Yatırımcılar İçin KKTC Emlak Sektörü Ne Durumda?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hem yatırım hem de yeni bir yaşam fırsatı oldukça son yılların en çok rağbet gördüğü ülkelerden biridir. Yaşam şartlarının kolaylığı, başarı ortalaması yüksek üniversiteleri, muazzam iklimi, çalışma olanakları ve ulaşım kolaylığı dolayısıyla yatırım amacıyla her zaman gözde ada ülkeleri arasında olmuştur. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların dikkatini üzerine toplayan Kuzey Kıbrıs’ın güneyin bölgesinde yer alan ayrı bir devlet olması dolayısıyla bazı imar yasakları bulunmaktadır. Tüm bunların yanında ada ülkesi olması, topraklarının kısıtlı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu durum doğru orantılı olarak Kıbrıs satılık ilanlarının fiyatlarını yükseltmektedir. Peki böyle bir durumda ne yapmalı? Yatırımcılar için doğru zaman ne zaman? KKTC emlak sektörü ne durumda? Hadi gelin bu içeriğimizde bu soruları yanıtlayalım.

KKTC Emlak Piyasası Gündemi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Kıbrıs satılık ev ilanlarının fiyatlarının artmış olması hala birçok ülkeye kıyasla çok daha uygun fiyatlı olduğu gerçeğini değiştirmez. Bu konut fiyatlarındaki artışın bir diğer nedenini dahi evlerin düşük fiyatları dolayısıyla olduğunu söylemek bile yanlış olmayacaktır. KKTC emlak piyasasını hareketlendiren bir diğer etken ise Rus yatırımcılardır. Rus yatırımcıların Kuzey Kıbrıs’a gösterdiği ilgi ve yaptıkları yatırımlar doğrultusunda arazi ve arsa satışları artmış ve konut fiyatları da KKTC emlak piyasasına bağlı olarak yükselme göstermiştir. Rusların ve İngilizlerin gösterdiği bu ilginin Kıbrıs emlak piyasasına etkisi Kıbrıs satılık arsa ilanlarına olan ilgiyi de arttırmış durumdadır. Tüm bunların yanı sıra Kuzey Kıbrıs’ta oturum izni almak Avrupa ülkelerine oranla çok daha kolaydır. Yalnızca bir ev satın alarak oturum izni alabilirsiniz.

Oldukça genç bir nüfusa sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sosyoekonomik açıdan gelişmiştir.  Bu durum elbette yatırımcıların dikkatini çekmekte ve yatırım için fırsat sağlamaktadır. Türk lirası cinsinden satın alabileceğiniz Kıbrıs satılık evlerini sterlin para cinsinden kiraya verilmesi oldukça büyük bir yatırım fırsatı sağlamaktadır. Üniversitelerde okuyan öğrenci ve öğretim üyelerinin fazlalığı dolayısıyla kiraya verilme konusunda bir sıkıntı yaşanmamaktadır.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs En Güzel Müstakil Ev Modelleri, 7 Harika Ev Örneği

Kıbrıs’ta Yatırım Yaparken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her ülkede olduğu gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde de yatırım yaparken ve gayrimenkul satın alırken dikkatli olmak gerekir. Kendisini emlakçı olarak tanıtım kişileri yanıltmaya çalışan biri ile karşılaşabilirsiniz. O nedenle eğer Kıbrıs satılık arsa veya Kıbrıs satılık ev ilanları araştırması içerisinde iseniz ve bir yatırım niyetiniz var ise muhakkak emin olduğunuz işini doğru yapan profesyonel kurumlar veya kişiler ile bu süreci sürdürmenizi öneririz. Bunu teyit edebileceğiniz bir diğer unsur ise danışmanlık alacağınız emlak şirketinin Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliğine üye olup olmadığını öğrenmeniz olacaktır.

Kuzey Kıbrıs’taki yeni konut projeleri oldukça ses getirmiştir. Site içerisinde bulunan villa konseptleri, dağ ve deniz manzarasının içindeki bulunan müstakil bahçeli evler… Daha birçok tipte ve konseptte bulunan villa siteleri yerli ve yabancılar tarafından oldukça dikkat çekicidir. Özellikle son 3 yıldır Kıbrıs emlak sektöründe bir adeta bir patlama yatan bu yeni projeler tamamen Kuzey Kıbrıs’ın kültür mimarisine ve doğasına uygun inşa edilmiştir. Bu önemli ayrıntı Akdeniz’i ve şahane iklimi ile ünlü olan tatil cennetini başka bir boyuta taşımış ve alıcılarına yeni yaşam fırsatları sunmaktadır.

Kıbrıs emlak merkezi  ve sektörü, yeni konut projeleri, Kıbrıs satılık ev ilanları veya Kıbrıs satılık arsa ilanları ile ilgili detaylı bilgi için www.goldmarkestates.com web sitemizi ziyaret edebilir, merak ettiğiniz tüm soruları iletişim bölümümüzden bize ulaşarak yöneltebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!