KIBRIS’TA EV ALANLAR OTURUM İZNİ ALABILIYOR

Kıbrıs, resmi adıyla Kıbrıs Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz’de, Yunanistan’ın doğusunda, Türkiye’nin güneyinde, Suriye’nin batısında ve Mısır’ın kuzeyinde bir adadır. Akdeniz’in üçüncü büyük adası ve en popüler turistik yerlerinden biridir. Kıbrıs çok sayıda nedenden ötürü yabancı yatırımcılar için oldukça ideal olan bir lokasyon olarak karşımıza çıkıyor. Yıllar boyunca, Kıbrıs Hükümeti yabancılara (AB üyesi olmayanlara) oturma izni ve hatta Kıbrıs (AB) vatandaşlığı için çok sayıda tüzük ve kanun yoluyla yardım etmiştir.

Kıbrıs Oturum İznine Kimler Başvurabilir?

Kıbrıs Hükümeti iki tür ikamet izni verir. Bunlar aşağıdaki gibidir.

 1. Kalıcı Oturma İzni: Bu tür ikamet iznine başvurmak için başvuru sahibinin yıllık en az 10.000 Euro gelire sahip olması gerekir. Mülkiyet izni de kalıcı oturma izni için yeterli olabilir.
 2. Geçici İkamet İzni: Bu tür ikamet iznine başvurmak için, başvuru sahibinin Kıbrıs bankasında bir hesabı olması ve Cumhuriyet’te gayrimenkul alım-satım sözleşmesi olması gerekir. Bir ila dört yıl arasında bir oturma izni alınabilir.

Uygun kişilere Kıbrıs’a göç etmek istediklerinde kalıcı oturma izni verilecektir. Bu nedenle, yetkililerin, başvuru sahibinin/veya ailesinin yılda en az 6 ay (yaklaşık 185 gün) Kıbrıs’ta yaşadığına “ikna” olmaları gerekecektir. Başvuru sahiplerinin doğrudan bir Kıbrıs pasaportu talep etme hakları olmayacak, ancak karşılık gelen bir başvuru yoluyla 7 yıl kaldıktan sonra bir Kıbrıs pasaportu / vatandaşlığı isteyebileceklerdir.

İlginizi Çekebilir: Kırbıs’tan vatandaşlık almak

Kıbrıs’ta Daimi Oturma İzni

Başvurunun sunulmasından önce 5 yıl süreyle Kıbrıs’ta yasal ve sürekli olarak ikamet eden ve geçerli ikamet izinlerine sahip olan üçüncü ülke vatandaşları daimi oturma izni alabilirler.

İzin 5 yıl geçerlidir ve süresi dolduğunda yenilenir. Uzun süreli ikamet pasaporta yapıştırılır ya da ayrı bir ikamet izni olarak verilir. Yasal olarak ve sürekli olarak Kıbrıs’ta 5 yıl süreyle ikamet etmek, kendilerini ve bakmakla yükümlü oldukları kişileri geçindirmek için istihdamdan ve/veya diğer kaynaklardan yeterli gelir, kendileri ve bakmakla yükümlü oldukları kişiler için uygun konaklama, en az 18 aylık veya açık süreli iş sözleşmesi gibi koşullar gereklidir.

Kıbrıs’ta Oturma İzni İçin Mülkiyet Koşulları Nelerdir?

Kıbrıs’ta kalıcı oturma izni alabilmek için gerekli olan mülkiyet koşulları aşağıdaki gibidir.

 • Kıbrıs’ta satın alınmalıdır.
 • Alıcılar sadece bir başvuru sahibi veya eşi veya başvuran ve eşi veya bir Kıbrıs şirketi olabilir.
 • Satıcı, bu mülkü inşa eden yalnızca geliştirici olmalıdır.
 • Mülk yeni olmalı ve yeniden satılmamalıdır.
 • Satın alma fiyatı, KDV hariç en az 300.000 € olmalıdır.
 • Satıcıya KDV hariç en az 200.000 € ödenmelidir.
 • Yurt dışından transfer edilen KDV hariç 200.000 € ‘nun yeterli kanıtı sağlanmalıdır.
 • Satış Sözleşmesi Arazi ve Haritacılık Dairesine yatırılmalıdır.

Bir yerine iki mülk satın alınabilir. Seçenekler aşağıdaki gibidir.

 • Ev (veya apartman) + ev (veya apartman)
 • Ev (veya daire) + 100 m2’ye kadar dükkan
 • Ev (veya apartman) + 250 m2’ye kadar ofis

Ancak bazı belirli koşullar vardır. Bu koşullar aşağıdaki gibidir.

 • Toplam satın alma fiyatı, KDV hariç 300.000 € ‘ya eşit veya bu değeri aşmalıdır.
 • Her iki mülk de yeni olmalıdır, yeniden satış kabul edilmez.
 • İki mülk ayrı konumdaysa, aynı geliştiriciden satın alınmalıdır. Özellikler birbirine dikey veya yatay olarak bağlandığından dolayı bir arada olması muhtemel olduğunda gerekli değildir.
 • Bir çiftin veya şirketin ikiden fazla mülk satın alması kabul edilmez.

Alıcı bir şirket olduğunda mülk, şirket adına satın alınabilir. Fakat bu durumda da farklı koşullar sağlanmalıdır. Bahsedilen koşullar aşağıdaki gibidir.

 • Şirket Kıbrıs’ta kayıtlı olmalıdır.
 • Başvuru sahibi veya eşi (veya her ikisi) hissedar olmalıdır ve adı / adları şirket hissedarlarının belgesinde yer almalıdır. Emanet senedi kabul edilmeyecektir.
 • Bu Şirketin tek hissedarı onlar olmalıdır. Bu şirketin hissedarı başka bir şirket ise, bu şirketin tek hissedarının başvuran (eşi veya her ikisi) olduğu kanıtlanmalıdır.

Kıbrıs’ta ev alma şartları ve prosedürler hakkında daha detaylı bilgi almak için bizi arayabilirsiniz.

Uzun Dönem İkamet İzninin Faydaları Nelerdir?

 • İstihdam, serbest meslek faaliyetlerine erişim ve çalışma koşulları
 • Devlet eğitimi hakkı, mesleki eğitim
 • Mesleki diplomaların, sertifikaların ve diğer niteliklerin tanınması
 • Vergi avantajları
 • Sosyal güvenlik, sosyal yardım ve sosyal koruma
 • Kıbrıs, Schengen Listesinin bir parçası değildir, ancak ikamet izni sahibine, her bir eyaletin ulusal mevzuatına göre diğer AB Üye Devletlerinde ilgili haklar verilebilir.

Kıbrıs’ta Geçici Oturma İzni

Kıbrıs için geçici oturma izni genellikle aşağıdaki nedenlerden biriyle verilir.

 • İstihdam için
 • Çalışmak için
 • Aile birleşimi için

Oturma izni genellikle 1 yıl için verilir ve yıllık olarak yenilenebilir. Kıbrıs’ta beş yıl sürekli ikamet ettikten sonra, Daimi Oturma İzni için başvurabilirsiniz. Ancak, geçici bir Kıbrıs oturma izniyle Kıbrıs’ta yaşarken, izniniz otomatik olarak iptal edileceği için ülkeyi 3 aydan fazla terk edemezsiniz. Kıbrıs’a çalışmak için gelen her yabancı uyruklu, vardıklarında oturma izni almak zorundadır. Bununla birlikte, geçici ikamet izni artık sahibine otomatik olarak çalışma izni vermektedir.

Kıbrıs’a seyahat etmeden ve oturma iznini almadan önce, Kıbrıs çalışma izni ve çalışma vizesi de almanız gerekir. Kıbrıs vatandaşlarının AB üyesi olmayan aile üyeleri veya aile birleşimi için başvuruda bulunan yasal sakinler, Kıbrıs’a vardıklarında geçici oturma izni alacaklardır.

Öğrenciler İçin Kıbrıs Geçici Oturma İzni

Kıbrıs’a Çalışma Vizesi ile gelen yabancı öğrenciler, kalış kayıtlarını yapmalı ve varışta geçici oturma izni almalıdır. Öğrenciler Kıbrıs’ta oturma ve çalışma izni alsalar da tam zamanlı çalışmalarına izin verilmez. Eğitim süreleri boyunca geçici ikamet izinlerini yenileyebilirler.

Kıbrıs Geçici Oturma İzni Gereklilikleri

Geçici Kıbrıs Oturma İzni başvurusunda bulunmak için sunmanız gereken belgeler aşağıdaki gibidir.

 • Geçici Oturma İzni Başvuru Formu
 • Kıbrıs’ta konaklama kanıtı
 • Kıbrıs’ta yaşamınızı sürdürmek için gerekli finansal araçlara sahip olduğunuzun kanıtı
 • Son 4 ay içinde verilmiş Tüberküloz, Hepatit B ve C, HIV / AIDS ve sifiliz için negatif olduğunuzu belirten sağlık raporu
 • Son altı ay içinde ikamet ettiğiniz ülkeden verilen polis izni belgesi
 • Sağlık sigortası aldığınızın kanıtı
 • Pasaportunuzun ilgili sayfalarının bir kopyası: kişisel bilgiler, son kullanma/düzenleme tarihi, önceki vizeler
 • Banka garantisi
 • Kıbrıs’ta yaşamak istemenizin nedeni ile ilgili diğer belgeler, örneğin: Aile birleşimi için evlilik/doğum belgesi, istihdam için çalışma izni, uluslararası öğrenciler için bir eğitim kurumuna kayıt kanıtı

Kıbrıs’ta Göçmenlik

Göçmenlik kategorileri aşağıdaki gibidir.

Kategori A: Kıbrıs’ta tarım, sığır yetiştiriciliği, kuş yetiştiriciliği veya balık kültüründe serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyenler, yeterli araziye sahip olmaları veya bunları edinme iznine sahip olmaları şartıyla, tam ve özgürce yaklaşık 430.000 Euro tutarında elden çıkarma sermayesi elde etmelidirler.

Kategori B: Kıbrıs’ta maden işletmelerinde serbest meslek sahibi olarak çalışmayı düşünen kişiler, akraba izinlerine sahip olmaları, tasarruflarında tam ve serbest olarak yaklaşık 350.000 Euro’luk sermayeye sahip olmaları ve böyle bir istihdamın olumsuz olmaması gerekir. Cumhuriyetin genel ekonomisini etkiler.

C Kategorisi: Kıbrıs’ta bir ticaret veya serbest meslek sahibi olarak çalışmayı planlayan kişiler, sahip oldukları göreli izinlere sahip olmaları şartıyla, tasarruflarında tam ve serbest olarak yaklaşık 260.000 Euro’luk sermayeye sahipler ve böyle bir istihdam, Kıbrıs’ın genel ekonomisini olumsuz etkilemez.

Kategori D: Kıbrıs’ta talep edilen akademik veya mesleki niteliklere sahip olmak kaydıyla Cumhuriyet’te bir meslekte veya bilimde serbest meslek sahibi olarak çalışmak isteyen kişilerdir. Yeterli paraya sahip olmak da gereklidir.

E Kategorisi: Cumhuriyette gereksiz yerel rekabet yaratmayacak şekilde kalıcı istihdam teklif edilen kişilerdir.

Kıbrıs’ta ev satışlarının hızla yükselmesinin bir diğer nedeni ise herhangi bir ücret limiti olmadan konut satın alanların oturum izni alabilmesidir.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/kuzey-kibristan-ev-almak-kolay-mi-zor-mu/

Özetle süreç nasıl işliyor ?

Kıbrıs’ta konut alan yabancı uyruklu müşterileri satın aldıkları evin bitmiş olması kaydı ile başvurularını kendileri veya avukatları aracılığı ile yapabilmektedir. Evi satış işlemlerinin tamamlanmasının ardından yapılan sözleşme işe iç işleri bakanlığı ve muhaceret dairelerine yapılan başvurular ile süreç işlemeye başlıyor. Bölge muhtarlarından alınacak ikamet belgesi ile bankalarda hesap açmak gerekmektedir. Ardından asgari 1 yıllık asgari ücret tutarındaki herhangi bir para birimini bu hesaplara yatırmanız gerekmektedir. Sonra bu parayı çekebilirsiniz. bu yatırımın nedeni muhaceret dairesi burada yaşamayacağınız süre içerisinde nasıl geçineceğimizi görmek istemesidir. Ayrıca T.C. vatandaşları dışında diğer yabancı uyruklu vatandaşlar dan adaya ilk girişlerinde bu işlemlerini yapamayabilirler. Bunun sebebi ise yine Muhaceret dairesinin oturum alacak kişinin ada da kalıp kalmayacağını anlamak istemesidir. Ardından işlem yapılması onaylanan izin sürecinde sağlık kontrolleri ve yıllık oturum izni harçlarının ödenmesi ile işlemler tamamlanır.

Bazı önemli notlar:

 • Eşiniz ve çocuklarınız da siz oturum izni aldıktan sonra oturum alabilirler.
 • 60 yaş üzeri ve 18 yaş altındaki kişilerin oturum izni ihtiyacı yoktur.
 • Oturum izni alırken avukat kullanmanızı öneririm.
 • Rum kesiminde oturum izni alırken en az 300.000 Euro tutarında ev almanız gerekmektedir. KKTC de ev alırken bu şekilde bir kural yoktur.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!