Kıbrıs’a Gidecekler için 7 Faydalı Tavsiye!

Kıbrıs, gezginlerin gezmeyi en fazla tercih ettiği ülkeler arasına girmeyi başarmıştır. Akdeniz bölgesinin en güzel sahillerine sahip olması ziyaretçilerini büyülemeyi başarıyor. Kimileri Kıbrıs bölgesini sadece tatil yeri olarak düşünürken kimileri de Kıbrıs’ın yaşama koşullarının farkında olarak burada yaşamak istemekte. Kıbrıs son yıllarda o kadar fazla ve çabuk bir şekilde ismini duyurmayı başarmıştır bir ülkedir ki nüfus sayımlarına göre %58 oranında bir artış gözlemlenmiştir. Bu sebeple Kıbrıs satılık ev konusunda da oldukça zengin olup her türlü zevk ve bütçeye uygun satılık evleri içerisinde barındırır. Kıbrıs yolculuğu yapmayı veya temelli olarak yaşamınızı burada geçirmek isteyenlerdenseniz sizlere Kıbrıs hakkında bilmeniz gereken 7 faydalı tavsiyede bulunacağız.

1. Kıbrıs ulaşımı oldukça kolaydır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni, Dünya üzerinde Türkiye dışında tanıyan bir ülke yoktur. Bu sebepten dolayı da Kıbrıs’a Türkiye dışında bir ülkeden gelmek istediğinizde Türkiye aktarma yaparak uçak aracılığıyla Kıbrıs Ercan Havalimanına ulaşmanız mümkündür. Havaalanına indiğinizde de kalacağınız şehire, limana gidişiniz belli saatlerde olan araçlarla gerçekleşmektedir.

Ercan Havalimanı’na sözleşmeli uçuşları olan Türk Hava Yolları, Anadolu Jet ve Pegasus Havayolları, seyahat edenlerin ana taşıyıcılarıdır.  2020’nin sonlarında açılması planlanan ancak pandemi nedeniyle çalışmaları hala devam etmekte olan çevre dostu yeni bir terminalin inşasının yanı sıra pistin büyük ölçüde uzatılmasıyla mevcut kapasite yıllık 8 milyon yolcuya çıkacaktır.

Kıbrıs satılık ev almayı düşünenler için şunu da belirtmek gerekir ki şehir içi ulaşım da oldukça kolay ve ucuzdur. Şehir içi ulaşım genellikle dolmuşlarla sağlanır. Araba almayı planlıyorsanız çoğu Avrupa ülkesinden farklı olarak, Kuzey Kıbrıs’ta trafik yolun sol tarafını kullanır ve sürüş düzenlemeleri Birleşik Krallık’dakine benzerdir. Yayalara ayrıca trafiğin yolun sol tarafında hareket ettiği hatırlatılır ve herhangi bir yolu geçmeden önce hem sağa hem de sola dikkatlice bakmaları tavsiye edilir.

Akdeniz’i deniz yoluyla geçmeyi düşünüyorsanız Gazimağusa ve Girne limanlarından Türkiye’nin Mersin iline günlük feribot seferleri çalışmaktadır ve Alanya’yı Antalya yakınlarından Kuzey Kıbrıs’a bağlayan hizmetler için nihai planlar devam etmektedir. Mevcut feribot türüne bağlı olarak Girne’den Mersin Taşucu’na ulaşım süresi 2,5 saattir.

2. Kıbrıs’ta konaklama imkanlarınız çok fazla!

Yıllardan beri, Kıbrıs lüks evleri ve 5 yıldızlı otelleriyle oldukça hareketli dönemler geçirmektedir. Kıbrıs’ı gezmeye gelen insanların sayısı yıllar geçtikçe artmaktadır. Bazı kişiler 5 yıldızlı lüks otellerde kalmayı tercih ederken bazıları da ev kiralamayı düşünmektedir. Düzenli olarak Kıbrıs ziyaretinde bulunan kişiler ise Kıbrıs satılık ev ilanlarını yoğunlaşmaktadır diyebiliriz.

Kıbrıs bölgesini ziyarete gelen gezginler, tüm güzelliklerine o kadar hayran kalmaktadırlar ki Kıbrıs satılık ev ilanlarına olan rağbette gezgin sayısını artmasıyla artış göstermektedir.

Yatırımcıların akılları Kıbrıs satılık ev imkanlarında kalmaktadır. İnsanlar böylesine gelişmekte olan ülkede ev sahibi olarak kendilerine yatırım yapmak, kira getirisi elde etmek istemektedirler.

Kıbrıs’ta satılık ev almak isteyenler vergiler bakımından da bazı rahatlıklara sahiptir. Evi aldıktan sonra sözleşme tarihinden itibaren 21 gün içinde ödenmesi gereken damga vergisi dışındaki vergiler, satın alma izniniz verildikten ve tapuları adınıza devredildikten sonra genellikle işlem sonunda ödenir. Bununla birlikte, bazı satıcılar mülkün teslim tarihinde satış fiyatı üzerinden KDV ödenmesini talep etmektedir. Vergi oranları, tapunun devredildiği tarihte yürürlükte olan oranlardır. Güncel vergi oranları tapu transfer ücreti için %6’dır. Ancak, bu vergiyi %3’e düşürmek için herkesin ömür boyu bir kez muafiyeti vardır. KDV oranı %5 ve damga vergisi ise %0,5 oranındadır.

3. Kıbrıs’ta yiyecekler hakkında bilgi sahibi olun.

Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs’ta Ne Yenir? diye soranlara çok sayıda yer sunmaktadır. En basit tavernalardan uluslararası tarzdaki restoranlara kadar, seçenekler çarpıcıdır. Girne Limanı’nda en az bir öğün yemek yemeden Kuzey Kıbrıs’ta hiçbir tatil tamamlanmış sayılmaz ve akşamları yerliler ve ziyaretçiler gezerken burası canlanır  ancak köylerde veya arka tarafta bulunan küçük restoranlardan bazılarını ihmal etmeyin Girne sokakları ve sahil boyunca. Bellapais Köyü’nde Bellapais Manastırı’nın ışıklandırılmış ihtişamı altında bir akşam yemeği yemek hem turistlerin hem de Kıbrıslıların favori aktivitelerinden biridir.

Kıbrıs’ta yiyecek denilince akıllara gelen tek bir şey vardır, o da “hellim peyniri”. Burada hellim peyniri, çeşitli yemeklerin, salataların hatta tatlılara bile katılır. Daha sonrasında Kıbrıs’ın ceviz macunları, şeftali kebapları, magarina bulli tavuklu makarnalar, lalangılar, küp kebapları, molehiya yemekleri, tavuk dolmaları oldukça meşhurdur.

Türkler yiyecek içecek konusunda asla sıkıntı yaşamazlar. Çünkü yemek kültürleri arasında çok sayıda benzerlikler vardır. Bu sebeple Kıbrıs satılık ev almak isteyenlerin yemeklere uyum sağlama konusunda endişe yaşamasına gerek yoktur.

4. Kıbrıs’ın popüler şehirlerini ziyaret edin.

Kıbrıs satılık ev seçeneklerinden ne şekilde faydalanmak istediğiniz çok önemlidir. Ne demek istiyoruz? Ev satın alacakken düşünceniz kiraya vererek kendinize gelir sağlamak mı yoksa Kıbrıs yerlisi olmak için kendinize yaşam alanı oluşturmak mı? Bu soruların yanıtını verdiğinizde Kıbrıs satılık ev ilanlarına da bakış açınız değişecektir. Mesela evinizi kiraya vermek istiyorsanız Kıbrıs’ın popüler şehirlerinden faydalanmalısınız ki sürekli bir kira getirisi sağlayabilin. Şimdi ise sizlere Kıbrıs denilince akla gelen, popülerliği yüksek birkaç şehirden bahsedeceğiz.

LEFKOŞA

Tabii ki de ilk olarak Lefkoşa ile başlayacaktık! Lefkoşa, Kuzey Kıbrıs’ın başkentidir. Kültürel noktalarının fazla olması, gelenekselliğini koruyor oluşu ile her sene turistler akın etmektedirler. Aynı zamanda sanayi, ticaret ve ulaşım merkezi özelliğinin bulunması sebebiyle de kalabalık bir nüfusa sahiptir.

Lefkoşa, kelimenin tam anlamıyla iki yarıdan oluşan bir hikayedir. Lefkoşa’nın güney yarısı Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’ne aitken, kuzey kısmı ise KKTC’nin başkentidir. 2003’ten beri şehrin her iki yakasını ziyaret etmenin lojistiği önemli ölçüde gevşedi ve eski şehir bölgesini bölen Ledra Caddesi yeşil hat geçidinde dolaşırken Kuzey Kıbrıs’a gidip tekrar dönmek için pasaportunuzu göstermeniz yeterli hale gelmiştir.

Bazı yatırımcılar Kıbrıs satılık ev almaya, gelişmiş bir ülkenin başkentinde yaşamayı tercih ettiklerinden bazıları ise iş imkanlarını bu tarz metropole yakın şehirlerde bulabildiklerinden dolayı yönelirler. Kıbrıs satılık ev ilanları zaten çok ilgi görmekteyken içerisinde en çok evlerin tercih edildiği şehir olarak Lefkoşa’da bulunur.

GAZİMAĞUSA

Gazimağusa için Kuzey Kıbrıs’ın yönetim merkezi diyebiliriz. Akdeniz limanının kısa zamanda en fazla güçlenen, iş imkanlarının en fazla burada olduğu limanlardan birine sahiptir Gazimağusa! Kuzey Kıbrıs’ın güneydoğusunda bulunur ve yakındoğu ile Avrupa arasında bir aracı şehir olarak görülür.

Gazimağusa’da bulunan Doğu Akdeniz Üniversitesi, Ada Kent Üniversitesi ve Kıbrıs Batı Üniversitesi sayesinde şehir, öğrencilerin yerleşmesi için harika bir konum haline gelmiştir. Kıbrıs, kısa sürede özellikle mühendislik konusunda dünyadaki diğer üniversitelerle yarışa giren okullara sahip olması, harika kampüsler inşa etmesi ve öğrenci yurtlarına değer vermesiyle genç nüfusa ev sahipliği yapmaktadır.

Venedik kalesi, Mağusa surları, Kiliseler, Maraş bölgesi ve gezilecek daha birçok turistik yerleri ile Gazimağusa şehri her sene hem gezmek hem de yerlisi olmak isteyen kişiler ile dolup taşmaktadır.

 

GİRNE

Söz Kıbrıs’ın incisi Girne’ye geldi! Diyecek çok bir şey yok aslında… Herkesin gözdesi haline gelmiş, eşsiz manzaraları, yemyeşil dağları, berrak, masmavi denizleri, altına benzeyen kumsalları ile hayran kalınan bir şehirdir. Ticaretin, kültürün, sanatın, harika doğanın merkezi olan bu şehir Kıbrıs denilince akıllara ilk olarak gelmektedir.

Girne, özellikle 9.000 yıllık tarihi ve büyüleyici ve tarihi limanıyla ilgilenenleri çeken bir merkezdir. Girne’nin at nalı şeklindeki şirin limanı, lüks yatlardan yüzen kafelere ve balıkçı teknelerine kadar çok çeşitli deniz araçlarıyla doludur. Geçmişte keçiboynuzu fasulyesi “siyah altın” olarak biliniyordu ve adanın ana ihraç ürünüydü. Bu nedenle limanı çevreleyen taş binalar keçiboynuzu ürünleri için depo olarak yapılmıştır. Şimdi, hala keçiboynuzu üretiliyor olsa da bu sevimli binalar “Keçiboynuzu ağacı” gibi uygun isimlerle sanat müzelerine, dükkanlara ve restoranlara dönüştürülüyor. Büyüleyici liman, su kenarında yemek masaları ile kaplıdır. Bu nedenle suyun üzerinde parıldayan ışıkları izlerken bir akşam içkisi veya yemek için mükemmeldir.

Kim böylesine güzel bir şehirde yaşamak istemez ki? Evet. Hiç kimse! İşte tam da bu cevap Girne satılık daire ilanlarındaki yoğun ilginin giderek artması ile doğru orantıdadır.

5. Vize veya pasaport işlemlerinde işiniz kolay!

KKTC’ye gidilmeden önce, tüm diğer ülkelerde olduğu gibi en çok araştırılan konulardan bir tanesi de vize veya pasaport işlemleridir. Siz değerli okuyucularımıza, net bir cevap vermek gerekirse; Kıbrıs bölgesine giriş veya çıkışlarınızı kimlik kartınız ile yapabilirsiniz. Böylece Kıbrıs satılık ev bakmak için hiç zaman kaybetmeden yola çıkabilirsiniz. Fakat bu durum sadece Kuzey Kıbrıs için geçerlidir. Güney Kıbrıs bölgesi, ziyaretçilerinden vize istemektedir. Kuzey Kıbrıs’a Türkiye vatandaşı olarak giden kişiler ve Avrupa Birliği vatandaşı olmayan kişilerin Güney bölgesine gidememektir. Kıbrıs’ta gönlünüzce eğlenebilir, Kıbrıs satılık ev ilanlarını gezebilir, tatilinizin keyfini sürebilirsiniz.

 

6. Emlak sektörünün gelişmişliğinden faydalanın.

Yatırımcıların, alıcıların olan ilgisinin artmasıyla emlak sektörü de bir o kadar gelişmiştir. Sahibinden satılan evlere güven olamayacağı gibi emlak firmalarına güven sağlamakta bir o kadar zordur. Fakat Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bu güven problemini aşmış ve işlerini prensipli bir şekilde yerine getirmeyi başaran çok sayıda gayrimenkul satışı yapan kurumları ile emlak sektörünü git gide büyütmüştür. Alıcıların da farkında olduğu bu durum ile Kıbrıs satılık ev alım-satım işlemlerini bu kadar gelişmiş bir sektörde gerçekleştirmeleri kişilere güven vermektedir.

Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ın emlak portföyüsü, villalardan dairelere ve lüks çatı katlarına kadar geniş bir yelpazede mevcut mülkleri taşımaktadır. Kıbrıs satılık ev bakanlar için doğru mülkü, doğru alanda ve doğru fiyata bulmak önemlidir ve bu sebeple de Kıbrıs’ta seçenek yelpazesi oldukça geniştir. Baştan sona tüm süreç boyunca size rehberlik ederek sürecin olabildiğince sorunsuz geçmesini sağlayan GoldMark sayesinde Kıbrıs’ta satılık ev bulmak kolay ve zahmetsizdir.

İlginizi çekebilir: KKTC Emlak Çeşitleri

7. Otel yerine lüks evlerde kalma fırsatlarını değerlendirin.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde turizm sektörünün gelişmesi ile beraber emlak sektörü de son derece gelişmiş ve ün kazanmıştır. Gezginlerin tabii ki de kalacakları şehirler, yerler hakkındaki düşünceleri değişiklik göstermektedir. Bazı insanları kültürel açıdan zengin, ulaşımı kolay Kıbrıs şehirlerini gezecekleri günler de otellerde kalmayı tercih ederken bazıları da lüks evleri kiralayarak günlerini geçirmek isteyebilirler.

Kuzey Kıbrıs’ta muhteşem yeşil ve mavi manzaralara sahip Kıbrıs satılık ev ve villalar mevcuttur. Bu villalar hem doğa sporları hem de su sporlarına izin vermesiyle hem turistlerin hem de Kıbrıslıların ilgisini çeker.

Kuzey Kıbrıs’ta emlak yatırımcıları için muhteşem fırsatlar var ve en iyi performans gösteren Kuzey Kıbrıs emlak yatırımları yılda %10’un üzerinde kira getirisi sağlıyor. Bu sebeple Kuzey Kıbrıs’tan satılık ev almak hem yatırımcılar hem de burada yeni bir hayat kurmak isteyenler için harika bir fırsattır. Kuzey Kıbrıs mülkünüzü tam zamanlı olarak kiralamak istiyorsanız, bu bir şehir veya üniversitenin içinde veya yakınında bulunan bir mülk olmalıdır çünkü eğitime veya işe yakın olmak çoğu aile için oldukça önemlidir.

Tüm yıl için en iyi yatırımlar şu anda Girne Amerikan Üniversitesi (GAU) dahil olmak üzere birçok üniversiteye yakın olan Girne’de yer almaktadır. Ayrıca Doğu Kıyısındaki Gazimağusa veya İskele’de yıl boyu yapılacak bir yatırımı da düşünebilirsiniz.

Aslında bu tavsiye, “Kıbrıs satılık ev ilanlarına neden bakmalısınız?” sorusunun cevabını vermektedir. Kıbrıs satılık ev imkanlarından yararlanan bireyler Kıbrıs yerlisi olmasalar bile sürekli ziyarette bulunan turistler için evlerini kiraya verebilirler ve böylece kendilerine gelir sağlamış olurlar.

 

Sizin de Kıbrıs satılık ev ilanları hakkında merak ettiğiniz herhangi bir konu var ise bizimle iletişim halinde olmaktan çekinmeyin! Daha detaylı incelemeler yapmak için web sitemizi mutlaka inceleyin!

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/2021-yilinda-kktc-emlak-dunyasini-neler-bekliyor/

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!