Kuzey Kıbrıs’ta Gezilecek Tarihi Yerler

Kıbrıs, M.Ö on bin yılına kadar uzanan tarihiyle birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Bu nedenle mutlaka görülmesi gereken eşsiz tarihi yapıtları bünyesinde barındırır. Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler konusu merak edilen konular arasındadır. Başkent Lefkoşa olmak üzere Kıbrıs’ta, gotikten Osmanlı mimarisine kadar birçok tarihi ve turistik yapı yer almaktadır. Bu yapılar yılın her dönemi turist ziyaretine açıktır.

Tarihi ve kültürüyle ziyaretçileri adeta büyüleyen Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek tarihi yerler konusu oldukça merak edilen konular arasındadır. GoldMark Estates ekibi olarak bu yazımızda Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek tarihi yerler hakkında merak edilenleri sizler ile paylaşacağız.

 

Salamis Harabeleri

Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler arasında şüphesiz ki binlerce yıllık geçmişe sahip antik kent olan Salamis Harabeleri bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs Gazimağusa bölgesinde bulunan Salamis Harabeleri, bünyesinde birçok medeniyete ait antik kalıntıları ve tarihi eserleri barındırmaktadır.

Geçmişi M.Ö. 11.yüzyıla kadar uzanan Salamis Harabeleri’nde antik kalıntıların yanı sıra antik tiyatro, Zeus tapınağı, eski hamam, pazar yerleri, Roma villası ve Salamis Krallarının mezerları da bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın en önemli tarihi ve turistik merkezlerinden biri olarak bilinen Salamis Harabeleri, görülmeye değer eşsiz bir yapıdır.

 

Girne Kalesi

kuzey-kıbrıs-gezilecek-yerlerKuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerden biri de içerisinde eşsiz eserlerin sergilendiği Girne Kalesi’dir. Tarih boyu korsanlar ve savaşlar ile anılan Girne Kalesi’nde birçok medeniyetin izlerine rastlamak mümkündür. Girne Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ın güzide tarihi gezi noktalarından biridir.

İlk olarak Bizanslılar tarafından yapılan kale, sonrasında birçok değişime uğrayarak günümüze kadar ulaşmıştır. Kale içinde bir kilise, Lüzinyan ve Venedik Kulesi, Kırnı mezarları ve sarnıçların yanı sıra batık bir gemi müzesi bulunmaktadır. Ziyaretçileri adeta büyüleyen Girne Kalesi, tarihi ve hikayesiyle mutlaka görülmeye değer bir yapıdır.

 

Barnabas Manastırı

Kıbrıs’ın koruyucu azizi St. Barnabas’a adanan Barnabas Manastırı, Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahiptir. Kuzey Kıbrıs Gazimağusa bölgesinde bulunan bu manastır, Salamis Harabeleri’ndeki kraliyet mezarlarına yakın konumlandırılmıştır.

Barnabas Manastırı’nda, büyüleyici Kıbrıs eserlerinin sergilendiği bir müze olarak kullanılan kilise, arkeolojik eserlerin bulunduğu bir manastır ve azizin mezarına ev sahipliği yapan bir şapel bulunmaktadır.

 

Aziz Mamas Kilisesi

kuzey-kıbrıs-gezilecek-yerlerKuzey Kıbrıs gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerden biri de Kuzey Kıbrıs’ın Güzelyurt bölgesinde yer alan Aziz Mamas Kilisesi’dir. Kilise ilk olarak Bizanslar tarafından Gotik mimarisiyle inşa edilmiştir. Kilisenin yıkılmasının ardından Lüzinyalılar kalan kalıntılar üzerine kiliseyi tamamlamış, kilisenin merkezini kubbe şeklinde inşa etmiştir. Kilise günümüze gelene kadar birçok değişime uğramıştır.

Bu güzide yapıt, Bizans döneminin tanınmış azizlerinden olan Aziz Mamas için inşa edilmiştir. Kilise girişinde bir aslan üzerinde, elinde asası ve kucağında kuzu olan Aziz Mamas kabartması bulunmaktadır. Aziz Mamas’ın bu şekilde tasvir edilmesinin nedeni ise vahşi hayvanları evcilleştirmesi olarak bilinmektedir. Aziz Mamas Kilisesi, Kuzey Kıbrıs’ta oldukça ilgi gören yapıtlardandır.

 

Bellapais Manastırı

BellaPais Manastırı Kuzey Kıbrıs gezilecek yerler arasında benzersiz bir yapıttır. Manastır 13.yüzyılda Bizanslar tarafından inşa edilmiştir. Gotik mimarisinin şaheseri ve Yakın Doğu’daki en güzel örneğidir. Girne’nin her yerinden görülebilen BellaPais Manastırı, nefes kesici bir görselliğe sahiptir. Yıl boyunca ziyaretçilere açık olan BellaPais Manastır’ı mutlaka görülmeye değer bir yapıdır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan GoldMark Estates olarak bu yazımızda, Kuzey Kıbrıs’ta gezilecek tarihi yerler konusunu ele aldık. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak ve yaşamak isterseniz GoldMark Estates ile iletişime geçebilirsiniz. Hizmetlerimiz daha fazlası için web sitemizi ziyaret edebilir veya bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kuzey Kıbrıs Hakkında Bilmediğiniz 10 İlginç Bilgi! 

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!