Kuzey Kıbrıs’ta Neler Oluyor? Kıbrıs Haber Turu!

Kuzey Kıbrıs’ta ev almak, villa almak, arsa almak ya da yatırım amacı ile mülk almak isteyenler, zaman zaman Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde meydana gelen değişimleri, neler olduğunu takip etmekte güçlük çekebiliyor ve yatırım yapmak ya da yaşayacak bir yer almak konusunda tereddüt yaşayabiliyorlar. Bu nedenle, sizler için son zamanlarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde neler olduğuna dair bir Kuzey Kıbrıs Haber Turu hazırladık. Keyifli okumalar dileriz!

kıbrıshaber

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Ercan Havalimanı Yeni Terminali Açılıyor!

Şuanda en önemli Kıbrıs haberlerinden birisi Ercan Havalimanının açılması. Bu haber Kıbrıs içerisinde ve dışarısında herkesi son derece heyecanlandırdı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersan Şener, Ercan Havalimanının yeni terminali ile ilgili inşaat sürecinin hız kesmeden devam ettiğini belirtti ve yeni terminalin açılış tarihini açıkladı!

Ercan Havalimanı içerisinde açılacak olan yeni terminal, modern bir havalimanı ortamının yanı sıra daha fazla yolcuya hizmet verebilecek. Ercan Havalimanının yeni terminalinin 1. Etap çalışmalarının 2021 yılının sonuna doğru biteceği Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından bildirildi.

Ercan Havalimanında meydana gelecek bu modern değişim sonrası daha çok kişiye hizmet verebilecek olması ise Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni yatırım ve turizm açısından güçlendirecek.

Ercan Havalimanı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti Lefkoşa’ya 23 kilometre, Girne’ye 44 kilometre, Magosa’ya 50 kilometre uzaklıktadır. Ercan Havalimanı, harita üzerinde konum olarak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin merkezinde bulunmaktadır. Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa şehrine bağlı olan bölgede yer almaktadır ve Lefkoşa’nın şehir merkezine 23 kilometre uzaklıktadır.

Kıbrıs haber detaylarına ek olarak; Ercan Havalimanı, 1974 yılında meydana gelen Kıbrıs Harekatı’nda hayatını kaybeden Türk Pilot Fehmi Ercan’ın soyadından ismini almaktadır. Merak edenler için bu bilgiyi de paylaşmak istedik.

İlginizi Çekebilir: KKTC Emlak Dünyası Ne Durumda?

kıbrıshaber

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Eski Kimlikleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Giremeyecek!

Bir diğer Kıbrıs son dakika haber başlığımız ise Kıbrıs’a giriş çıkış ve Kıbrıs giriş şartları gibi konular ile alakalı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 30 Haziran itibari ile yeni tip kimlik ile gitmek zorundalar!

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) Göçmen Kaçakçılığı ile Mücadele ve Hudut Kapıları Daire Başkanlığı’nın duyurusu sonucu 30 Haziran 2021 tarihinden itibaren Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yeni tip kimlik kartı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gitmelerinin zorunlu olduğu duyuruldu.

Açıklamalarda, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yeni tip kimlik kartları ile ülkeden çıkmasının zorunlu olduğu ifadesinin altı çizilirken aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile Türkiye’den çıkış işlemlerinin de sonlandırılacağı açıklamalarda bildirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) yaptığı açıklamalar da sahteciliği kolaylıkla yapılabilen, taklit edilebilen eski tip nüfus cüzdanlarının yerine 2 Ocak 2017 tarihinden itibaren güvenlik özellikleri çok daha yüksek, taklit edilmesi zor ve biyometrikler veriler ile desteklenmiş yeni tip kimlik kartlarının üretildiğini hatırlattı ve açıklamasına aşağıdaki gibi devam etti:

“Hudut kapılarımızdan ülkemize giriş ve çıkış işlemlerinde yapılan incelemelerde, eski tip nüfus cüzdanları ile geçişlerin devam etmesinin büyük bir güvenlik zafiyeti oluşturduğu, başta terör örgütleri olmak üzere birçok suç örgütü üyelerinin söz konusu nüfus cüzdanlarında sahtecilik yapmak suretiyle yurt dışına çıkış yapmaya çalıştıkları tespit edilmiştir. Bu itibarla, 30 Haziran 2021 tarihi itibarıyla KKTC’ye çıkış yapacak Türk vatandaşlarının eski tip nüfus cüzdanları ile ülkemizden çıkış işlemlerinin sonlandırılacaktır.”

Bu haber Kıbrıs giriş çıkış ve Kıbrıs’a giriş şartları ile alakalı idi. Umarız faydalı olabilmişizdir.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Arsa Yatırımı için Büyük Fırsat

kıbrıshaber

Pandemi Sürecinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne Giriş Şartları Değişti!

Yine Kıbrıs giriş çıkış ile ilgili bir Kıbrıs son dakika haberi! Ancak bu Kıbrıs haberimizde konu çok daha güncel ve aslında bütün dünyayı etkisi alan pandemi ile alakalı! Kıbrıs haberimiz ile ilgili detayları aşağıdan okuyabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu tarafınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş yapacak yolcuları kapsayan bazı kararlar alındı!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Bakanlar Kurulu’nun daha sağlıklı ve daha güvenli yolculuklar için dikkat edilmesini gerektiğini belirttiği maddeler mevcuttur.

 • Ülke kategorileri vaka sayılarına göre renklendirilmiştir ve bu doğrultuda 7 Haziran 2021 itibari ile uygulanacak kurallar aşağıdaki gibidir;
 • Son 7 gün içerisinde vaka sayısı 100 bin olan 8 ile 69 arası sarı ülkelerden gelecek aşısı bulunmayan kişiler, uçuş öncesi son 72 saat içerisinde alınmış negatif PCR testleri ile ülkeye giriş yapabilecekler. Ek olarak, 7 gün boyunca karantinaya tabi tutularak karantina bitimi sonrası tekrar PCR testi yaptıracaklardır.
 • Son 7 gün içerisinde vaka sayısı 100 bin olan 7 ya da daha az olan yeşil ülkelerden Kuzey Kıbrıs’a gelecek aşılı kişiler, uçuş öncesi test zorunluluğu olmadan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karantinasız bir şekilde girebilecekler.
 • Son 7 gün içerisinde vaka sayısı 100 bin olan 7 ya da daha az olan yeşil ülkelerden gelecek aşısız kişiler, uçuş öncesi 72 saat içerisinde negatif PCR testleri ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne karantinasız bir şekilde giriş yapabilecekler.
 • Ülke renkleri haftalık olarak bulaşıcı hastalık üst komitesi tarafından güncellenecektir.
 • Belirtilen ülke risk seviyeleri, Kuzey Kıbrıs’a gelişlerde transit olarak gelecek yolcular için de uygulanacaktır.
 • İlgili ülkenin test pozitif oranı %4 üzeri ise ülke bir üst risk seviyesinde değerlendirilecektir.
 • Yurt dışından Kuzey Kıbrıs’a girecek kişiler, son 3 gün içerisinde yapılan PCR testlerinin negatif olması sonucu kapıda bulunan Sağlık Bakanlığı görevlisine ibraz ederek giriş yaptığında 10 gün boyunca karantina uygulamasına tabi tutulacaktır ve karantina bitimi PCR testi tekrar uygulanacaktır.
 • Ülkeye girişte negatif PCR testini teslim etmeyen kişiler ülkeye alınmayacaklar.
 • Türkiye Cumhuriyeti’nden gelen kişiler KKTC’ye girişte negatif PCR test sonuç belgelerinde QR kod bulundurmak zorunda olacaklar.
 • Belgelerinde QR kod bulunmayan kişiler KKTC’ye alınmayacaklardır.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’a Karantinasız Girişler Haziran Ayında Başlıyor

Bu içeriğimizde sizlere son dakika Kıbrıs haberleri nelerdir, Kıbrıs’ta son günlerde neler oluyor gibi soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Umarım bu kısa Kıbrıs haber turumuzdan keyif almışsınızdır. Kıbrıs gündemine dair daha fazla bilgi almak ve Kıbrıs emlak fırsatlarını incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!