Vergilendirme

Konut alımı esnasında Evin Fiyatı dışında alınan vergiler 

Damga Pul ücreti: %0.5 oranında Vergi dairesine kontratın pullanıp resmileşmesi için kontrat aşamasında ödenen vergidir.

KDV: Kontrat Bedeli üzerinden %5 oranında Vergi Dairesi için müşteri tarafından ödenen vergidir. Ev teslimi gerçekleşmeden önce ödenir.

Trafo Katkı + Altyapı ve Bağlantılar: Devlet elektrik, Telefon, su ve diğer altyapı bağlantılarını gerçekleştirmediğinden bu masraflar müşterilere eşit olarak bölünür. Ortalama £1500 – £2500 arasında bir tutar olarak müşterilere bildirilir. Ev tesliminden önce ödenir.

Tapu devir Harcı: Konut alım izninin avukat tarafından alınmasının ardından, Müşterinin evin tüm borcunu ödemesi ve evin tapularının hazır olması durumunda, KKTC Tapu dairesinin yapacağı konutun fiyat değerlendirmesi sonucuna göre, değerin %3 ‘ü oranında tapu deviri sırasında ödenir.

NOT : ikinci el emlak alımlarında, tapusu çıkmış bir ev profesonel satıcıdan alınmadığı için KDV, Trafo gibi vergiler ödenmez. Eğer ki ev sahibi ile kontrat yapılmışsa Damga pul ücreti ödenir. Direkt olarak tapu devrine gidilecekse sadece %3 devir harcı ödenir.

* Kıbrıs’ta Emlak sahibi olanlar yıllık olarak belediyelere evin metrekaresi başına 1 TL olmak üzere vergi verirler. Mesela 80m2 bir dairenin yıllık emlak vergisi 80 TL dir.

Prev Post

Mal Satın Alma

Sonraki gönderi

Genel Bilgi

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!