Kıbrıs Ev Fiyatları

Türkiye ve Kıbrıs Ev Fiyatları Karşılaştırması

kıbrıs-ev-fiyatlarıSon dönemlerde özellikle pandemi dönemine ve Rus-Ukrayna savaşına bağlı olarak yaşanan gelişmeler bütün dünya ekonomilerini etkileye başlamış durumda. Bütün bu olaylardan en çok etkilen ülkelerden birisi de Türkiye. Son zamanlarda Türkiye’de ekonomik anlamda birçok önemli gelişmeler yaşanıyor. Türkiye’de yaşanan bu ekonomik gelişmeler ve dalgalanmalar ise mevcut finansal birikimini korumak, değerlendirmek ya da birikiminden kazanç elde etmek isteyenlerin yatırım araçlarına yönelmesine neden oluyor. Günümüzde yatırımcılar için farklı birçok yatırım aracı olsa da çok uzun yıllardır olduğu gibi son zamanların en çok tercih edilen yatırım araçları arasında gayrimenkul yatırımı ilk sırada yer alıyor.

Gayrimenkul yatırımı, konusunda uzman gayrimenkul danışmanları aracılığı ile doğru hesaplamalar ve değerlendirmeler ile gerçekleştirildiğinde oldukça az bir risk barındırıyor. Ancak son zamanlarda Türkiye’de gayrimenkul sektörü de ekonomi alanındaki dalgalanmalardan etkilenmiş durumda. Ev fiyatlarının ani yükselişi gayrimenkule yatırım yapmak isteyenlerin hesaplarında değişikliğe neden olabiliyor. Bu nedenle gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen birçok kişi yurtdışındaki seçeneklere yöneliyor. Yurtdışı seçeneklerinde ise sağladığı avantajlar ve kolaylıklar ile özellikle Kuzey Kıbrıs ön plana çıkıyor.

Elindeki finansal birikimi gayrimenkul yatırımında kullanmak isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi ise Türkiye ve Kıbrıs ev fiyatları karşılaştırması. Yazımızda Türkiye’deki satılık ev fiyatları,  Kıbrıst ev fiyatları ve Kuzey Kıbrıs’ta en uygun satılık ev fiyatları konuları hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Türkiye’deki Satılık Ev Fiyatları

kıbrıs-ev-fiyatlarıTürkiye ‘de satılık ev fiyatları dünyanın her yerinde olduğu gibi bulunduğu konuma, sahip olduğu özelliklere göre farklılık gösterebiliyor. Ancak yatırım amacı ile Türkiye’de satılık ev fiyatları hakkında fikir sahibi olabilmek için Türkiye’deki satılık evler ile ilgili verilere bakılabilir. Yapılan son araştırmalara göre Türkiye genelinde satılık ev fiyatlarında metrekare satış fiyatı 9.363 Türk lirası olarak hesaplanmış. Ayrıca Türkiye’de ortalama satılık ev fiyatı 1 milyon 264 bin Türk lirası iken amortisman yani ev yatırımının geri dönüş süresi ise 17 yıl olarak hesaplanmış durumda. Türkiye’de  satılık ev almayı düşünenlerin bilmesi gereken en önemli bilgi ise Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamaya göre ev fiyatları son bir yıl içerisinde %110 yükselmiş durumda.

Kuzey Kıbrıs’taki Ev Fiyatları

kıbrıs-ev-fiyatlarıKuzey Kıbrıs’taki ev fiyatlarına baktığımızda yine Türkiye’de olduğu gibi fiyatlar dairenin konumuna ve sahip olduğu özelliklere göre farklılık gösterebiliyor. Bir turizm ülkesi olduğu için özellikle konum fiyatı belirleyen en önemli etkenlerden biri. Kuzey Kıbrıs’ta satılık evlerin en dikkat çeken özelliği ise sahip olduğu amortisman süresi. 8-12 yıl aralığında amortisman süresine sahip olan Kuzey Kıbrıs dünya geneline bakıldığında en kısa amortisman süresine sahip ülkeler arasında yer alıyor.

Kıbrıs’ta En Uygun Satılık Ev Fiyatları

kıbrıs-ev-fiyatlarıKuzey Kıbrıs’ta ev sahibi olmanın avantajları gerek Türkiye’den gerekse dünyanın birçok farklı ülkesinden yatırımcıları ülkeye çekmektedir. Özellikle son zamanlarda gösterilen ilgi daha da artmaktadır. Eğer siz de Kıbrıs’ta en uygun satılık ev fiyatlarını görmek ve değerlendirmek istiyorsanız sitemizde yer alan ilanlara mutlaka göz atmalısınız.

GoldMark Estates ekibi olarak bu yazımızda Türkiye ve Kıbrıs ev fiyatları karşılaştırması başlığı altında Türkiye’deki ev fiyatları, Kuzey Kıbrıs’taki ev fiyatları ve Kıbrıs’ta en uygun satılık ev fiyatları hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Türkiye, Kuzey Kıbrıs ev fiyatları ve benzeri içeriklere ulaşmak için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Kıbrıs’ta doğru ve güvenilir gayrimenkul değerlemesi hizmeti alarak doğru gayrimenkule sahip olmak ya da yatırım yapmak için sitemizde bulunan iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Türkiye’den Kıbrıs’a Yatırım Nasıl Yapılır?

 

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!