Gayrimenkul Değerlemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzün ekonomik dalgalanmalarında geleceğini garanti altına almak isteyen birçok kişi gayrimenkule yöneliyor. Kimisi artık kira ödemek yerine ev sahibi olmak için kimisi ise elindeki parasını korumak ya da değerlendirmek için yatırım yapmak için gayrimenkul sahibi olmak istiyor. Her halükârda en az risk barındıran yatırım olarak ilk sıralarda yer alan gayrimenkule olan ilgi son yıllarda daha da artmış durumda.

Gayrimenkul satın almak istediğinizde ya da satmak istediğinizde ise karşınıza birçok süreç ve bu süreçler içerisinde kullanılan terimler çıkacaktır. Bu süreçler ve terimler hakkında bilgi sahibi olmak ise hem işinizi kolaylaştıracak hem de gerçekleştireceğiniz işleme hakim olmanızı sağlayacaktır. Böylece daha güvenli bir gayrimenkul satın alma ya da gayrimenkul satışı işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Gayrimenkul satın almaya ya da satmaya karar verdiğinizde karşınıza çıkacak olacak terimlerden biri de gayrimenkul değerlemesi. Gayrimenkulünüzü doğru fiyat ile satmak ya da doğru fiyat ile gayrimenkul almak istiyorsanız gayrimenkul değerlemesi son derece önemli. Peki nedir tam olarak gayrimenkul değerlemesi, nasıl yapılır ve yapılırken nelere dikkat edilmelidir. Yazımızda bu konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalışacağız.

Gayrimenkul Değerlemesi Nedir?

Gayrimenkul Değerlemesi Nedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2000’li yılların başından itibaren hayatımıza girmeye başlayan gayrimenkul değerlemesi özellikle kredi kullanımında bir zorunluluk haline gelmesi ile herkesin daha da dikkatini çekmeye başladı. Gayrimenkulünü satmak isteyenler gayrimenkulünü değerinin altında satmamak için gayrimenkul satın almak isteyenler ise değerinden fazla fiyat ile karşı karşıya kalmamak için gayrimenkul değerlemesine ihtiyaç duyuyor. Gayrimenkul değerlemesi ya da diğer adı ile gayrimenkul ekspertiz işlemi ise en basit tanımı ile dönemin yasal prosedürleri dikkate alınarak ve piyasa koşulları da değerlendirilerek bir gayrimenkulün bağımsız ve tarafsız olarak değerinin tespit edilmesi işlemi olarak tanımlanıyor.

Gayrimenkul değerlemesi işlemi yalnızca SPK ve BDDK lisansına sahip olan gayrimenkul değerlemesi firmaları ve gayrimenkul değerleme uzmanları tarafından yapılabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Emlak Yatırımı Nedir? Ev Almak İyi Bir Yatırım mıdır?

Gayrimenkul Değerlemesi Nasıl Yapılır?

Gayrimenkul Değerlemesi Nasıl Yapılır

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gayrimenkul değerlemesi, SPK lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanı tarafından birden fazla yöntem uygulanarak gerçekleştirilmektedir. Bu yöntemler gayrimenkulün konumuna, kullanım amacına, niteliğine ya da sahip olduğu diğer özelliklere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yöntemlerden bazılarından kısaca bahsedecek olursak ise:

Emsal Çalışması: Gayrimenkulün sahip olduğu özellikler ne olursa olsun bir gayrimenkul değerleme çalışmasında mutlaka uygulanan yöntemlerden biri emsal çalışmasıdır. Gayrimenkulün pazar değerini etkileyebilen konum, fiziksel özellikler ya da imar durumu gibi önemli bilgiler dikkate alınarak benzer gayrimenkullerin pazardaki fiyatları ve satış rakamları göz önüne alınarak karşılaştırma yapılmaktadır.

Maliyet Yaklaşımı: Gayrimenkulün günümüz piyasa şartları içerisinde tekrar inşa edilmesi ile ortaya çıkan maliyet de gayrimenkul değerlemesi için kullanılır.

Gayrimenkul değerleme uzmanı kullandığı yöntemler ile gerekli çalışmaları yaptıktan sonra ise yasal olarak bütün şartları taşıdığı takdirde geçerliliği olan değerleme raporu hazırlamaktadır.

Dikkatinizi çekebilir: Neden Kıbrıs’ta Satılık Yazlık Almalısınız?

Gayrimenkul Değerlemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gayrimenkul Değerlemesi Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Gayrimenkul değerlemesi yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli detay etik kurallara uygun bir gayrimenkul değerleme raporu hazırlamak olmalıdır. Hazırlanan rapor etik kurallara uygun olarak gizlilik, dürüstlük, objektiflik ve yetkinlik içermelidir.

Gold Mark Estates ekibi olarak bu yazımızda gayrimenkul değerlemesi nedir, nasıl yapılır ve gayrimenkul değerlemesi yaparken nelere dikkat edilmelidir soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Gayrimenkul değerlemesi ve benzeri içeriklere ulaşmak için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Kıbrıs’ta doğru ve güvenilir gayrimenkul değerlemesi hizmeti alarak doğru gayrimenkule sahip olmak ya da yatırım yapmak için sitemizde bulunan iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!