Kuzey Kıbrıs Ev Almak İçin Gerekli Evraklar: Tam Liste

Kuzey Kıbrıs, Tatil beldeleri, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve sınırsız eğlence imkânlarıyla oldukça dikkat çeken bir bölgedir. Kuzey Kıbrıs, Türkiye’ye çok yakın olması ve avantajlı fiyatlarıyla yaşamak ve yatırım yapmak için oldukça ideal bir bölgedir. Burada ev alma şartları, Kıbrıs için gerekli evraklar gibi sorular oldukça merak edilen konular arasındadır. Kuzey Kıbrıs’ta ev almak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 1. Sabıka kaydı beyan formu
 2. Emlak alma izin belgesi
 3. Kimlik kartı ve pasaport

Kıbrıs, yaşamak ve yatırım yapmak için tercih edilen popüler ülkelerden birisidir. GoldMark Estates ekibi olarak bu yazımızda Kuzey Kıbrıs Ev Almak İçin Gerekli Evraklar: Tam Liste konusunu ele alacağız.

Türk Vatandaşları İçin Kuzey Kıbrıs’ta Ev Alma Şartları

Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul satın almak, bazı ülkelere göre farklılıklar gösterse de süreç karmaşık değildir. Kıbrıs için gerekli evraklar, Kuzey Kıbrıs’ta ev alma şartları gibi konular oldukça ilgi görmektedir. Türk vatandaşları için Kuzey Kıbrıs’ta ev alma şartları şu şekildedir:

 1. Kuzey Kıbrıs, Türkiye Cumhuriyeti’nden bağımsız bir devlettir. Bu nedenle Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayan herkes yabancı statüsündedir. Kuzey Kıbrıs vatandaşı olmayan herkes ülkede yalnızca bir adet gayrimenkul alabilmektedir.
 2. Ailenin her üyesi, kendine ait bir arazi veya konut alma hakkına sahiptir.
 3. Kıbrıs’ta yatırım yapmak veya herhangi bir amaçla birden fazla gayrimenkul satın alabilmek için uluslararası sermayesi olan bir şirkete sahip olmanız gerekir. Bu sayede şirket üzerine birden fazla gayrimenkul alınması mümkündür.
 4. Satın alınacak gayrimenkul üzerinde herhangi bir ipotek olmaması gerekmektedir.
 5. Satın alınan gayrimenkulün, yabancı ülke vatandaşı adına kaydı için Bakanlar Kurulu’na başvurularak satın alma izni almanız gerekir. Bu süreç ise yaklaşık 2 ay sürebilir.

 

KKTC Ev Almak İçin Gerekli Belgeler

kıbrıs-için-gerekli-evraklarKuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ev almak için bazı belgeler gerekir. Kıbrıs için gerekli evraklar, Kuzey Kıbrıs ev almak için gerekli belgeler gibi sorular yoğun ilgi gören konulardandır. Kuzey Kıbrıs’ta ev almak için gerekli belgeler şu şekildedir:

 1. Sabıka kaydı beyan formu
 2. Emlak alma izin belgesi
 3. Kimlik kartı ve pasaport

Tüm bu belgelere ek olarak; sözleşmede yer alan fiyat üzerinden %0,5 pul ücreti, kontrat imzalandıktan sonra 21 gün içinde vergi dairesine ödenmelidir. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta emlak alım-satımı sırasında ödenmesi gereken vergiler bulunmaktadır. Bu vergiler şu şekildedir:

 • Stopaj vergisi
 • KDV
 • Tapu devir harcı
 • Damga pulu

 

Kıbrıs’ta Ev Alma Süreci Nasıl İşler? Ne Kadar Sürer?

kıbrıs-için-gerekli-evraklarKuzey Kıbrıs’ta ev alma süreci Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ortalama 30- 60 gün arasında sürer. Kıbrıs için gerekli evraklar, Kıbrıs’ta ev alma süreci nasıl işler gibi sorular oldukça merak edilen konular arasındadır. Kuzey Kıbrıs’ta ev alma süreci şu şekildedir:

 1. Kuzey Kıbrıs’ta ev almak için öncelikle satış sözleşmesi düzenlenmektedir.
 2. Satış sözleşmesi düzenlendikten sonra maliyeye damga vergisi ödenir.
 3. Düzenlenmiş ve damga vergisi ödenmiş satış sözleşmesinin, 21 gün içinde tapu kaydına işlenmesi gerekir.
 4. Tapu devrinin kesinleşmesi için Bakanlar Kurulu’ndan alım onayı gelmesi beklenir. Bakanlar Kurulu’ndan onay geldiğinde tapu devri kesinleşmiş olur.

Bu bilgilere ek olarak, bir defaya mahsus olmak üzere %3 oranında tapu harcı muafiyetinden yararlanılabilir. Tek bir mülk, birden fazla kez alınıp satılabilmektedir. İkinci satışta ise %6 oranında tapu harç masrafı ödenmesi gerekir.

Kıbrıs vatandaşı olmayan yabancı ülke vatandaşları için inceleme ve onay süresi 12 ay kadar sürebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ise bu süre 30- 60 gün arasındadır. Vergi tahsilatı, Bakanlar Kurulu’ndan onay verildiği zaman gerçekleşir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan GoldMark Estates olarak bu yazımızda, Kuzey Kıbrıs Ev Almak İçin Gerekli Evraklar: Tam Liste konusunu ele aldık. GoldMark Estates ile iklimi, doğal güzellikleri ve yaşamsal standartları ile yoğun ilgi gören Kıbrıs’ta kolay bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Hizmetlerimiz ve daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’a Taşınmadan Önce Bilmeniz Gerekenler!

 

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!