Kıbrıs’ta Gezilecek Kültür Harikası Yerler

Dünyanın dört bir yanından her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Kıbrıs, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Kıbrıs, doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve Akdeniz’e kıyısı olan eşsiz plajlarıyla oldukça ilgi gören bir tatil merkezidir. Bu nedenle Kıbrıs’ta gezilecek yerler konusu merak edilen konular arasındadır. Başkent Lefkoşa olmak üzere Kıbrıs’ta, gotikten Osmanlı mimarisine kadar geniş bir yelpazede tarihi ve turistik yapı yer almaktadır. Bu yapılar yılın her dönemi turist ziyaretine açıktır.

Tarihi ve kültürüyle büyüleyen, cazibesiyle kendine hayran bırakan Kıbrıs’ta gezilecek yerler konusu oldukça merak edilen konular arasındadır. GoldMark Estates ekibi olarak bu yazımızda Kıbrıs’ta gezilecek yerler hakkında merak edilen önemli noktaları sizler ile paylaşacağız.

 

Sanatseverlerin Yeni Durağı – Büyük Han

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında önemli bir yere sahip olan Büyük Han, sanat severlerin yeni durağı haline gelmiştir. Kıbrıs’ın başkenti Lefkoşa’nın nadide tarihi eserlerinden biri olan bu han, Osmanlı mimarisinin Kıbrıs’taki en büyük örneğidir. Kıbrıs’ın ilk Osmanlı yöneticisi olan Muzaffer Paşa’nın gözetiminde yaptırılmıştır. Yapıldığı dönemden itibaren de büyük ilgi görmüştür.

Büyük Han’ın içerisinde gizemli bir mezar bulunmaktadır. Mezarın kime ait olduğu bilinmemekte ve handa ibadet eden bir Müslümana ait olduğu düşünülmektedir. Görkemli duruşu ile oldukça dikkat çeken Büyük Han, Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında mutlaka ziyaret edilmesi gereken tarihi eserlerdendir.

 

Tiyatro’nun Kalbi Soli Harabeleri ve Tiyatroları

kıbrısta-gezilecek-yerlerSoli Harabeleri, Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında turistler tarafından yoğun ilgi gören bir bölgedir. Kıbrıs’ın Lefke kıyılarında bulunan bu eski antik kent, bir rivayete göre adını Atinalı filozof Solon’dan aldığı söylenmektedir. Kendin içindeki kupu mozaiği Soli Kenti’nin adeta bir simgesi haline gelmiştir. Bölgede yapılan kazılarda epeyce altın takı bulunmuş ve günümüzde Güzelyurt Arkeoloji Müzesi’nde sergilenmektedir. Takılar arasında “Soli’nin Altın Tacı” mutlaka görülmesi gereken tarihi bir eserdir.

M.S 2.yüzyıl ile 3.yüzyıl arasındaki dönemde tiyatronun kalbi elbette ki Soli’de atmaktaydı. Bir tepenin denize bakan yamacına inşa edilen bu eşsiz yapıt, Roma tiyatrosunun ruhunu günümüzde de hissettirmektedir. Ayrıca tiyatronun batısındaki bir tepede İsis ve Afrodit’e adanmış bir tapınağın izlerini görmek mümkündür.

 

Zamanın En Lüks Yapısı – Mavi Köşk

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında kuşkusuz ki zamanın en lüks yapısı olan Mavi Köşk’te bulunmaktadır. Turistler tarafından yoğun ilgi gören bu köşk, Girne- Güzelyurt yolu üzerindedir.

Hikayesiyle adeta derinden etkileyen Mavi Köşk, eşsiz mimarisi ve içindeki odaların ihtişamıyla görenleri adeta büyülemektedir. Bu köşk, Ortadoğu’nun en büyük silah kaçakçısı ve İtalyan Rum asıllı bir Avukat olan Pablo Pavilides tarafından yaptırılmıştır.

Köşk vadinin her noktasını görmekte ancak aşağıdan görünmemektedir. İçerisindeki odalar kırmızı, sarı ve mavi olmak üzere kullanım amaçlarına göre ayrılmıştır. Süt banyosu havuzundan günah çıkarma köşelerine kadar oldukça ilginç alanlar bulunan bu köşk mutlaka görülmeye değer.

 

Tarihi Batan Gemilerle Dolu Girne Kalesi

kıbrısta-gezilecek-yerlerKıbrıs’ta gezilecek yerler listesinde mutlaka olması gereken yerlerden biri de her medeniyetten bir iz taşıyan Girne Kalesi’dir. Tarihi batan gemilerle dolu Girne Kalesi, Kıbrıs’ın güzide tarihi gezi noktalarından biridir. Eşsiz liman manzarasıyla Girne Kalesi içinde yapacağınız gezide, Bizanslar, Lüzinyanlar ve Venedikler ve Osmanlı gibi birçok medeniyetin izleriyle karşılaşmak mümkündür.

Kale ilk olarak Bizanslar tarafından yapılmış, sonrasında birçok değişim ve gelişime uğramıştır. Kale içinde bir kilise, Lüzinyan ve Venedik Kulesi, Kırnı mezarları ve sarnıçların yanı sıra batık bir gemi müzesi de bulunmaktadır. Ziyaretçileri adeta büyüleyen Girne Kalesi, tarihi ve hikayesiyle mutlaka görülmeye değer.

Unutamayacağınız Konserler İçin BellaPais Manastırı

BellaPais Manastırı Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında nadide bir yapıttır. 13.yüzyılda inşa edilmiş Manastır, gotik mimarisinin önde gelen örneklerindendir. Oldukça ihtişamlı görüntüsüyle BellaPais Manastırı, manzarasıyla da adeta nefes kesicidir. Girne’nin her yerinden görülebilen bu manastır, oldukça etkileyici bir görselliğe sahiptir.

Yıl boyunca ziyaretçilere açık olan BellaPais Manastırı, unutamayacağınız konserler ve festivallere ev sahipliği yapmaktadır. Bu eşsiz gotik deneyim mutlaka yaşanmaya değer.

 

İnsanlık Tarihinin Utanç Evi: Barbarlık Müzesi

Kıbrıs’ta gezilecek yerler arasında bulunan Barbarlık Müzesi, insanlık tarihinin en utanç verici olaylarından olan Kanlı Noel olaylarını anmaktadır. Lefkoşa’da bulunan bu müzede, barbarlığın ne olduğunu tüm dünyaya gösteren kanıtlar bulunmaktadır. Bu müze, o döneme ve katliama dair birçok detayı bünyesinde barındırmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan GoldMark Estates olarak bu yazımızda, Kıbrıs’ta gezilecek yerler konusunu ele aldık. Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak ve yaşamak isteyen herkes Kuzey Kıbrıs emlak sektörünün öncülerinden olan GoldMark Estates ile iletişime geçebilir ya da web sitemiz üzerinden hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilir.

İlginizi Çekebilir: Kuzey Kıbrıs Turuna Hazırlanın!

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!