Kıbrıs’a Taşınmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

Yunanlar tarafından Kípros, Türkler tarafından ise Kıbrıs olarak anılan ve Doğu Akdeniz’de eski çağlardan beri mineral zenginliği, muhteşem şarapları ve ürünleri ve doğal güzelliği ile tanınan bir ada olan Kıbrıs’ın kuzeyi, Türk Cumhuriyeti; güneyi ise Rum Cumhuriyetidir. %71’i Rumlardan, %29’u Türklerden oluşan adanın toplam nüfusu 1 milyon 246 bindir. Şimdi ise size Kuzey Kıbrıs’ın genel özelliklerinden ve Kıbrıs’ın en çok talep gören bölgelerinden biri olan Girne şehri, Girne gezilecek yerler ve Girne satılık ev fırsatlarından bahsedeceğiz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden bir konut satın almak istiyor olabilirsiniz. Ancak bu konut alımı sonrası taşınma hakkında kafanızda pek çok soru bulunması doğaldır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, bir ada ülkesi olması dolayısıyla taşınma konusunda pek çok soru işaretinin doğmasına neden olmaktadır. Eşyalarınızı Türkiye veya başka bir ülkeden KKTC’ye taşımak istediğinizde, normal şartlarda kara yolu kullanarak yapılacak taşımalara göre pek çok farklı işlem ile karşılaşabilirsiniz. Ayrıca KKTC, yabancı bir ülke statüsünde olduğundan Türkiye’den taşıma yaptıracağınız firmanın da uluslararası taşımacılık belgelerinin eksiksiz olmaları gerekmektedir. Bu nedenle, Kıbrıs satılık ev ilanlarını incelerken bir yandan da Kıbrıs’a taşınma konusunda araştırmalar yapmanız gerekebilir. Biz de, bu yazımızda Kıbrıs satılık ev ilanlarını inceleyen müşterilerimize en uygun taşınma deneyimini sağlamaları konusunda fikirler vermeye çalışacağız.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’tan Ev Alma Şartları

Kıbrıs’ın Genel Özellikleri

Kıbrıs’ın Coğrafi Özellikleri

Kıbrıslı Rum şair Leonidas Malenis’in sözleriyle “denize atılan altın yeşili yaprak” olan Kıbrıs, yüksek dağlar, verimli vadiler ve geniş kumsallardan oluşmasıyla oldukça etkileyici bir adadır. 10 bin yıldan fazla bir süredir insanların yaşamakta olduğu Kıbrıs, Avrupa ile Asya arasında kültürel, dilsel ve tarihi bir kavşakta bulunur. Başlıca şehirleri olan Lefkoşa, Girne, Gazimağusa yüzyıllardır gezginlerin ve fatihlerin uğrak yeri olmuştur. Bu sebeple Kıbrıs’ın hem kozmopolit hem de taşralı bir havası vardır. Kıbrıs, doğal güzellikleriyle her yıl kuş gözlemcilerini, Yunan aşk tanrıçası Afrodit’in evi olmasıyla balayı çiftlerini ve diğer tatilcileri kendine çeker. Bu doğrultuda tatilciler için Girne gezilecek yerler arasında ilk sıralarda bulunur.

Yüzölçümü 9,251 kilometrekare olan Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya Adaları’ndan sonra Akdeniz’in 3. büyük adasıdır. Kıbrıs’ın sahil şeridi 640 kilometreden oluşur ve kıyı şeridi, uzun kumlu plajlar ve girintili kayalıklardan oluşur. Sahip olduğu coğrafi özellikler nedeniyle Kuzey Kıbrıs’ın en çok talep gören yerlerinde Girne satılık daire arayışları üst düzeydedir.

İklim

Kıbrıs, Akdeniz iklimine sahiptir. Sıcak, kurak yazlar (Haziran- Eylül) ve yağmurlu kışlar (Kasım- Mart), hızlı değişimin yaşandığı kısa sonbahar ve ilkbahar mevsimleriyle (sırasıyla Ekim ve Nisan- Mayıs) karakterizedir. Tarım ve su arzının bağlı olduğu sonbahar ve kış yağışları değişkendir. Ortalama yıllık yağış yaklaşık 500 mm’dir. Lefkoşa’da yaz sıcaklıkları, ortalama 21- 37 °C arasında değişir, kışları ise 5- 15 °C arasındadır. Tüm bu iklim şartları adanın son derece elverişli bir yaşam alanı olmasını sağlamakta, Girne gezilecek yerler için ziyaretçilere güzel bir zemin hazırlamaktadır. Ayrıca Girne satılık ev piyasasını da her daim canlı ve hareketli kılmaktadır.

Kıbrıs’ın Demografik Yapısı

Kıbrıs halkı, Yunan ve Türk olmak üzere iki ana etnik gruptan oluşur. Nüfusun yaklaşık beşte dördünü oluşturan Rumlar, buraya MÖ 1200’de yerleşmişlerdir. Nüfusun beşte birini oluşturan Türkler ise 1571’de Osmanlı’nın adayı fethetmesiyle burada yaşamaya başlamışlardır. Bu süreçten sonra artan Kuzey Kıbrıs nüfusu Türkiye’den gelenler için yeni bir yurt haline gelmiştir. Adanın en güzel şehirlerinden biri olan Girne satılık daire talepleri bu doğrultuda artış göstermiştir.

Dil

Kıbrıs adası genelinde en çok konuşulan dil Yunanca, ardından Türkçedir. Az sayıda Arapça konuşan Maruni Hıristiyan ve Ermenice konuşan küçük bir grup da vardır. Bu grupların her biri yalnızca birkaç bin kişiden oluşur. Ayrıca okullardaki dil eğitiminin çok iyi olması sebebiyle halkın çoğunluğu İngilizce konuşabilmektedir. Dil eğitiminin üst düzeyde olması da Kuzey Kıbrıs halkı ve Kıbrıs’a taşınmak isteyenler için oldukça güzel bir etmendir.

Din

Kıbrıslı Rumlar, Doğu Ortodoks Hıristiyanlarıdır. Kıbrıslı Türkler ise Sünni Müslümanlardır. Adada daha küçük Maronit, Ermeni, Roma Katolik ve Anglikan Hristiyan toplulukları da mevcuttur. Tarihi dönemlerden kalma Girne gezilecek yerler listesi arasında bulunan kilise ve camiler de turistik açıdan önemli noktalardandır.

Yerleşim Düzeni

Kıbrıs’ta nüfusun üçte ikisinden fazlası şehirlerde yaşar ve kırsal alanlarda yaşam oldukça azdır. Şehirde yaşayanların doğurganlık oranının az olması ve İngiltere, Avustralya, ABD ve Kanada’ya beyin göçü olması sebebiyle nüfus çok yavaş artmaktadır. Girne satılık ev seçeneklerinin artması, Kuzey Kıbrıs’a olan talebin artması nüfusu biraz daha hareketlendirmiştir.

Kıbrıs Ekonomisi

1960 ve 1973 yılları arasında, tarıma ve ticarete dayalı bir serbest girişim ekonomisi işleten Kıbrıs Cumhuriyeti, İsrail hariç, komşularının çoğundan daha yüksek bir yaşam standardı elde etmiştir. Bu ilerleme, Birleşmiş Milletler’in çeşitli kurumları tarafından desteklenmiştir. Böylece gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) ve kişi başına gelir önemli ölçüde arttı, tarımsal üretim iki katına çıktı, sanayi üretimi ve mal ve hizmet ihracatı üç katından fazla arttı ve turizm ülkeye döviz akışını sağlamaktadır. Kıbrıs’ın GSYİH’i 2019’da 23,947 milyar USD olarak bildirilmiştir.

Kıbrıs’ın Rum kesiminde Euro, Türk kesiminde TL kullanılmaktadır. Kıbrıs ekonomisinin bulunduğu konum da taşınmayı düşünenler için belirleyici olmaktadır. Girne satılık ev ve Girne satılık daire taleplerinde görülen artışın bir başka nedeni de budur.

Turizm

Kıbrıs’ta turizm ekonomide baskın bir konuma sahiptir. 2006 yılında turizm endüstrisi GSYİH’nin %10.7’sine katkıda bulunmuştur. Aynı yıl, turizm istihdamı 113 bine ulaşmıştır. Yılda yaklaşık 4 milyon turistin gelişiyle dünyanın en popüler 40. destinasyonudur. Gelen turistlerin çoğu Avrupalıdır, bununla beraber İsrail ve Rusya’dan da turist akışı yoğundur. Turizm sektörünün önde gelen şehirlerinden Girne gezilecek yerler bakımından oldukça zengindir. Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ın en sevilen yerlerinden biri olup taşınmayı düşünenler için de çeşit çeşit Girne satılık ev modelleri barındırmaktadır.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/en-guzel-ve-ilginc-kktc-girne-sahibinden-satilik-daire-ornekleri/

Kıbrıs’ın En Çok Talep Gören Yerleri

2019’un ikinci yarısından itibaren ada genelinde konut amaçlı gayrimenkul satışlarının artışı hızla yükselmiştir. Faiz oranları dibe vurdukça ve küresel borsa daha değişken hale geldikçe, konut amaçlı gayrimenkuller istikrarlı getirileri ve yükselen değeri ile oldukça popüler bir yatırım kategorisi haline gelmiştir ve belirsiz finansal beklentilerden koruma sağlamıştır. Bu nedenlerle Kuzey Kıbrıs, sürdürülebilir bir işyeri arayanlar için çözüm noktası oluşturmuştur.

Girne, son yıllarda yatırım için, Girne satılık daire ve emlak çeşitleriyle sıklıkla tercih edilen bir şehirdir. Karşılanabilir ve yüksek kaliteli yapılarıyla Girne’de emlak kiralamak veya Girne satılık ev almak uzun vadede oldukça karlı bir yatırımdır. Girne’de yatırım yapmanız için Girne satılık daire alma sürecinin sadece 2 ay sürmesiyle de işinizi kolaylaştırır.

Kuzey Kıbrıs’ta ev kiralamak ve Girne satılık ev almak kolay, hesaplı ve genellikle sorunsuzdur. Girne satılık daire veya Gine’ye yakın mülk satın almak isteyenler, mevcut yatırım ve emlak patlamasından faydalanır ve tekrar taşınmak isterseniz hızlı bir şekilde yeniden satış veya kiralama imkânı sağlar.

Girne’de İngilizce bilen kişi sayısının oldukça fazla olması ve halkın eğitim seviyesinin yüksek olması sebebiyle bir emlak patlaması yaşanmaktadır ve Girne satılık daire fiyatları yıldan yıla yükselmektedir. Bu sebeple yatırım yapmak isteyenlerin zaman kaybetmeden kendilerine bir Girne satılık daire satın almaları gerekmektedir.

Kıbrıs’ta emlak almak için seçebileceğiniz pek çok şehir vardır. Çoğu alıcı ise Girne’nin merkezini ve kuzey sahillerini tercih etmektedir. Bunun haricinde Bafra ve Gazimağusa şehirleri de yatırım açısından popülerdir. Lefkoşa ise genellikle öğrencileri ve tatilcileri kendine çeker. Girne gezilecek yerler bakımından oldukça fazla seçeneğe sahip olup turistik açıdan da Kıbrıs’ın önde gelen merkezlerindendir.

Kıbrıs Satılık Ev İlanlarını İnceleyin, En Uygununu Bulun

Kıbrıs satılık ev ilanları arasında kaybolmuş, hayalinizdeki evi bulmuş olabilirsiniz. Bu aşama aslında Kıbrıs’a taşınma için en önemli adımdır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, pek çok farklı satılık emlak çeşidinde dünyada önde gelen ülkelerden biri haline gelmiş durumda. Neticesinde siz de bir Kıbrıs satılık ev ilanına takılmış durumdaysanız, yapmanız gereken ilk şey, GoldMark Estates ile iletişime geçmektir. KKTC emlak sektörünün en önemli markalarından olan GoldMark, temsilcileri ile her türlü ev satın alma işinde size yardımcı olmaya hazırdır. Bu nedenle, Kuzey Kıbrıs’a taşınma konusunda da bize danışarak aklınızdaki en uygun taşınma senaryosunu kurgulayabilirsiniz.

kibrisatasinmak

Kıbrıs Ev Taşıma, Kıbrıs’a Nakliyat

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, her türlü nakliyat hizmeti konusunda ada ülkesi olması dolayısıyla zorlu bir ülke konumunda. Eğer Kıbrıs’a taşınmak istiyorsanız, yapmanız gereken ilk adım, uygun bir uluslararası nakliye firması ile anlaşmak. Kıbrıs taşınma sürecinde sizin her türlü eşyanızı taşıyabilecek firma sayısı oldukça fazladır. Çünkü her geçen gün hem Kıbrıs’tan hem de Türkiye’den pek çok insan, nakliye hizmeti almaktadır. Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanları oldukça popülerleştiğinden, insanlar özellikle Türkiye, Rusya ve İngiltere gibi ülkelerden Kıbrıs’a gelerek kendilerine en uygun Kıbrıs satılık ev’e taşınmak istemektedir. Bu noktada, Kıbrıs’a taşınma konusunun aslında uluslararası bir lojistik problemi olduğunu aklınızdan çıkartmamanızı öneririz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Oturma İzni

KKTC emlak sektörünün Türk vatandaşları açısından bu kadar değerli olmasının bir diğer nedeni de, Kıbrıs’ın Türk vatandaşlarına herhangi bir vize uygulamıyor oluşudur. Aynı zamanda, KKTC emlak ilanlarından birini satın alabilme konusunda da herhangi bir bürokratik problem ile karşılaşma ihtimaliniz yoktur. Kıbrıs satılık ev sektörü, oldukça gelişmiş ve pek çok farklı emlak projesi ile değerine değer katan bir sektördür. Genellikle emlak sektöründe İngiliz Sterlini ile yapılan işlemler sonucunda satın alabileceğiniz konut sayısı belirli bir miktardadır. Ancak pek çok farklı yöntem ile birlikte hem alabileceğiniz emlak sayısını arttırabilir, hem de kolayca oturma izni alabilirsiniz. Örneğin, emekli Türk vatandaşlarının Kıbrıs’ta yaşayacağı problem sayısı çok düşüktür.

GoldMark Estates, Kıbrıs’a Taşınma Konusunda Yardıma Hazır!

GoldMark, Kıbrıs satılık ev konusunda piyasadaki en tecrübeli şirketlerden biridir. Uzun yıllardır sürdürdüğü ve dünyanın dört bir yanına konut satışı yaptığı emlak portföy yönetimi işinde uzman bir ekibe sahiptir. Bu nedenle, herhangi bir taşınma işleminde ilk olarak tavsiye alacağınız yer GoldMark Estates’tir. GoldMark, sizin en kolay şekilde Kıbrıs satılık ev ilanlarına ulaşmanızı ve ardından hem oturma izni, tapu ve vergi işlemleri konusunda sizlere yardımcı olmaktadır. Kıbrıs’a taşınmak ve Kıbrıs’a eşya taşıma konularında aklınızdaki tüm soruları da bizlere iletebilirsiniz.

Mutlaka Okuyun: Kıbrıs Ev Fiyatları

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!