Corona Dönemin’de Kıbrıs Emlak Dünyası Ne Hale Geldi?

Herkese yeniden merhaba! Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yılın sonlarında doğru başlayan Corona virüsü tehdidi, tüm dünyaya kısa sürede yayılmayı başararak belli başlı birçok soruna neden olmuştur. Bu yazımızda Corona döneminde Kıbrıs’ın bu durumdan nasıl etkilendiğinden ve Kıbrıs emlak dünyasının süreç içinde neler yaşadığından bahsedeceğiz.

Dünyanın en büyük güçleri corona virüs salgını sebebiyle çaresiz kalmış, tıbbi ve ekonomik yardıma muhtaç duruma düşmüştür. Diğer salgın türlerine nazaran çok çabuk ve hızlı bulaşma ihtimali olan ve ölümcül sonuçlara yol açan bu virüs çeşidi, insanların fiziksel olarak bir araya gelmesinin, sosyal ortamlarda bulunmasının, iş ve ekonomik faaliyetlerini fiziksel olarak sürdürebilmesinin önüne geçmiştir. Birçok sektör bu durumdan payını almış ve kepenk indirmek zorunda kalmıştır. Hatta sokağa çıkma yasaklarıyla dünyanın en kalabalık metropol şehirleri bile sessizliğe bürünmüştür.

Dünyanın tamamında olduğu gibi Kıbrıs da corona virüsü ile mücadele göstermiştir. Kıbrıs emlak dünyası ise sektörün devamlılığını sağlamak adına büyük çaba sarfetmiştir. İnsanların üzerinde oluşan salgın paniği ile birlikte ekonomik faaliyetlerde büyük düşüşler yaşanmıştır. Bununla birlikte Kuzey Kıbrıs’ta görülmeye başlanan virüs vakaları da emlak sektörüne olumsuz etki etmiştir. İnsanlar gayrimenkul planlarını erteleyerek psikolojik ve ekonomik güvence sağlama psikolojisine bürünmüştür.

KKTC emlak danışmanları bu sürecin üstesinden gelebilmek adına Kıbrıs satılık ev arayışında olan müşterilerine uzaktan hizmet sağlamak durumunda kalmıştır. Bu noktada ise dijital faaliyetlere önem veren Kıbrıs emlak danışmanları Kıbrıs emlak dünyasını hareketli bir vaziyette tutmuştur.

Peki, corona virüsü nasıl başladı, neler yaşandı ve Kıbrıs’ı nasıl etkiledi, kısaca üzerinden geçelim.

1-Corona Kıbrıs’ı Nasıl Etkiledi?

Kuzey Kıbrıs’ta ilk corona virüsü vakası 10 Mart’ta açıklanmıştır. Bu tarihte Alman asıllı 65 yaşındaki bir kadın turistin corona virüs testi pozitif çıkmıştır. Sonrasında ise Almanya’dan birlikte geldiği 30 kişilik turist kafilesi ile birlikte Gazimağusa’da bir otelde karantinaya alınmıştır. Salgının başladığı noktadan sonra Kıbrıs’ta önlemler artırılmış, KKTC Bakanlar Kurulu tarafından kısmi sokağa çıkma yasakları, maske takma zorunluluğu, birçok dükkan, mağaza ve iş yerinin kapatılması gibi bir dizi kural getirilmiştir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 23 Mart’tan itibaren gündüzleri uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı sonrası, bazı bölgelerde görülen vaka sayısı artışı devam etmiştir. Bakanlar Kurulu’nun Covid-19 ile daha etkin mücadele edebilmesi ve salgının en kısa sürede atlatılması amacıyla 1 Nisan itibariyle 21.00 ile 06.00 saatleri arası tam sokağa çıkma yasağı getirilmiştir. Salgın sürecinde Kuzey Kıbrıs’ta kısmi ve tam sokağa çıkma yasakları 30 Nisan’a kadar sürmüştür.

KKTC’de son vaka ise 17 Nisan tarihinde tespit edilmiştir. Tedavi süreci tamamlanan son Covid-19 hastası ise 11 Mayıs’ta taburcu edilmiştir. Böylelikle Kuzey Kıbrıs’ta bugüne kadar 108 corona virüs vakası görülürken toplamda 4 kişi hayatını kaybetmiştir.

Bu gelişmeler yaşanırken KKTC emlak dünyasında neler yaşandı, Kıbrıs emlak piyasası corona virüsü salgınından nasıl etkilendi?

2-KKTC Emlak Dünyası Corona’dan Nasıl Etkilendi?

Tüm dünya ülkeleri sınırlarını ve dış hat uçuşlarını kapatırken ekonomik faaliyetlerini minimuma indirmiştir. KKTC emlak dünyası ise bu süreçte salgının etkileyemeyeceği noktalara odaklanarak online ortamda hizmet vermeye devam etmiştir. Böylece yatırımlarına ara vererek kazancını ertelemek istemeyen yatırımcılar dijital ortamda Kıbrıs satılık ev araştırmalarına devam edip KKTC emlak danışmanları ile çalışmayı başarmıştır. Ancak dünyada yaşanan corona virüs (Covid-19) belirsizliği kimi zaman paniğe neden olmuş, hem sağlık hem ekonomik açıdan çoğu insanı daha savunmacı hale getirmiştir. Birçok işveren ve işçi salgın döneminde maddi zarara uğramıştır. İşçiler işten çıkarılma korkusu ile karşılaşırken, kapatılan iş yerlerinde işverenler ise gelir elde edemez olmuştur.

Kıbrıs satılık ev yatırımlarını sekteye uğratan bu durum Kıbrıs emlak piyasasında geçici bir durgunluğa neden olmuştur. Ekonomik çarkın parçaları aksamaya başladığından dolayı insanlar birçok harcamadan kısmış, lüks alımlardan uzak durmuştur. Kıbrıs satılık ev ilanları bir süre daha minimum şekilde ilgi görmüştür. Zira, normal bir süreç içerisinde çok daha hareketli bir KKTC emlak dünyası yaşanabilmektedir.

Kıbrıs satılık ev, müstakil ev ve Kıbrıs villaları yoğun talep görürken ortaya çıkan corona virüsü dönemi ile yerel alım satımların artacağı tahmin edilmektedir. 2 ay süren corona virüs salgını mücadelesi boyunca insanların karantinaya çekilmesi ve evde geçirilen sürenin artması, gayrimenkul yatırımlarını hareketlendirmektedir.  Salgının KKTC halkını ekonomik olarak olumsuz etkilemesi ve işsizlik oranını artırmasına rağmen normalleşme sürecinde Kıbrıs satılık ev arayışları ve Kıbrıs emlak alım satımları hız kazanmıştır.

Corona virüsü döneminden sonra Kıbrıs emlak dünyasında nasıl gelişmeler yaşanacak, KKTC emlak piyasasının ne hale gelmesi beklenmektir?

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Son Dakika Haberleri

3-Corona’dan Sonra Kıbrıs Emlak Dünyası Ne Halde Olacak?

KKTC emlak dünyası için corona virüsü olumsuz etkilere sahip olduğu düşünülse de bu süreci güvenli ve sağlıklı bir biçimde geçiren Kuzey Kıbrıs emlak sektörü, yeni normale en iyi adapte olan piyasalardan biri olmuştur. Uzun vadede ise yerel emlak dünyasını hareketlendirecek olan süreci Kıbrıs satılık ev satışlarıyla tamamlayacak olan Kıbrıs emlak danışmanları olacaktır. İnsanların zamanlarının büyük bir bölümünü evlerinde geçirdikleri bu dönemde iyi bir ev sahibi olmanın avantajı da tekrar gün yüzüne çıkmıştır. Güzel bir Kıbrıs satılık ev veya villanın değeri de herkes tarafından anlaşılmıştır.

Zor dönemleri çok daha rahat atlatan Kıbrıs ev sahipleri, yatırımlarının karşılığını ve avantajlarından birini canlı bir örnekle yaşamıştır. Benzeri bir durumda aynı hatayı yapmak istemeyecek olan insanlar ise Kıbrıs satılık ev arayışına girmektedir. Normalleşme süreciyle birlikte Kıbrıs emlak piyasası tekrar hareketlenmekte, KKTC emlak dünyası da eski günlerine kavuşacaktır.

Kıbrıs emlak dünyası yatırımcılar için adeta bir fırsat haline gelen bu dönemde Kıbrıs satılık ev, Kıbrıs satılık villa veya Kıbrıs müstakil ev gibi rağbet gören alanlara yönelmektedir. Böylece insanlar daha izole bir yaşam ve daha güvenli bir ev sahibi olmak amacındadır. Bu güzel iklimde ve coğrafyada emlak arayışında olan yatırımcılar Kıbrıs’ın gayrimenkul fırsatlarından faydalanma arzusu içindedir.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/kuzey-kibrisa-seyahat-basliyor/

Normalleşme süreci sonrası çok daha hareketli bir KKTC emlak dünyası bizleri bekliyor olacaktır. Corona’dan sonra çok daha yükselecek olan KKTC emlak dünyası, ilk etapta yabancı yatırımcılar tarafından olmasa da yerli yatırıcımlar tarafından büyük rağbet görecektir. Sınırların açılması ve yurtdışı uçuşların başlaması sonrası ise yabancı yatırımcıların da KKTC emlak piyasasına ilgi göstereceğini söylemek mümkündür.

GoldMark Estates, yeni normal düzende de Kıbrıs satılık ev alım satımlarına tüm hızıyla devam etmektedir. Kuzey Kıbrıs’ın her bölgesinde, her bütçeye uygun emlak tiplerinin bulunduğu portföyünde muhteşem fırsatlara sahip Kıbrıs satılık ev ve villaları barındırmaktadır. Kıbrıs satılık ev konusunda; müstakil ev, ikiz müstakil, apartman dairesi, stüdio daire, villa, penthouse, bungalow, ticari gayrimenkul ve arsa gibi birçok farklı kategoride Kıbrıs emlak ihtiyaçlarına karşılık vermektedir. Gazimağusa, İskele, Girne ve Lefkoşa başta olmak üzere her bölgede yüzlerce ilan ile aranan emlak türünde birçok seçenek sunan GoldMark Estates, yıllardır KKTC emlak dünyasının öncüsü konumda Kuzey Kıbrıs’a hizmet etmekte ve değer katmaktadır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!