Mal Satın Alma

Güvenli Şirketlerle Çalışın

Kıbrıs’ta yaklaşık 900 olarak tahmin ettiğimiz kaçak veya kayıtlı emlakçılık yapan şirket veya şahıslar bulunmaktadır. Emlak alımı yapmadan önce alım yapacağınız firmanın ofislerine bizzat gitmeniz ve emlakçılar birliği üyeliğini sorgulamanız sizlere güvenli ve eğitimli bir firmadan alım yapmanızı sağlayacaktır. KKTC emlakçılar birliği üyesi şirketlerin müşterileri 100.000 Euro’ya kadar alım sürecindeki herhangi bir kayba karşı sigortalıdırlar.

Kıbrıs’ta Yabancılar 1 ev, 1 dönüme Kadar Arsa veya 5 dönüme kadar tarla nitelikli arazi alımı yapabilirler. Bunun için Bakanlar Kurulu izni çıkarılması tecrübeli avukatlar tarafından güvenli bir şekilde sağlanmaktadır. KKTC’de ev satın alan yabancı uyruklu vatandaşlara oturum izni alınabilmektedir. Yıllık olarak yenilenen oturum izinleri ile KKTC de sürekli kalınabilir, banka hesabı açılabilir ve tüm kamu hizmetlerinden yararlanılabilir.

Mal Alımı Yapmadan Önce Aşağıdaki Hususlara Dikkat Ediniz.

 • Konut Alımı sırasında sözleşme yapmanız gerekmektedir. Avukat eşliğinde Sözleşme yapmanızı ve haklarınızın korunmasını şiddetle tavsiye ediyoruz. Sözleşme yapmak ve diğer başvurular için TC kimlik Kartı veya Pasaportunuzun yanınızda olup ibraz edilmesi gerekmektedir. Sözleşme 2 veya 3 kişi adına da yapılabilir.
 • Yapılan sözleşmenizin KKTC vergi daireleri tarafından % 0.5 Pul ücreti ödenerek pullanması resmi dairelerde sözleşmenizin geçerli olmasını sağlayacaktır.
 • Satın almak istediğiniz malın tapudan ‘Search’ araştırmasının yapılıp üzerinde herhangi bir ipotek olup olmadığına dair teyit alındıktan sonra, sözleşmenizi Tapu dairesine kaydettirip ‘şerh koymak’ satıcının malı bir başkasına satmasını engeller. Bu işlemin Tapu dairesinden kaldırılması sadece sizin veya Avukatınız tarafından yapılabildiği için güvenliğiniz alınmış olur.
 • Ödemelerinizi Avukat aracılığı ile yapmanız, Ödemelerinizin kayıt altına alınması açısından bir diğer güvenlik unsuru olarak tavsiye ettiğimiz bir noktadır.
 • Konut alım izninizin hızlı ve güvenli bir şekilde çıkması için (yaklaşık 1.5 -2 ay) Avukat kullanımı tekrar önem arz etmektedir.
 • Tüm izinler çıktığında ve Tapu Devri için randevu alındıktan sonra, taraflar veya vekilleri Tapu Dairesinde bir araya gelerek Devir işlemlerini tamamlarlar. Tapu da kalan ödemeler var ise gerçekleştirilir.

Kıbrıs’ta daha büyük yatırım yapmak isteyen şahıs veya şirketler ise yine tecrübeli emlak avukatları tarafından güvenli bir şekilde yatırım yapabilirler. Kıbrıs’ta şirket kurmak isteyen KKTC vatandaşı olmayan alıcılar, Şirket kurarken % 49’dan fazla hisseye sahip olamazlar. Bu işlemler için Kıbrıs’ta seçecekleri bir kişi veya Avukatları, şirketin %51 hissesine ismini koymalıdırlar. Bu sizi korkutmasın. Yasaya göre yabancıların şirket kurması halinde Hisse oranı bu şekilde olmalıdır. KKTC vatandaşına verilen hissedarlık bir görev şeklinde tutularak, Yedi Emin Sözleşmeleri ile, Yabancı hissedarın hakları özel anlaşmalar ve vekâletlerle korunur. Bu arada KKTC vatandaşı hissedara bir Maaş Bağlanması da gelenektir. Şirket Kurulumu ardından Yatırımcı şirket dilediği kadar arazi alabilir Turizm ve İnşaat yatırımı yapabilirler.

Vergiler

 • KDV: Katma Değer Vergisi şirketlerden konut alımında % 5 olarak kontrat bedeli üzerinden Tapu aşamasında veya Ev tesliminde şirketlere ödenir. İkinci el konut veya arazi alımlarında satıcı profesyonel değil ise KDV ödemesinden Muaf olursunuz.
 • Kontrat Pul ücreti: Yapılan sözleşmelerin KKTC vergi dairesine kayıt edilmesi ve pullanması işlemidir. Kontrat bedelinin % 0.5 oranında alıcı tarafından ödenir.
 • Trafo Katkı Ücreti: Yapılan konut projelerinden konut almanız durumunda elektrik, telefon, su ve diğer altyapıların şirketler tarafından sağlanması istenir, toplam çıkan rakam ise tüm konut alıcılarına eşit miktarda bölüştürülerek anahtar tesliminden önce ödenmesi istenir. Projeye göre değişmekle birlikte Trafo Katkı ücreti Ortalama £ 1,200 – £ 1,800 Pound arasında değişiklik gösterebilmektedir.
 • Tapu Devir Harcı: Normalde kontrat bedeli veya Tapu değerlendirmesi üzerinden % 6 olarak ödenen vergi T.C. ve K.K.T.C. vatandaşlarına bir kereye mahsus olarak % 3’ten indirimli olarak uygulanmaktadır. Tapu dairesi konut değerlendirmeleri Kontrat bedelinden düşük olabilmektedir. Ayrıca Tapu dairesi döviz için 3.50 TL sabit kur bedeli kullanmaktadır. Konut değerlendirmesi sonucunda ise çıkan Türk Lirası bedel üzerinden %3 ödenir.
 • Stopaj Harcı: Bu harç tamamen yasal olarak satıcıya aittir. Kesinlikle özel durumlar dışında alım yaparken ödemeyi kabul etmeyiniz. Eğer siz malınızı satacak iseniz profesyonel olmadığınız için %2.8 Tapu değerlendirmesi sonucunda stopaj ödemeniz gerekecektir. Şirketler bazında (Profesyonel) stopaj ödemesi oranı daha yüksektir.

Prev Post

Neden Kıbrıs

Sonraki gönderi

Vergilendirme

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!