Kıbrıs’ta İş Fırsatları, Yatırım ve Ticaret

Gelişmekte olan ekonomisi ile Kuzey Kıbrıs, iş ve yatırım fırsatlarıyla son derece ön plana çıkmaktadır. Ülkede gelişmekte olan yaşamsal alanlar, emlak yatırımı fırsatlarını destekler. Bununla birlikte turizm ve eğitim dinamikleri sayesinde bu güzel ada ülkesi yaşamsal olanaklar konusunda oldukça zengin bir konuma sahiptir. Kıbrıs’ta iş fırsatları son derece önemli ve merak edilen konular arasında yer almaktadır.

 

Kıbrıs’ın kalkınması için yabancı yatırımcılara birçok avantaj sağlanmaktadır. İş yapmak için ülkeye gelen yatırımcılar, hükümet tarafından desteklenir. Bu nedenle de ekonominin önemli konumunda yer alan sektörler turizm, hizmet sektörü, enerji ve çevre ile eğitim sektörleridir. Bu alanlarda yenilikçi bakış açısı ile girişimler yapan firma ya da kişiler oldukça kârlıdır. Ayrıca gelişmiş ve gelişmekte olan sektörlerde avantajlı iş fırsatları da yer alır.

 

Hizmet sektöründe iş gücü eksiği her zaman devam ettiği için bu alanda deneyimli ya da deneyimsiz yeni personel arayışı da devam eden bir durumdur. Turizm sektöründe ise her zaman yoğun bir fırsat söz konusudur. Kıbrıs iş fırsatları ise bu noktada çeşitlenir. GoldMark Estates olarak bu yazımızda, Kıbrıs iş fırsatları hakkında merak edilenleri detaylı bir şekilde sizler ile paylaşacağız.

 

Turizm ve Hizmet Sektörü İş Fırsatları

Kıbrıs’ta turizm sektörü her zaman önemli bir konuma sahiptir. Bunun nedeni ise en büyük ekonomik katkının turizm sektörü ile sağlanmasıdır. Bunun yanı sıra KKTC’de turizm, ekonomide baskın bir konuma sahiptir. Ada ülkesi olan Kıbrıs’ta senenin büyük bir bölümünün sıcak geçmesi, turistlerin tercih ettiği bir ülke olmasında önemli bir role sahiptir. Turizm sektörünün canlı olması nedeniyle de iş fırsatları oldukça fazladır.

 

İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Ticareti       

Gayrimenkul yatırımı, Kıbrıs ekonomisini canlandıran bir başka etkendir. Bu noktada ise gerek oturmak için gerekse yatırım için Kuzey Kıbrıs emlak fiyatları önemli bir konuma sahiptir. Emlak sektörünün son derece önemli olması ise inşaat malzemelerinin kaliteli olması gerektiğinin bir göstergesidir. İnşaat malzemesi ticareti önemli bir iş fırsatıdır. Evlerin sağlam temelli olması ve alıcılarının güvenli bir şekilde satın alması için bu alanda güvenilir işlere imza atmak gerekir. İnşaat malzemeleri ne kadar kaliteli ise emlak sektörü de o denli gelişebilir. Bu nedenle bu alandaki iş fırsatlarını değerlendirmenizi tavsiye ederiz.

Enerji ve Çevre Teknolojileri Yatırımı

Kıbrıs, makro iklim sınıflandırılmasına göre “yarı kurak” olarak adlandırılan iklim kuşağı arasında yer almaktadır. Bununla birlikte bir Akdeniz adası olması ile yaz mevsimi sıcak ve kurak, kış mevsimi de ılık ve az yağışlı geçmektedir. Kıbrıs’ın yıllık ortalama hava sıcaklığı 19.0 C° oranındadır. Sene boyunca en sıcak ay genellikle temmuz ayı olarak bilinir. Bu ayda sıcaklık genellikle gündüz saatlerinde 37.0 C°- 40.0 C° arasında değişiklik göstermektedir. Ayrıca yılın en soğuk ayı genellikle ocak ayı olur ve gündüz saatlerinde hava sıcaklığı 9.0C°-12.0C° arasında değişir.

 

Kıbrıs’ta yağışlar genellikle Ekim-Mart döneminde görülmekle birlikte yıllık toplam yağış miktarı 402.8mm kadardır. Bu noktada ise en yağışlı ay aralık ayı, en kurak aylar ise Temmuz ve Ağustos aylarıdır. Kıbrıs her mevsim değişik renklere bürünen şaşırtıcı güzellikteki bitki örtüsüne sahip olması ile enerji ve çevre teknolojileri yatırımını mümkün hale getirmektedir. Bu noktada ise KKTC de güneş enerjisi için çalışmalar yapılmaktadır. Bu alanda yapılan çalışmalar sonucu ise enerji ve çevre teknolojileri alanında yatırımın mümkün hale gelmesini ve iş fırsatlarının artmasını mümkün hale getirmektedir.

Eğitim Sektörü

5 yaşından 17 yaşına kadar, Kuzey Kıbrıs’ta eğitim zorunlu kabul edilmektedir. Bununla birlikte eğitim, Kıbrıs hükümeti tarafından ücretsiz olarak sağlanır. Kıbrıs’taki birçok yabancı, çocuklarını anaokulundan okul öncesi eğitime ve üniversiteye kadar her yaştan öğrenciye hitap eden Kuzey Kıbrıs’taki çeşitli özel okullardan birine göndermeyi tercih etmektedir.

 

Bu durum ise eğitim sektörünü canlı kalmasına ve buradaki iş fırsatlarının artmasına olanak tanır niteliktedir. Bunun yanı sıra özel sektörde ise eğitim dili olarak İngilizce veya Türkçe kabul edilmektedir. Ayrıca devlet okulları ve kolejleri, Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen bir müfredata göre 5- 17 yaş arası öğrencileri eğitim sürecine alır. Kıbrıs eğitim sektörü alanında iş fırsatları önemli bir konuma sahiptir. Kuzey Kıbrıs’ta eğitim sektörü, üniversitelerin kuruldukları yerlerde önemli bir ekonomi yaratması ile ilişkilendirilir. Üniversitelerin olduğu yerlerde emlak fiyatları yükselir, tüketim artar ve kampüsler de piyasa mantığına göre oluşturularak üniversitelerin kendisi bir pazar haline gelir.

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan GoldMark Estates olarak bu yazımızda Kıbrıs’ta iş fırsatları konusunu ele aldık. Kuzey Kıbrıs, muhteşem doğası, büyüleyici denizi ve manzarası, eğlence dolu yaşamı, huzurlu ve konforlu hayat standartları ile herkes için gözde bir yerdir. Kuzey Kıbrıs’ta yeni bir yaşama adım atmak isteyen herkes Kıbrıs emlak sektörünün öncülerinden olan GoldMark Estates ile iletişime geçebilir.

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!