Kıbrıs Hayvancılığına Destek, Türkiye’den Sulama Kanalı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yatırımcıların gözde yatırım merkezlerinden biridir. Kıbrıs emlak sektörünün destekleri ile Kıbrıs satılık arsa projeleri emlak piyasasının parlayan yıldızı olmaya devam etmektedir.

Türkiye’nin Anadolu Bölgesi’nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne verilen su projesi, Ocak ayında meydana gelen bir arıza sebebi ile durmak zorunda kalmıştı. Ancak proje, 25 Eylül tarihi itibariyle Kuzey Kıbrıs’a tekrardan akmaya başladı.

İlginizi Çekebilir: 2021 Yılında KKTC Emlak Dünyasını Neler Bekliyor?

Kıbrıs’a Türkiye’den Sulama Kanalı

Su kaynakları bakımından zayıf bir konuma sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin su ihtiyacı yer altı su kaynakları ile karşılanmaktadır. Ancak Kıbrıs’ta bulunan çöp alanlarının su kaynaklarına yakın yerlerde bulunmaları ve içme suyunun yer altı sularına karşıması ve benzeri faktörler nedeni ile Kıbrıs’ta bulunan suyun kalitesi düşmekte, sınırlı olan su potansiyeli de her geçen gün azalmaktadır.

Bu bağlamda, sorunun çözümü için Türkiye Cumhuriyeti’nden KKTC’ye su aktarılması mümkün görülmüştür ve Kıbrıs’a Türkiye’den sulama kanalı projesi ortaya çıkmıştır.

Kıbrıs’a Türkiye’de başlatılan sulama kanalı projesi, bir diğer adı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi olarak adlandırılmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Su Temin Projesi, Toros Dağları’ndaki suyun Akdeniz Bölgesi’nden boru ile geçilerek Kuzey Kıbrıs topraklarına taşınması projesidir.

Bu proje, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Türkiye Cumhuriyeti’nden yılda 75 milyon m³ su ulaşacak ve 50 yıl boyunca kullanma, içme suyu ihtiyacını karşılayacaktır.

Projenin Akdeniz’den geçişinin ilk olarak deniz tabanı üzerinden yapılması düşünülmesine karşın tabanda 1450 metrelik derin vadilerin bulunması sebebi ile bu fikirden vazgeçilmiştir. Bu fikirden vazgeçilmesi üzerine, dünyada ilk kez uygulanan askıda boru sistemi ile projenin Akdeniz üzerinden geçişi sağlanmıştır.

Borular Akdeniz’in yüzeyinin 250 metre altında, 134 tane askı tarafından taşınmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kısmında ise deniz hattı üzerinden gelen su Güzelyalı terfi istasyonu üzerinden 3 kilometrelik borular ile Geçit Köy Barajı’na ulaşmaktadır. Bunun yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta suyun dağıtımı amacı ile Lefkoşa boru hattı, Girne boru hattı, İskele – Dipkarpaz boru hattı ve Lefkoşa – İskele – Mağusa boru hattı inşa edilecektir.

Projeden taşınan suyun %50,3 oranındaki kısmı (37,76 milyon m³) içme ve kullanımda, %49,7 oranındaki kısmı (37,24 milyon m³) ise sulama amacı ile kullanılacaktır. Sulama amacıyla kullanılan su sayesinde, kuraklık ve sulama suyu yetersizliği sebebi ile ekonomik açıdan kullanılmayan Mesarya Ovası’nın 50 bin dekarlık bölümü sulanacaktır.

Kıbrıs’ta Hayvancılığa Destek

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) bulunan çiftçilere küçükbaş hayvan desteği amacı ile başlattığı çalışma kapsamında hayvan dağıtımına başlamıştı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin iklimine uygun, sütü hellim peyniri için kullanılmaya müsait olan 253 küçükbaş hayvan, çiftçilere dağıtıldı.

Hem KKTC hem de Türkiye, bu projenin başarılı olması durumunda büyüyerek devam etmesi gerektiğini düşünüyorlar.

Kıbrıs Satılık Arsalar Değerleniyor!

Yatırımcıların gözde merkezlerinden biri olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) İskele şehri, Kıbrıs emlak piyasasının gözdesi olmaya devam ediyor. Gold Mark Estates farkı ile ulaşabileceğiniz Kıbrıs satılık arsa projeleri her geçen gün değer kazanırken ve yatırımcıların ilgi odağı haline gelirken Türkiye Cumhuriyeti’nden Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde gerçekleşen sulama kanalı İskele şehri dahil pek çok şehrin değerlenmesine olanak sağlamıştır.

İskele bölgesinde bulunan plajlar Türkiye’de bulunan yatırımcıların dikkatini çekerken aynı zamanda balıkçı restoranları ve kumsalları da şehrin çeşitli bölgelerinde ünlüdür. İlgi odağı olan şehirde neredeyse tüm konutlar satıldı ve şehir ilgi odağı olmaya devam ediyor. Konutlara olan ilginin yanı sıra ise bölgede gerçekleşen hotel inşaatları ve yaşam siteleri yatırımcıların ilgisini çekmeye devam etmekte.

Kıbrıs emlak sektörünün gözdesi İskele şehrinin yanı sıra Mağusa ve Karpaz yarımadalarının tam ortasında bulunan Mağusa sahillerinin İskele şehrine doğru uzandığı noktada yer alan İskele Boğazı’nda Gold Mark Estates olarak sizler için oldukça ilgi çekici bir proje hazırladık.

Ödeme koşulları oldukça kolay olan arazi parselasyon projemiz minimum seviyede fiyatlandırıldı. Kıbrıs satılık arsaların avantajlarından biri de pek çok şekilde kullanılabilmeleridir. Gold Mark Estates’i arayarak hayvancılık yapmak için arsa almayı düşünen kişilerin sayısı her geçen gün artış göstermekte. Su kanalı ve hayvanlık projeleri sayesinde tarım ve hayvancılık alanlarında da ilgi odağı haline gelen Kıbrıs, Gold Mark Estates farkı ve güvencesi ile sizleri bekliyor!

Gold Mark Estates’in hazırladığı projede tam olarak 69 tane villa parseli bulunmakta. Arazinin plaja en uç kalan mesafesi 800 metre. Arazinin tamamı 2 kat konut imarlı ve zeminde %35, toplamda ise %50 imar hakkına sahiptir. Kıbrıs Arsalar 615 m2 ile 825 m2 arasında değişen deniz manzarasına sahiptir ve tüm elektrik alt yapısı yer altından sağlanacak, ilave trafo ücreti alınmayacaktır.

Ödeme koşulları ise şöyledir;

  • Öncelikli olarak arsa parselinizi seçin,
  • Ardından cüzi bir depozit sözleşmesi ile rezervasyon işleminizi gerçekleştirelim.
  • Anlaşılan zaman dilimi içerisinde (en fazla 1 ay) satış sözleşmesi onaylanıp depoziyo miktarıyla birlikte 7500 pound ya da karşılı olan yabancı para birimi ile ödemenizi tamamlayın.
  • Geri kalan ödemelerinizi ise 24 ay faizli ya da 36, 48 veya 60 ay faizli şekilde ödeyebilirsiniz.

Kıbrıs emlak sektörünün öncülerinden biri olan Gold Mark Estates’in sunduğu mükemmel projesi ile sizde kârlı bir yatırımda bulunabilir, arsanızı istediğiniz şekilde değerlendirebilirsiniz.

 

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Arsa Yatırımı İçin Büyük Fırsat

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!