmesi ve lokasyonunun değerlenmesi durumunda eski evler de emlak piyasasında hareketlenmeye sebep olabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/2021-yilinda-kktc-emlak-dunyasini-neler-bekliyor/

7-Görmeden Yatırım Yapmayın

Yatırım yapılırken dikkat edilmesi gereken pek çok durum ve faktör söz konusudur. Bu faktörlerden emin olmak adına yatırım yapılması planlanan gayrimenkulün bizzat yatırımcı tarafından yerinde incelenmesi son derece önemlidir.

Yatırım yapılacak gayrimenkulün yerinde incelenmesi, konutun yer aldığı lokasyonu, merkeze olan yakınlığını, gayrimenkulün mevcut durumunu ve satış potansiyelinin olup olmadığını tespit etmesi amacıyla büyük bir öneme sahiptir.

8- Uygun Gayrimenkul Danışmanı ile Çalışmak

Birçok önyargının aksine profesyonel gayrimenkul danışmanlığı hizmeti almak gayrimenkul satın alırken bütçenizden ve zamanınızdan tasarruf etmenize yardımcı olan bir hizmettir. Uzman bir görüşün size eşlik etmesinin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise konut piyasasını en iyi o bölgeye hâkim bir gayrimenkul danışmanından öğrenebilirsiniz.

Kıbrıs emlak sektörünün her geçen gün büyüdüğü Kıbrıs’ta, Lefkoşa ve Girne gibi şehirler konut satışlarında ön plana çıkmaktadır. Kıbrıs satılık ev ilanları arasında size en uygun evi bulmak, yerel pazar ve tapu hakkında bilgi ve en nihayetinde güvenilir bir satıcı bulmak anlamına gelmektedir. Bu sebeplerden dolayı profesyonel gayrimenkul danışmanlık hizmeti almak oldukça önemlidir.

Kıbrıs gibi bir ada ülkesinde şehirlerde, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok bölgenin olması satın alma sürecinde gayrimenkul alıcılarına zor anlar yaşatmaktadır. Bölgedeki pazar koşullarını bilen, bölgenin gelecekteki gelişme potansiyeline hâkim, inşaat şirketleri ile birebir ilişkisi uzun yıllara dayanan ve pazarlık aşamasında daima sizin lehinize satıcı ile görüşen bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak yeni gayrimenkulünüzü sorunsuz bir şekilde satın almanızı sağlayacaktır.

Tüm bu sebeplerden dolayı da bölgeyi bilen, emlak piyasasına gerçekten hâkim olan, işinde profesyonelce çalışan, titiz ve araştırmacı bir gayrimenkul danışmanı ile istediğiniz kriterlerde üzerinde bir eve sahip olabilirsiniz. GoldMark olarak, müşterilerimize istedikleri şekilde gayrimenkul danışmanlığı sunmaktayız. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs’ın En İyi Emlak Acentesi

9- Yatırım Yapmaya Kesin Karar Vermek

Yatırım yaparken dikkat edilmesi gereken birçok durum ve etken bulunmaktadır. Satın alacağınız gayrimenkul türünün sahip olduğu mevcut ve potansiyel kira getirisi, yer aldığı konumu, turistik bölgelerde yer alan gayrimenkuller için satın alma kolaylığı, ülkenin sahip olduğu ev satın alma prosedürleri, gayrimenkulün sahip olduğu mevcut durumlar gibi etkenler bu etkenler arasında yer almaktadır.

Gayrimenkul sektöründe yatırım yapmaya kesin karar verdiğinizde istediğiniz mülkün gerçekten ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Ayrıca yatırım için doğru anda doğru zamanda doğru mülk üzerinden yatırım yapmalısınız. Bu durumu tamamen stratejik bir hamle olarak da görebilirsiniz. Peki neden Kıbrıs’ta yatırım yapılmalı? Bu sorunun cevabı aşağıdaki gibidir:

  • Hızlı yatırım geri dönüşü bulunmaktadır.
  • Düşük fiyatlı yatırım alternatifleri bulunmaktadır.
  • Gelişen ekonomisi ile yatırım için ideal bir ülkedir.
  • Yatırım yapmak için güvenli bir ülke olması da Kıbrıs emlak sektörünün etkileyen kriterler arasındadır.
  • Avrupa’nın en düşük suç oranına sahip 3. ülkesidir.
  • Garantili kira geliri- Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası üniversitelerinde eğitim almak için 100’ün üzerinde ülkeden 60.000’den fazla gencin gelmesi, eğitimin ekonomide önde gelen sektör olmasını sağlar.
  • Tüm Doğu Avrupa ülkeleri vatandaşları için vizesiz giriş seçeneği bulunur.
  • Turizm sektöründeki yatırımlar için 10 yıl gelir vergisi bulunmamaktadır.

Kıbrıs’ta arabaların sol şeritten kullanılması, sterlinin her yerde kabul edilmesi ve çoğu insanın İngilizce konuşması sebebi ile birçok turistin kendilerini yabancı hissetmediği harika bir ada ülkesi. Tek yapmanız gereken, güzel doğası ve temiz havası ile herkes tarafından tercih edilen Kıbrıs’tan bir ev, daire veya herhangi bir mülk ile yatırım yapmak.

kıbrıssatılıkev

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan Gold Mark Estates olarak bu yazımızda Kıbrıs satılık ev ve Kıbrıs emlak sektörü konusu ile Kıbrıs’ta yatırım yapmayı düşünen yatırımcılar için çeşitli bilgiler sunduk. Kuzey Kıbrıs, muhteşem doğası, büyüleyici denizi ve manzarası, eğlence dolu yaşamı, huzurlu ve konforlu hayat standartları ile herkes için gözde bir yerdir. Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanları içerisinde sahil bölgesinden yatırım yapmak isteyen herkes KKTC emlak sektörünün öncülerinden olan Gold Mark Estates ile iletişime geçebilir veya web sitemiz üzerinden hizmetlerimizden faydalanabilir.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’a Emlak Yatırımı Yapacakların Mutlaka Bilmesi Gerekenler

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!