Girne Hakkında İnanamayacağınız Bilgiler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en çok sevilen, en fazla ziyaret edilen şehirlerinden birisi de Kıbrıs’ın incisi unvanını kazanmış Girne! Liman kenti olmasıyla dikkatleri üzerine çekebilmeyi başarmış bir şehirdir. Birbirinden farklı, ilgi çekici tarihi güzellikleri içerisinde barındırır. Gezginler hem harika denizi ve sahilleri hem de tarihi güzellikleri barındırdığından dolayı Girne’ye özel bir ilgi duymaktadırlar. Her yaz aylarında turistler akın akın Girne bölgesine gelmektedirler. Peki Girne’de bu kadar ilgi çekici olan şey nedir? Bu yazımızda sizlere Girne hakkında bilgiler vereceğiz.

GİRNE TARİHİ

Tarihinin milattan önce 10. yüzyıllara kadar dayanan Girne hakkında biraz bilgi verelim… Ege bölgesine çok yakın olduğundan dolayı Ege’den yola çıkan insan topluluklarının ilk yerleştikleri yerdir. Kıbrıs’ta hakimiyet sağlamış birbirinden farklı medeniyetlerin izlerini barındıran, her bir köşesi tarih kokan bir şehirdir. Çünkü Girne, Kuzey Kıbrıs’ta oluşan eski çağlardaki 10 krallıklardan birinin merkezidir. Tarihi, Kıbrıs Adası’nın tarihi ile aynıdır. Girne, Bizans döneminde Arap istilasına birkaç kez uğramış, Arap korsanları tarafından saldırılara uğramıştır. Araştırmalara göre, milattan önce Akalar tarafında kurulduğu hatta kurucuların ülkesinde ki bir dağın adı olan “Kyrenia” adını aldığı söylenir. Bazı araştırmacılar ise Girne’nin Akalar tarafından değil de Fenikeliler tarafından kurulduğunu belirtirler.

Kıbrıs’ın incisi Girne, 50 km yüzölçümüne sahiptir. Eski Venedik döneminden kalma, limanın tam karşısında yerini edinmiş Girne Kalesi ile ünlenmiştir. Girne Kalesi’nin içerisinde eşsiz manzaralara sahip Batık Gemi Müzesi, Halk Sanatları Müzesi bulunur. Aynı zamanda Archengelos Michail Kalesi de turistlerin en çok ziyaret ettiği ve ilgi gösterdiği yerler arasındadır.

GİRNE’NİN MUHTEŞEM KONUMU

Güney bölgesinde ünlü Beşparmak Dağları’nın bulunduğu, kuzey bölgesinin ise Akdeniz ile çevrili olduğu harikalar harikası bir şehir! Aynı zamanda bu muhteşem konumunun yanında tabii ki  de Kıbrıs’ın en gözde tatil yerlerindendir. Her yaz nüfusu gittikçe artış göstermektedir. 2006 yılında yapılan sayımların sonucunda nüfusun 62 bin kişiyi aştığı söylenmektedir. 1996 yılında yapılan bir sayıma göre yüzde 58 oranında artış göstermiştir. Gerek iklimi olsun gerek kolay ulaşılabilir konumu olsun Girne herkesin merak ettiği bir şehir haline gelmiştir.

Yatırımcılarıın gözünden Girne’ye bakıldığında, harika konumunu değerlendirmek isteyen birçok yatırımcı bulunmaktadır. Girne satılık ev imkanlarının gün geçtikçe daha da değerleneceğini öngörebilen yatırımcılar avantajlı olacaklardır. Sağladığı kolaylıklar, imkanlar ve sürekli bir kira getirisi sağlamasının yanında Girne satılık daire seçenekleri oldukça uygun fiyatlıdır. Durum böyle olunca mantıklı düşünebilen hiçbir yatırımcı Girne satılık ev imkanlarını kaçırmaz diyebiliriz.

GİRNE’NİN EĞLENCELİ DİNAMİK YAPISI

Marina’yı çevreleyen eğlenceli ve tam kalitede bulunan restoranları, barları ve eski Venedik evleri, gasinoları ile Girne’de yaşayan birisi asla sıkılmaz! Eğer ki Girne yerlisi iseniz bilirsiniz.. Bir akşamüstü dışarı çıkıldığında bile yapılacak o kadar çok aktivite vardır ki.. Girne’nin hareketliliği içerisinde kaybolup gidersiniz. Bundan dolayı da turistler Girne’ye sık sık gelmektedirler. Hareketli yapısı sayesinde Akdeniz bölgesinin en önemli turistik merkezlerinden birisi olmuştur.

Yaz aylarının uzun sürmesi sebebiyle, Girne sahile yakın otellerin sayısı çok fazladır. Girne’yi ziyarete gelen bazı turistler otellerde kalmayı tercih ederken bazıları da ev kiralamayı tercih ederler. İşte burada Girne’de ev sahibi olan kişiler de kendilerine bir gelir sağlama imkanı bulurlar. Girne satılık ev ilanlarının yoğun bir şekilde ilgi görmelerinin sebeplerinden birisi de budur. Çünkü sizler de bilirsiniz ki popüleritesi yüksek bir konumda ev sahibi olmak demek, sürekli bir kira getirisine sahip olmak demektir. Eğer ki ev sahibi olup evinizi kiraya vermek gibi bir düşünceniz var ise Girne, sizin için harika bir imkandır.

İlginizi çekebilir: Girne Satılık Ev

Girne’nin Cennet Gibi Plajları

Kuzey Kıbrıs’ın ön plana çıkan, pek çok turistin gözdesi Girne, altın kumlu plajları ile epey ün kazanmıştır. Kuzey Kıbrıs’ta yıl içerisinde hemen hemen bütün aylar da yüzme imkanı sağlayan plajların birçoğu da Girne ve Girne’ye yakın bölgelerde yer almaktadır.

Girne’nin batısında bulunan plajların yakınlarda bulunan otellere ait ve özel plajlar olmalarının yanı sıra, günübirlik ziyaretçiler de bu plajlara kabul edilmektedirler. Özel plajlarda restoranlar, dükkanlar ve barlar da bulunmaktadır.

Girne’nin batısının aksine, doğu bölgesinde daha çok halk plajı bulunmaktadır. Yapılaşmanın doğu bölgesinde az olması sayesinde de halk plajları çok fazla kalabalık değildir. Cennet gibi plajlar ile dolu Girne satılık ev almak ya da yaz sezonu boyunca kiralamak son derece uygun bir yerdir. Gelişen Kıbrıs emlak sektörü ve Gold Mark Estates farkı ile size en uygun evi bulabilirsiniz!

Girne’nin suları ve kumları ile cennet gibi plajları aşağıdaki gibidir:

Doğu Bölgesi Plajları:

  • Alagardi Plajı
  • Diana Plajı
  • Acapulco Plajı

Batı Bölgesi Plajları:

  • Deniz Kızı Plajı
  • Alsancan Plajı
  • Mare Monte Plajı

Bayılacağınız Girne Hava Durumu

Girne’nin iklimi, yıl boyunca az miktarda yağış görülen step iklimidir. Yıllık ortalama sıcaklığı 19.4 derece olan Girne, en fazla sıcak ve kuraklık temmuz ayında görülür iken en çok yağış ocak ayında görülmektedir. Yine en sıcak ayı 28.8 derece ile temmuz ayı iken sıcaklığın en düşük olduğu ay 10.6 derece ile ocak ayıdır.

Kuzey Kıbrıs’ta haziran ayı içerisinde günlük olarak en yüksek güneşlenme saati Girne’de ölçülmektedir. Haziran ayı boyunca günde ortalama 12.63 saat güneş ışığı alan Girne, sadece haziran ayı içerisinde toplam 391.52 saat güneş ışığı almaktadır.

Ek olarak, güneş ışığı alması ile bilinen Kıbrıs, yıllık olarak İngiltere’nin aldığı güneşin iki katı kadar güneş almaktadır.

Yazları sıcak kışları soğuk, mükemmel bir uyuma sahip olan Girne hava durumunda ek olarak Girne’nin yıllık su sıcaklığı 21.90 derece olarak ölçülmektedir. Ağustos ayında su sıcaklığı 28.70 derecelere kadar ulaşır iken şubat ayınca su sıcaklığı 16.40 dereceye kadar düşmektedir.

Girne hava durumu, yaz aylarında tatil planı yapan herkes için son derece el verişlidir. Yaz ayları içerisinde hiç tereddüt Girne’nin mükemmel plajlarında denize girebilir, otellerinde eğlence ve dinlenme dolu bir tatil geçirebilirsiniz.

Harika Girne Satılık Ev İlanları

Girne satılık ev konusunda pek çok tip eve sahiptir. Havuzlu villalar, bahçeli villalar, havuzlu daireler, havuzlu ve bahçeli villalar ve deniz manzaralı arsalar pek çok kriter ile birlikte çeşit çeşit Girne’de görülmektedir.

Birbirinden güzel Girne satılık ev ilanlarına örnek ilanlar aşağıdaki gibidir:

Girne Satılık Havuzlu Villa

Girne’nin Alsancak bölgesinde 800 metre kare arsa alanı içerisinde bulunan, 300 metre kare kullanım alanı ve 45 metre kare teras alanı sahibi olan havuzlu villa; deniz manzarası, mermer havuzu, meyve ağaçları ile peyzajlanmış bahçeşi, meyve ve sebze yetiştirmek isteyenler için tasarlanmış hobi bahçesi ve barbekü alanı ile kalite bir yaşam için son derece elverişlidir.

5 yatak odasına sahip olan ve ana yatak odasında giyinme ve dolap odası, jakusizi ve lavabo bulunan bu havuzlu villa, geniş salonu ve ayrı plan mutfağı, şöminesi ve üç tane banyosu ile ferah ve kalite bir yaşam sunmaktadır.

Girne Satılık Havuzlu Daire

Girne’nin Doğanköy bölgesinde bulunan, havuzlu site içerisinde özel teras alanına sahip dağ ve deniz manzaralı havuzlu daire, 80 metre kare kullanım alanı ile 80 metre kare teras alanına sahiptir. 2 yatak odası, salon, açık mutfak planı ve site içi ortak havuza sahip olan havuzlu daireye özel iki araç için kapalı garajda bulunmaktadır.

Kıbrıs’ın tüm şehirleri, Girne satılık ev ve diğer satılık ev seçenekleri hakkında detaylı bilgilere sahip olmak istiyorsanız GoldMark web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Merak ettiğiniz her şey için bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin.

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!