Google’da Girne Hakkında En Çok Aratılan 5 Şey

Girne, Kıbrıs Adası’nın en çok rağbet gören tatil beldelerinden biri olarak bilinmektedir. Fakat kuzeyi Akdeniz’le çevrili, güneyinde Beşparmak Dağları bulunan bu bölge yalnızca turistik amaçlı değil aynı zamanda eğitim ve yatırım amaçlı da sıklıkla tercih edilmekte olan bölgelerden biri olarak son dönemlerde ön plana çıkmaktadır. Nüfusu her geçen gün artmakta olan Kıbrıs Girne, bundan dolayı da Google üzerinde sıklıkla aratılmakta Girne satılık ev fırsatları araştırılmaktadır. Haydi gelin, Girne hakkında en çok aratılan 5 şey nedir, görelim!

  • Girne Nerede?

Yapılmakta olan incelemeler sonrasında ilk olarak sorulan sorulardan bir tanesi deGirne nerede” sorusudur. Kıbrıs Adası’nın kuzey bölgesinde yer almakta olan Girne, Lefkoşa’ya 26 kilometre uzaklıkta iken Gazimağusa bölgesine 80 kilometre, Güzelyurt’a ise 47 kilometre uzaklıktadır. Girne Sıradağları olarak da bilinen Lapta Dağı, Kayalar Dağı, Kantara Dağları ve Beşparmak Dağları ise kentin güney bölgesinde yer almaktadır. Dağların arasında oluşmuş olan düzlükler ise Karpaz Yarımadası’na kadar rahatlıkla görülebilmektedir. Geçmiş dönemlerde Kıbrıs Girne her ne kadar yalnızca turistik bir bölge olarak görülse de yapılmakta olan araştırmalar ve bölgenin gelişmesi ile beraber artık pek çok kişi burada yaşamak adına Girne satılık ev incelemelerini sıklaştırır hale geldiler. Bu konudaki talebin artması ile beraber ise bölgede KKTC emlak çeşitlerinde de gözle görülür bir artış ortaya çıkmış oldu.

İlginizi Çekebilir: Girne’de Nerede Yaşanır?

  • Girne Hava Durumu Genelde Nasıldır?

Bölge ile alakalı yapılmakta olan incelemeler esnasında Kıbrıs Girne hava durumu da yine ön plana çıkan konulardan biri oluyor. Bölge, makro iklim sınıflandırılmasına göre yarı kurak şeklinde tanımlandırılmış olan iklim kuşağında bulunuyor. Bununla beraber Kıbrıs Girne Akdeniz adasında yer alıyor. Böyle olunca da kış mevsiminin ılık ve yağışlı, yaz mevsiminin ise sıcak ve kurak geçmekte olduğu Akdeniz iklimi de yine bölgede görülmektedir. Bölgenin yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 19.0 derece olarak belirtilmektedir. Yılın en sıcak ayı temmuz iken gündüz saatlerinde gölgede 37.0 – 40.0 derece sıcaklık görülmektedir.

Yılın en soğuk ayı ise ocak ayıdır. Gündüz saatlerinde bu ayda Kıbrıs Girne içerisinde hava sıcaklığı 9 ila 12 derece arasında olmaktadır. Bölgede yağışlar ağırlıklı olarak ekim ve mart ayları arasında görülmektedir. Yıllık ortalama yağış miktarı ise normal dönemlerde 402.8 mm olmaktadır. En kurak aylar temmuz ve ağustos ayları olurken en yağışlı ay ise aralık olarak bilinmektedir. İnsanların bir kısmının Kıbrıs Girne ile alakalı merak ettikleri diğer bir detay ise deniz suyu sıcaklığı olmaktadır. Temmuz ve ağustos aylarında 28 derece olarak ölçülen su sıcaklığı ortalama ise 21 derecedir.

  • Girne Amerikan Üniversitesi

 1985 yılında Kıbrıs Girne sınırları içerisinde kurulan Girne Amerikan Üniversitesi KKTC’de kurulmuş olan ilk özel üniversite olma özelliği taşımaktadır. Başta İşletme & Ekonomi Fakültesi olmak üzere Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi, Mimarlık Tasarım ve Güzel Sanatlar Fakültesi, Beşeri Bilimler Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İletişim Fakültesi, Denizcilik ve Ulaştırma Yüksekokulu, Sahne Sanatları Yüksekokulu, Spor ve Rekreasyon Yüksekokulu ve Sufi Akademi üniversite bünyesinde yer almaktadır. Öğrencilerine kaliteli bir eğitim vermeyi hedeflemekte olan üniversite, bunun için de eğitimci kadrosuna ciddi anlamda önem vermektedir. Kıbrıs Girne Amerikan Üniversitesi bünyesinde gerek kız gerekse erkek öğrenciler için yurt imkanı bulunmaktadır. Yurtlar için öncelik yeni kayıt yaptırmış olan öğrencilerindir. Kıbrıs Girne şehir merkezinde yer alan yurtlardan üniversiteye ulaşım için ise düzenli olarak üniversite servisleri bulunmaktadır.

Teknoloji pek çok konuda olduğu gibi Girne Amerikan Üniversitesi tarafından da öne çıkartılmakta olan konulardan bir tanesidir. Gerek öğretim üyelerine gerekse öğrencilere hizmet vermekte olan bilgisayar laboratuvarları içerisinde bulunan bilgisayarlar üzerinden sınırsız internet erişimi de sağlanmaktadır. Üniversite içerisinde yer almakta olan fakültelerde derslerin büyük bir bölümü ise bilgisayar destekli şekilde verilmektedir. Çağdaş normlara uygun kütüphanenin yanı sıra aynı zamanda yurtdışında ve Türkiye’de bulunan bazı önemli kütüphaneler ve veri tabanları ile bağlantı bulunmaktadır. Böylelikle de kütüphanede bulunmayan materyal ve makalelere online olarak ulaşmak da mümkün hale gelmektedir.

Yıl boyunca sürmekte olan akademik, kültürel, sosyal ve sportif etkinliklerin yanı sıra her sene mayıs ayında bir hafta sürmekte olan bahar şenlikleri de düzenli olarak yapılmaktadır. Böylece burada eğitim alan öğrenciler aynı zamanda daha öncesinde olmadığı kadar keyifli şekilde zamanlarını da geçirme fırsatına erişmiş olmaktadır.

  • Girne Satılık Ev Nereden Bakılmalıdır?

 Yatırım, iş ve eğitim amacı ile Girne satılık ev arayışına giren insanların büyük bir kısmının karşılarına birbirinden farklı alternatifler çıkabilmektedir. Kıbrıs satılık ev seçeneklerinin böylesine fazla olması ise kimilerinin bu konuda en iyi seçimi nasıl yapabilecekleri konusunda sorun yaşayabilmesine neden olabilmektedir.

Karmi Köyü genel olarak pek çok kişinin turist olarak ziyaret ettikleri yerlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. İngiliz Köyü olarak da adlandırılan köydeki evler ve bahçeler oldukça otantik bir yapıya sahiptir. Kıbrıs Girne Çatalköy bölgesi ise ağırlıklı olarak villaların bulunduğu ve tarihi güzellikleri de bünyesinde barındıran bir bölge olarak bilinmektedir. Farklı mimari tarzlarda hazırlanmış olan villaların yanı sıra aynı zamanda modern bir mimariye sahip olan Girne satılık daire seçenekleri de yine ön plana çıkmayı başarmaktadır.

Tercihini ağırlıklı olarak deniz kenarından yapmak isteyen ve Girne satılık ev incelemelerinde bu detayı ön plana çıkartan kişilerin tercihleri arasında ise Alsancak bulunmaktadır. Tarihi ve turistik pek çok güzelliği bulunan bölge aynı zamanda kendine özgü şirin mimarisi ile ziyaret edenleri büyülemeyi başaran Alsancak bölgesinde birbirinden farklı Girne satılık ev çeşitleri yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/girnenin-en-guzel-manzarali-evleri/

  • Girne Kalesi

Kıbrıs satılık ev aldığınızda sıkça karşılaşacağınız, yalnızca oldukça muhteşem bir mimariye sahip olması ile değil yüzyıllar boyunca birbirinden farklı medeniyetlere de ev sahipliği yapmış olan Girne Kalesi, bölgeye gelecek olan kişilerin mutlaka ziyaret etmeleri gereken yerler arasında bulunmaktadır. Milattan sonra 7. yüzyılda o dönemde var olan Arap akınlarına karşı kentin korunması adına Bizanslıların yaptırmış olduğu kale, Orta Çağ’dan günümüze kadar gelmesi ile misafirlerine muhteşem bir tarihi şölen yaşatmayı başarır. 1491 yılında adanın Venediklilerin eline geçmesi ile beraber birçok değişikliğe maruz kalmış olan Girne Kalesi, 1570 yılına gelindiği zaman ise Osmanlılara teslim edilmiş ve tam 300 yıl boyunca da Osmanlılarda kalmıştır. Kalenin giriş bölümünde Osmanlı Devleti’nin adayı fethetmesi sırasında şehit düşmüş olan Osmanlı Amirali Cezayirli Sadık Paşa’nın lahiti bulunmaktadır. Osmanlı zamanında kaleye yapılmış olan ilave çalışmaların hepsi İngiliz sömürge dönemi esnasında yapılan çalışmalar ile ortadan kaldırılmıştır. Sonraki dönemlerde ise İngilizler, kaleyi polis okulu ve hapishane olarak kullanmışlardır.

Genel itibari ile Girne Kalesi içerisinde Lüzinyan ve Venedik Kulesi, St. George Kilisesi, Kırnı Mezarları, kalenin su ihtiyaçlarının giderilmesi adına sarnıçlar ve Lüzinyan dönemine ait olan zindanlar bulunmaktadır. Özellikle de zindanlar pek çok ziyaretçinin ilk olarak gittikleri noktaların başında gelir. Zindanların içerisinde Orta Çağ döneminde insanlara yapılmış olan birbirinden acımasız işkenceler heykeller ile canlandırılmıştır. Bunun yanı sıra Girne Kalesi içerisinde bulunan Batık Gemi Müzesi içerisinde pek çok eski gemi ziyaretçilere sunulurken bunlar arasında en fazla dikkat çekeni ise 2300 yıllık Girne Batığı olmaktadır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!