Kıbrıs’a Gitmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Kıbrıs, doğal güzellikleri, tarihi yerleri ve sıcak iklim koşulları ile gezilebilecek çok fazla alternatif sunmaktadır. Ayrıca denize girmek için de birçok benzersiz koy ve tesis bulunmaktadır. Kıbrıs, aşk ve tutkunun tanrıçası Afrodit’in doğduğu yer olarak bilinmektedir. Her yıl sayısız turist ağırlayan Kıbrıs’a nasıl gidilir, Kıbrıs’ta nerede kalınır gibi sorular oldukça fazla merak edilen konular arasındadır. GoldMark Estates ekibi olarak bu yazımızda Kıbrıs’a gitmeden önce bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşacağız.

 

Kıbrıs’a Gitmek İçin Pasaport Gerekiyor Mu?

Kuzey Kıbrıs’a gitmeden önce bilinmesi gerekenlerden biri Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının çipli kimlik kartları ile giriş yapabildiğidir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Kıbrıs’a pasaport ile giriş zorunluluğu bulunmamaktadır. Herhangi bir evrak veya vize de gerekmemektedir.

Kıbrıs’a giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bu bölgede turist olarak 3 ay bulunma hakları vardır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Kıbrıs’a girerken yanlarında en az üç ay geçerli pasaport bulundurmak zorundadır.

 

Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kıbrıs’a-gitmeden-önce-bilinmesi-gerekenlerKıbrıs’ın dört tarafı denizlerle çevrili olduğu için Kıbrıs’a karayolu ile ulaşım imkânsızdır. Kısacası bölgeye sadece hava veya deniz yolu ile ulaşım mümkündür.

Daha hızlı olması ve fazla sayıda sefer düzenlenmesi nedeniyle Kıbrıs’a seyahatler genellikle havayolu araçlarıyla yapılmaktadır. Yaz aylarında uçak ve feribot seferleri sıktır. Kış aylarında ise daha seyrek olan seferler, yılın her dönemi aktif olarak düzenlenmektedir.

Kuzey Kıbrıs’a Türkiye’nin çok sayıda şehrinden direkt uçuşlar da mevcuttur. Kıbrıs’a uçak ile yapılan seyahatler, Lefkoşa’ya bağlı Ercan Havalimanı üzerinden düzenlenir. Kıbrıs’a Türkiye’den ortalama uçuş süresi 1,5-2 saat arasındadır. Deniz yolu ile yapılacak seyahatler ise Girne Limanı üzerinden düzenlenir. Mersin ve Alanya’dan hareket eden feribotlarla Türkiye’den Kıbrıs’a seyahat gerçekleştirilebilir. Feribot ile seyahat süresi ortalama 3,5-4 saattir.

 

Kuzey Kıbrıs Para Birimi

Kuzey Kıbrıs’ta yaygın olarak kullanılan para birimi Türk lirasıdır. Türk lirası ile İngiliz sterlini de oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra son dönemlerde Euro kullanımına olan eğilim de oldukça dikkat çekmektedir. Kıbrıs’ta gayrimenkul satışlarında genellikle İngiliz sterlini kullanılmaktadır. Kıbrıs’a gitmeden bilinmesi gerekenlerden biri de çoğu işletmenin döviz kabul ettiğidir. Hemen hemen tüm bankalar da tüm para birimlerini çevirebilmektedir.

 

Kuzey Kıbrıs’ta Trafik

Kıbrıs’a-gitmeden-önce-bilinmesi-gerekenlerKuzey Kıbrıs’a gitmeden önce bilinmesi gerekenlerden biri de trafiğin yolun sol tarafından aktığıdır. Araçların direksiyonları tıpkı İngiltere’de olduğu gibi sağdadır.

Kuzey Kıbrıs’ta en önemli trafik kuralı, her zaman her şartta sağdan gelen arabaya yol verilmesi gerektiğidir. Halk, bu kurala her zaman uymaktadır. Kıbrıs’ta fazla trafik lambası yoktur. Trafik lambaları yerine kavşaklar kullanılmaktadır. Geçiş hakkı ise her zaman sağdan gelen araca aittir.

 

Kuzey Kıbrıs’ta Nerede Kalınır?

Yılın her dönemi çok sayıda turist ağırlayan Kıbrıs’a gitmeden önce bilinmesi gerekenlerden biri de nerede kalınması gerektiğidir. Kuzey Kıbrıs’ta konaklamak için oteller, pansiyonlar ve tatil köyleri gibi birçok seçenek bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs yaz turizmi açısından oldukça gelişmiştir ve turistler tarafından yoğun ilgi görmektedir. Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere Kıbrıs’ın her bölgesinde otel, tatil köyü veya pansiyon bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan GoldMark Estates olarak bu yazımızda, Kıbrıs’a gitmeden önce bilmeniz gerekenler konusunu ele aldık. GoldMark Estates ile iklimi, doğal güzellikleri ve tarihi yapıları ile ünlü Kıbrıs’ta kolay bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Hizmetlerimiz ve daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Pahalı Mı? Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam

 

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!