Yazlık Ev Alırken Nelere Dikkat Edilmeli? 

Son zamanlarda bir yazlık ev satın almak istiyor veya böyle bir araştırma yapıyorsanız, soracağınız birçok soru olacaktır. Alternatif olarak, göz önünde bulundurmadığınız birçok nokta olabilir. Yazlığınız nerede olacak? Hangi yazlık ev sizin için en uygunu, gelecek planlarınız neler? Bu nedenle, yazlık ev alırken nelere dikkat etmeniz konusunda sizlere faydalı olabileceğini düşündüğümüz bir içerik hazırladık.

1-Nasıl Kullanacağınıza Karar Verin 

 İyi düşünülmesi gerekilen en önemli nokta yazlık eviniz nerede olacağıdır. İlk adım; doğru bir bütçe ile satın alacağınız evinizin ihtiyaçlarınızı karşılamasıdır. Evinize ne sıklıkla gideceksiniz? Çok uzun süreli konaklayacak mısınız? Bahçeli, sakin bir villa mı? Küçük bir daire mi? Gerçekten ihtiyaç duyduğunuz şeyi bilmeniz gerekir. Çocuklarınız büyüdükçe aile tatilinden de memnun kalacaklar mı? Yatırım amaçlı mı yoksa kendiniz ve aileniz için mi?

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’ın En Büyük Projesi

2-Plaja Ve Denize Olan Mesafesi 

Yazlık ev alırken genelde denize ve plajlara yakın yerlerde bulunan evler çok daha rağbet görmektedir. Bazı kişiler bunu tam tersini de elbette tercih etmek isteyebilir. Ancak şüphesiz ki bulunduğunuz bölgedeki plajların ve denizin temizliği, genel görünümü ve keyifli olup olmadığı önemlidir. Yaz sıcaklarında serinlemek, güneşin tadını çıkarmak, akşamları ise yakamoz eşliğinde dostlarınızda ve ailenizle keyifli vakit geçirmek, denizin sesini dinlemek her yazlıkçının istekleri arasındadır. Asıl önemli olan, konut tercihlerinizi yaşam tarzınıza uygun halde olmasıdır.  

İlginizi Çekebilir : Kıbrıs’ın Yeni Yatırım Bölgesi – LONG BEACH

3-Yatırım için Akıllıca mı? 

Eviniz yatırım için uygun mu? Herkes, ister sadece yazları gidebileceğiniz bir ev olsun ister emeklilik günlerinizi geçireceğiniz sıcak bir yer. Kişi gayrimenkulünün değerinde artış olsun ister. Deneyimli ve başarı gayrimenkul danışmanları ile görüşmeniz bu konudaki en önemli hususlardan biridir. Danışmanlar sizin bütçenize göre yatırıma en uygun bölgelerdeki evleri bulacaklardır. Doğru gayrimenkul danışmanı ile iş birliği yapmanın mutlaka artıları olacaktır. Evinizin değeri maliyetten yüksekse, yaptığınız yatırımdan kâr elde edersiniz. Evinizi başkalarına kiralamaktan güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Hayalini kurduğunuz yazlık eviniz hafta sonları veya tüm yaz tatillerinizi geçirebileceğiniz bir yer olabilir. Aksi takdir de evinizin kötü satış değeri nedeniyle para kaybedebilirsiniz. Ev, değerinden daha pahalıya mal olursa, yatırımınızdan para kaybedebilirsiniz. 

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’ın En İyi Emlak Acentesi

4-Çevre sizin için uygun mu?  

Kendinizi ait hissettiğiniz bir çevrede zaman çok daha keyifli geçer. Yaşadığınız mekana aşina olmak ve rahat olduğunuzdan emin olmak istersiniz. Size kendiniz olma özgürlüğünü veren ve çevre sakinleriyle uzun süreli dostluk kurma fırsatını veriyor olması, yaşadığınız sosyal dokunun bir parçası olabilmeniz dikkat etmeniz gereken bir diğer husus olabilir.

5-Kıbrıs Satılık Yazlık Örnekleri

Herkesin bir yazlıktan veya tatilden beklentileri farklı olabilmektedir. Bu nedenle bir çok tatil ve aktivite alternatifi olan bir yer seçmek uygun bir tercih olacaktır. Kuzey Kıbrıs ünlü otelleri, uzun kumsalları, popüler restoranlarının yanı sıra yazlık evleri ile de dikkat çekicidir. Bahçeli, dağ manzaralı, deniz manzaraları, müstakil, daire ve villa seçenekleri ile oldukça geniş bir portföye sahiptir. Tatil için seçilen bir yazlık evin olmazsa olması kuşkusuz denize olan mesafesi ve plajlarıdır. Kuzey Kıbrıs’ın her bir köşesinin ayrı bir cennet diyarı olduğunu ve dört bir çevresinin Akdeniz suları ile çevrili olduğunu düşünürsek, hiç bir konutun denize uzak olduğunu söyleyemeyiz. Dünyanın en ünlü ve eşsiz kumsallarına ücretsiz gidebilir keşfedilmemiş Akdeniz kıyılarını keşfedebilirsiniz. Kıbrıs’ta hayata geçirilen konut projelerinin yanı sıra her geçen yıl yatırımcıların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Kıbrıs emlak sektöründeki bu ilerleme dolayısı ile Türk vatandaşları başta olmak üzere Avrupa vatandaşlarından gelen talep artmıştır.

Kıbrıs satılık yazlık evlerde en dikkat çekici olan nokta nizami yerleşimleri ve özenle inşa edilmiş mimarileridir. Yazın keyfini daha geniş bir zamanda çıkarmayan isteyenler yazlık ev satın alma yoluna gitmektedir. Kuzey Kıbrıs adasının da yaz mevsiminin daha uzun sürdüğünü düşünürsek her güneşi özlediğinizde yazlık evnize gelerek mükemmel doğa atmosferi ile tüm stresinizi atabilmeniz mümkün olacaktır.

Kıbrıs yazlık ev dediğimizde bir diğer aklımıza gelen önemli nokta; Büyüleyici dağların fonu ve sakin denizin ışıltısı ve balıkçı tekneleri ile dolu limanlarıdır. Oldukça huzurlu bir atmosfere sahip olan Kuzey Kıbrıs, etrafı izlemek için ideal olan restoran ve kafeler ile doludur. Sabahın erken saatlerinde dükkanları, pazarları, yerel kafeleri keşfetmek, hızlı bir yürüyüş yapmak oldukça keyifli iken öğleden sonra uzun sahil yolunda bisiklet sürebilir veya dar Arnavut kaldırımlı sokakta dolaşabilir ve mekanların akşam ışıltısına hazırlanışı seyredebilirsiniz. Bu çekici ve büyüleyici ada ülkesi gece hayatının kalbinin attığı yerdir. Eğlence hayatını yaz aylarının olmazsa olması diyorsanız doğru yerdesiniz. Böyle bir atmosfer sizi etkileyecekse Kıbrıs tatil seçeneklerinizin arasına Kıbrıs satılık yazlık ilan fırsatlarını da ekleyebilir, Kuzey Kıbrıs emlak avantajlarını değerlendirebilirsiniz.

6-Ulaşım İmkanları

Kıbrıs satılık yazlık ev alacak kişilerin akıllarındaki en büyük soru işaretlerinden bir tanesi de Kıbrıs’ta bulunan ulaşım imkanları ile ilgilidir. Kuzey Kıbrıs’ın küçük bir yer olması nedeni ile Kuzey Kıbrıs’ta ulaşım durumu genel olarak çok sorun çıkarmamaktadır. Şehir içi ve şehirler arası ulaşım imkanları özel araç ile ya da taksi, dolmuş gibi taşıma araçları ile ulaşım kolaylık ile sağlanabilmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde en yaygın olarak kullanılan ulaşım türü dolmuş ile ulaşımdır. Ada ülkesi olan Kıbrıs’ta bulunan özel dolmuşlar neredeyse adanın her yerine ulaşım kolaylığı sağlamaktadırlar. Kıbrıs’ta yaşayan halk, taksi pahalı olabileceği için gruplar halinde dolmuş ile ulaşım sağlamayı tercih etmektedirler.

Bunun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs’ta hava alanına da ulaşım imkanları oldukça basittir. Son derece uygun fiyatlı ve kolay bir şekilde Kıbrıs’ta bulunduğunuz konumdan havalimanına gidebilirsiniz.

kıbrıssatılıkev

Kuzey Kıbrıs’ta ulaşım koşullarını zorlayan ve Kıbrıs halkının ulaşım imkanlarının yeterli olmadığını düşünmesine neden olan tek sorun genel bir toplu taşıma sisteminin Kıbrıs’ta bulunmamasıdır. Kıbrıs’ta araç kiralanabilir, taksi ile ulaşım sağlanabilir, dolmuş ile gruplar halinde ulaşım sağlanabilir ya da özel şahsi araç ile ulaşım sağlanabilir. Tüm bu imkanlardan özel şirketler tarafından sağlanan imkanlar ise sadece belirli bir yere kadar yeterli olabilmektedir.

Bu nedenle, Kuzey Kıbrıs satılık yazlık ev arayışında olan kişilerin bilmesi gereken en önemli konu özel şahıs araçlarının bulunmasıdır. Özel aracı bulunan kişiler Kıbrıs’ta çok daha kolay ulaşım sağlayabilmektedirler.

7-Çevresinde Bulunan İmkanlar

Kıbrıs satılık yazlık ev araştırması yapan kişilerin dikkat etmesi gereken temel noktalardan biri de satın alınacak ya da kiralanacak yazlık evin çevresinde bulunan ve gereklilik dahilinde olabilecek imkanlardır.

Kıbrıs’ta yazlık ev sahibi olan ya da kiralayan kişiler yazın Kıbrıs’ta ikamet ederek Kıbrıs’ta yazın tadını çıkarmak isterler. Bu nedenle, yazlık ev alacak ya da kiralayacak kişiler yazlık evin çevresinde bulunan sosyal imkanlara dikkat ederek daha eğlenceli bir yaz geçirme şansı yakalayabilirler.

kıbrıssatılıkev

Bunun yanı sıra, yazın kendi kabuğuna çekilip huzur ve sakinlik içerisinde dinlenme tatili gerçekleştirmek isteyen ve Kıbrıs’ta yazlık satın almayı ya da kiralamayı düşünen bireyler olabilir. Bu nedenle, yazlık ev alacak ya da kiralayacak kişiler yazlık evin çevresinin sessiz ve sakin olmasına, komşularına dikkat etmeli ve ev araştırması yaparken aynı zamanda evin konumunun bulunduğu adresi de araştırmalıdır.

Tüm bu çevresel faktörlerin yanı sıra yakınlarda market bulunması, eczane bulunması ve benzeri gibi temel ihtiyaçları karşılayacak unsurların bulunması yazlık seçiminde önemli noktalar arasında yer almaktadırlar.

8-Site Olması Ya Da Müstakil Olması

Kıbrıs satılık yazlık ev araştırması yapacak kişilerin öncelikle yaz için seçecekleri evin türünü belirleyerek araştırma kriterlerini daraltmaları gerekmektedir.

Kimi insan müstakil ve sakin bir ev tercihinde bulunur iken kimi insan da daha güvenli olduğunu düşündüğü, sosyal aktivitenin daha bol olduğu, sosyalleşme imkanının daha yüksek olduğu, müstakil eve oran ile pek çok imkanın bulunduğu sitede bulunan yazlık evleri tercih etmektedirler.

kıbrıssatılıkev

Sitedeki avantajların yanı sıra, daha sessiz ve sakin bir yaz mevsimi süreci geçirmek isteyen bireyler müstakil evlerinde de kendi olanaklarını yaratabilirler. Bu nedenle, kişinin beğendiği ve bütçesine uygun kriterlerdeki evi seçmesi herkes için Kıbrıs satılık yazlık ev araştırması yaparken site ya da müstakil olmasından önce gelmektedir.

Kişinin tamamen kendi zevk ve tercihleri doğrultusunda karar vermesi gereken bu kriterleri belirledikten sonra kişi Kıbrıs satılık yazlık ev araştırmasını daha sağlıklı bir şekilde gerçekleştirebilir.

Biz GoldMark olarak herkesin mülk ihtiyacının farklı olduğunun farkındayız. İster küçük bir daire, ister villa olsun. Sizler için en uygun yazlık evi seçmeniz konusunda yardımcı olabiliriz. Ayrıca emlak piyasası konusundaki deneyimimizden faydalanabilirsiniz. 

İlginizi çekebilir: İskele Boğaz Bölgesinde Havuzlu Müstakil Ev

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!