Kuzey Kıbrıs Hakkında Bilgiler, Kıbrıs’ta En İlginç 15 Şey!

Kuzey Kıbrıs yıl içinde milyonlarca turist ağırlayan yerlerden biridir. Peki, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi sahibi misiniz? Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmeden önce bilmeniz gereken birçok farklı konu bulunur. Kuzey Kıbrıs hakkında bilgi edinmek için okumaya devam edin!

Kıbrıs’ta Trafik Soldan Akar

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi edinirken önemli ve bir o kadar da ilginç olan ilk husus trafiğin yönüdür. Kıbrıs’ta araç kullanmak diğer birçok ülkeden farklıdır. Yerel adetlerin ve trafik akışının farkında olmak, bunu sizin için çok daha kolay ve daha güvenli hale getirecektir. Kıbrıs’ta trafik soldan akar, bu nedenle trafikte soldan araç kullanmaya alışkınsanız bu sizin için yeni bir deneyim olmayacaktır. Ancak yolun sol tarafında araç kullanmaya alışkın değilseniz endişeli fakat heyecanlı bir ana tanıklık edebilirsiniz. Soldan akan trafiğe alışmak çok kolaydır ve trafiğe girdikten sonra her şey birkaç dakika sonra doğal hissettirecektir. Başlangıçta çok dikkatli olmanız gereken tek zaman, trafiğin olmadığı bir yerde başladığınız zamandır. Bu durumda, başlangıçta arabanızı sol şeride sürdüğünüzden ve eski alışkanlıklarınızı bir tarafa bıraktığınızdan emin olmalısınız.

Kıbrıs’ta Türk Lirası Kullanılabilir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi toplamak için araştırdığımızda karşımıza çıkanlardan biri de para birimidir. Kuzey Kıbrıs’ta resmi para birimi, 100 yeni kuruştan oluşan Türk Lirası’dır. Sterlin ve Euro genellikle Türk Lirası karşısında güçlüdür, bu nedenle tatiller ve yaşam masrafları Kuzey Kıbrıs’a gelen ziyaretçiler için genel olarak makul seviyededir. Türk Lirası 1, 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL cinsindendir. Lira, 1 Kr, 5, 10, 25 ve 50 Kr değerindeki kuruşlara bölünmüştür. Kıbrıs hakkında bilgi alırken bu ayrıntı göz ardı edilmemelidir.

Kuzey Kıbrıs’a vardığınızda, Girne, Lefkoşa veya Gazimağusa gibi büyük şehirlerdeki yerel bir döviz bürosunda veya bankada İngiliz sterlini, Euro, Dolar veya diğer önemli para birimlerini kolayca değiştirebilirsiniz. Çeşitli sınır geçiş noktalarında veya yakınında döviz büroları da vardır. Döviz kurları günden güne ve bürodan büroya değişebilir. Para biriminizi değiştirirken pasaportunuzu veya kimliğinizi göstermeniz gerekebilir. Bunun haricinde, Kıbrıs satılık ev alırken de bu noktada Kıbrıs hakkında bilgi ihtiyacınız doğabilir. Bu nedenle hangi para biriminin kullanabilir olduğunu bilmek önem arz eder.

Kıbrıs’ta İlk Mal Alımında Tapu Devri Harcı %1’dir

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi alırken gayrimenkul edinme durumları da merak konusudur. Bu konuyla alakalı bir madde olan devir bedeli, tapu devri esnasında ödenecek şekilde takdir edilen değerin %6’sıdır. Ancak herkesin bir kereye mahsus bu vergiyi %1’e düşürme hakkı bulunmaktadır. Ancak, her bir yabancı için mal edinme kotasının yukarıda belirtildiği gibi geçici artırılmasına paralel olarak, yabancılar tarafından ödenecek olan devir bedelleri de şu şekilde değiştirilmiştir; ilk taşınmazın %1’i, ikinci daire için %9 ve üçüncü daire için %10. Devir bedeline ek olarak, devir esnasında küçük bir belediye katkı payı ödenecektir. Bu bedel, devir harcının %1’idir.

T.C. Vatandaşları Kuzey Kıbrıs’ta Birden Fazla Daire Alabilir

Kıbrıs hakkında bilgi edinmek isteyenlerin belki de en merak edilenlerinden biri Kıbrıs satılık ev alımıdır. Vatandaşlığınızın bulunmadığı bir ülkeden daire satın almak kimi zaman zor olabilir. Fakat T.C. vatandaşları için Kuzey Kıbrıs’ta birden fazla Kıbrıs satılık ev sahibi olmak o kadar da zor değildir. Bu aşamada bir emlak danışmanlık şirketi ile çalışmak resmi prosedürlerin daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlayabilir. Birden fazla Kıbrıs satılık ev alabilmek için Goldmark’ı gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Satılık Ev Rehberi

Kuzey Kıbrıs İklimi Genellikle Güneşlidir

Kuzey Kıbrıs yalnızca tatillerde vakit geçirmek için değil uzun süreli yaşamak için de ideal bir lokasyondur. Kuzey Kıbrıs hakkında bilgi için araştırmalar arasında en çok aratılan sorulardan biri de hava durumudur. Kuzey Kıbrıs, subtropikal iklimi ile ünlüdür, bu da onu D vitamini takviyesi yapmak için en iyi yerlerden biri haline getirmektedir. Kuzey Kıbrıs yaklaşık sekiz ay güneşli havaya sahiptir ve kış aylarında bile ortalama maksimum sıcaklık 17-18 ° civarındadır, özellikle ocak ve şubat aylarında tahmin edilenden daha sıcaktır.

Suç Oranı Çok Düşüktür

Suç oranı çok düşük olan Kıbrıs, aynı zamanda dünyanın en güvenli yerleri arasında yer almaktadır. Her anlamda suç oranı çok düşük olduğu için kalıcı olarak yaşamaya uygun lokasyonlar arasında Kuzey Kıbrıs da bulunur. Kuzey Kıbrıs aslında bir adaya mensup olduğundan bu yaşam stilinin kültürünü benimsemiştir. Genel geçer suçlar ise bu kültüre dahil değildirler. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi edinirken suç oranını bilmek, yapılabilecek Kıbrıs satılık ev yatırımları öncesi faydalı bir nokta olmaktadır.

Mavi Bayraklı Plajları İle Ünlüdür

Kuzey Kıbrıs, Beach Camelot başta olmak üzere birçok farklı plajı ile dikkat çeker. Girne, Alsancak veya Gazimağusa gibi lokasyonlarda sürekli olarak canlı olan kumsallar bulunur. Bu noktaların en uğrak yeri turistler olsalar da yerlilerin de plajlarda vakit geçirdiğini görebilirsiniz. Kuzey Kıbrıs hakkında bilgi dendiğinde bu denli başarılı plajları olacağı tahmin edilemeyebilir ancak mavi bayraklı plajları ile dünya çapında üne sahiptir.

Kira Amortisman Süreleri 10-15 Yıl Sürer

Türkiye’de kira amortisman süreleri 30 yılı aşkın süreyi bulabilirken, Kuzey Kıbrıs’ta durum böyle değildir. En oturmuş ve talep gören bölge Girne’dir ve burada kira amortismanı süresi 14-15 yıl civarındadır. Yeni gelişen ve özellikle toplu konut sitelerine ev sahipliği yapan Magosa‘da yatırımınızın 11-14 yıl arasında geri dönmesi mümkündür. Yeni kurulan üniversiteleri ve artan öğrenci nüfusu ile cazip gözüken Lefkoşa’da amortisman süresi 10-12 yıl arasında değişir. Bu nedenle her koşulda Kıbrıs satılık ev sahibi olmak mutlak avantajlı bir durumdur.

Uluslararası Örgütlere Üyedir

Kıbrıs hakkında bilgi verirken farklı bir noktaya değinmek gerekirse; Birleşmiş Milletler ve onun uzman kuruluşlarının, Avrupa Konseyi’nin, İngiliz Milletler Topluluğu’nun, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın ve diğer birçok uluslararası örgütün bir üyesidir. Fakat öteki yandan Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs’tan ayrıldığı için bazı noktalara dahil değildirler.

Başkent İkiye Bölünmüştür

Sadece Kıbrıs adası değil, aynı zamanda Berlin’in bir zamanlar Doğu ve Batı Almanya’ya bölünmesine benzer şekilde, “Yeşil Hat” ile ayrılacak şekilde konumlandırılan başkent Lefkoşa da bölünmüş durumdadır. Bölme boyunca erişim devriye gezer ve kısıtlamalar bulunur, ancak uygun seyahat belgelerine sahipseniz tipik olarak geçiş sorunsuzdur.

Benzersiz Konumdadır

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi edinirken ilk merak edilenlerden biri de konumdur. Kıbrıs, Suriye, Lübnan ve İsrail dahil olmak üzere birçok Ortadoğu ülkesinin ortasında yer almaktadır. Ancak en yakın komşu ülkesi 455 kilometre veya 283 mil güneyde bulunan Türkiye’dir. Bu eşsiz konum, Kıbrıs adasını tarih boyunca birçok diplomatik işlem için tarafsız bir kavşak noktası haline getirmiştir.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/kuzey-kibrista-sonbaharda-gezilecek-yerler-listesi/

Doğa Harikasıdır

Hem adanın etrafında hem de adanın içinde birçok farklı tür hayvan ve bitki bulunur. 260 tür balık Kıbrıs’ın etrafındaki ılık Akdeniz sularında dolanır. 140’ı dünyanın başka hiçbir yerinde bulunmayan 1950’den fazla çiçekli bitki türü vardır. Kuzey Kıbrıs, 20 nadir orkide türüne ev sahipliği yapmaktadır ve bunlar Kıbrıs hakkında bilgi edinmek isteyenler için ilgi çeken konulardır.

Gezip Görülecek Birçok Farklı Lokasyona Sahiptir

Gazimağusa’dan Girne’ye, Girne’den İskele’ye kadar Kuzey Kıbrıs’ta birçok farklı gezi rotasyonu bulunur. Tarihi bir tatil yaparken bir anda kendinizi denizde eğlenirken bulabilirsiniz. Tavsiyemiz elbette Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi toplayıp ilgi alanlarınıza göre rotanızı belirlemenizdir.

En Eski Yerleşim Yerlerinden Biridir

Kuzey Kıbrıs hakkında bilgi edinmek isteyen fakat eski dönemlere ait araştırmaları sevenler için, Kıbrıs aynı zamanda derin bir tarihe sahiptir. Arkeolojik kanıtlar, insanların ilk olarak 10.000 yıl önce Kıbrıs adasında yaşadıklarını gösterir. 2004 yılında arkeologlar, Kıbrıs’ta bir kediyle gömülü bir kişinin kalıntılarını bulmuşlardır. Yaklaşık 9.500 yıl öncesine dayanan bu kedi, bilinen en eski evcil kedidir.

Kuzey Kıbrıs’ta Resmi Tatiller Türkiye’ye Göredir

Kuzey Kıbrıs Türkiye’nin ve Müslüman dünyasının resmi tatillerini tanır. Kıbrıs Cumhuriyeti’nde Hristiyan topluluğunun resmi bayramları kutlansa da Kuzey tarafında durum daha farklıdır.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!