Almanya’da Gurbetçiler Tedirgin, Çözüm Türk Kıbrıs’ta

Almanya’da Yaşayan milyonlarca Türk vatandaşını Almanya Maliyesinin, Türkiye ile birlikte 110 ülkeden Mali bilgi talebi tedirgin ediyor.

Almanya hükümeti ülkesinde yaşayan 110 farklı ülke vatandaşlarının göç ettikleri ülkelerinden bankaları üzerinden mali dökümlerini talep ediyor. Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu ülkelerin vergi kurumları Almanya’da yaşamını sürdüren veya Alman vatandaşlığını almış olan eski uyruklarının banka hesapları ve depolarıyla ilgili bütün bilgileri 30 Eylül’de Alman maliyesine bildirecek.

Almanya devleti küresel çapta vergi kaçakçılığının önüne geçmek için çeşitli önlemler almaya karar kılmıştır. Yasanın temelinde Almanya’da kazanılan paraların ülke dışına çıkarılmaması ve ülke içerisinde ekonomiye dahil edilmesi yer almaktadır.

Almanya’da yaşayan milyonlarca Türk ve çeşitli milletlerden gurbetçi, dünyanın en değerli para birimlerinden birisi olan Euro’larını kendi ülkelerine gönderip, ülkelerinde yatırımlarla değerlendirmektedir. Bu paranın Almanya dışarısına çıkarılıp başka ülke ekonomilerine sokulması, bu kişilerin büyük oranda vergiden muaf olmasını sağlamaktadır.

Almanya dışarısına çıkarılan astronomik miktardaki para, Alman ekonomisine zarar vermektedir. Bu bağlamda Alman hükümeti bu paraların ülke içerisinde harcanarak Alman ekonomisinde kalmasını sağlamaya çalışmaktadır.

Almanya da yaşayan Türkler Tedirgin

İkinci dünya savaşından yıkık şehirler ve bitik bir ekonomiyle ayrılan Almanya, çözümü çeşitli ülkelerden gelen işçilerde bulmuştur. Aradığı işgücünü Türkiye’de bulan Almanya, 1960’lı yılların başından itibaren Türk işçilerine ve ailelerine kapılarını açmıştır.

Aradan geçen 40 yılda Alman ekonomisinin ve kültürünün önemli bir parçası haline gelen gurbetçi Türkler, günümüzde 3. ve hatta 4. jenerasyonla Alman topraklarında yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu bağlamda Alman ülkesinin bir parçası olarak kabul edilen insanların kazançlarını da yine Almanya içerisinde tutmaları istenmektedir.

Almanya’da hayatını sürdüren Türk vatandaşları daha önceden yapmış oldukları yatırımlar, miras gibi işlemleri için Alman maliyesi tarafından inceleme altına alınabilecek olması nedeniyle oldukça tedirgin bir bekleyiş içerisinde. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar böyle bir bilgilendirme yapmadı ve son tarih olarak 30 Eylül’e kadar bu mali bilgilerin verilmesi talep ediliyor.

Bu mali bilgilerin incelenmek istenmesindeki temel sebep, Almanya içerisinde emek verilerek kazanılan her Cent’in yine almak ekonomisi içerisinde tutulmak istenmesidir. 40 yılı aşkın bir süredir Almanya’da yaşayan ve çalışan gurbetçilerin, kendi ülkelerinde yaptığı yatırımlar ve yine ülke bankalarında tutulan hesaplar, Almanya dışında olduğundan dolayı alman ekonomisinin bir parçası olamamaktadır. Almanya’da kazanılan paraların alman ekonomisinde tutulmamasından dolayı zarar gören alman ekonomisi, bu durumu toparlamak adına, Almanya’da çalışan işçilerin kendi ülkelerindeki mal varlıklarını kontrol etmeyi planlamaktadır.

İşçilerin büyük emekler vererek elde ettiklerini, kendi ülkelerinde tutulmasından zarar gören Alman ekonomisini korumak ve paranın yurtdışına çıkışına karşı önlem almak adına çıkarılan yasalar doğrultusunda çeşitli vergi cezalarının işleme alınması planlanmaktadır.

Türkiye Bilgileri Vermezse Ne Olur ?

Almanya’daki yabancı uyruklar arasında en büyük paya sahip olan Türkler, ekonomideki ve kültürdeki yerleriyle Almanya’nın büyük bir parçası olarak öne çıkmaktadırlar. Alman ekonomisindeki bu Türk yoğunluğu, yapılacak mal varlığı tespit işlemlerinin Türkiye’den başlamasının en büyük ve en önemli sebebidir.

Alman hükumeti tarafından talep edilen mali bilgileri içeren paylaşım yapılmazsa Türk – Alman ilişkilerinde ciddi gerilmelere sebep olacağı kulislerde konuşulanlar arasında yer alıyor. Almanya tarafından devreye alınmak istenen otomatik bilgi alışverişi ( Automatischer Informationsaustauschata )  sisteminde Türkiye’de detaylı ve kapsamlı bilgi aktarımı beklenmektedir. Bu bilgi alışverişlerinin gerçekleştirilmesi durumunda Almanya’da yaşayan Türk Vatandaşlarını bekleyen kötü sürprizler olacağı ve TC hükumetinin bu konuda sessiz kalıp herhangi bir açıklama yapmaması, oldukça tedirginlik yaratıyor.

Yüzyıllık bir diploması dostluğuna dayanan Türk-Alman ilişkileri, stratejik olarak büyük bir öneme sahiptir. Bunun yanı sıra son yıllarda büyük bir çalkantı içerisinde olan Türk ekonomisine karşı Alman hükümeti tarafından alınacak ve uygulanacak yaptırım kararları, Türk ekonomisinin büyük bir yara almasına sebep olabilmektedir. Bu doğrultuda stratejik davranıp, ülke çıkarlarına uygun davranmak Almanya’da yaşayan milyonlarca Türk’ün ülke ekonomisine yaptığı katkının zarar görmesine ve vatandaşlık haklarının çiğnenmesine sebep olabilmektedir.

Almanya’da yaşayan ve Türkiye Cumhuriyetinde Taşınmaz Malları bulunan, Kira Getirisi, Faiz Getirisi, Herhangi diğer bir kazanç unsurları gibi çok detaylı bir bilgilendirmenin talep edildiği ve son tarih tarih olarak 30 Eylül 2020’de bu bilgilerin aktarılmasıyla Almanya’da Türk Nüfusta büyük hareketlilik yaşanacağı gelen bilgiler arasında.

Goldmark Kıbrıs Gayrimenkul Almanya Ekibinden Almancılara Çağrı

KKTC devleti, Türkiye dışında herhangi bir devlet tarafından tanımadığından dolayı KKTC’ye karşı herhangi bir bilgi paylaşım teklifi veya yaptırım tehdidi söz konusu değildir. Bu bağlamda 40 yılı aşkın bir süredir, vatanlarından uzakta sürekli olarak çalışarak hayatlarını kazana ve birikim yapan gurbetçi Türk vatandaşları için en mantıklı ve en güvenli yatırım ve birikim noktası Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet olarak öne çıkmaktadır.

Yaptıkları birikimleri Türkiye’de ve Türk bankalarında değerlendiren Avrupa Türkleri, Almanya devletinin aldığı kararlara ve yapacağı mali incelemeler sonucunda uygulayacağı çeşitli mali yaptırımlara karşı tüm servetlerini KKTC’de güvenle tutabilirler.

Büyük bir hareketlilikle yıllardır tüm dünyanın gözlerini üzerinde toplayan KKTC emlak piyasası, sahip olduğu potansiyelle yatırımcılar için çekici bir konumdadır. Bu bağlamda mali denetimden ve uygulanacak mali yaptırımlardan muaf kalmaya devam edebilmek adına en karlı seçenek Kıbrıs emlak sektörü olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’ta Ev Almak İçin 5 Harika Sebep

Kıbrıs’ın köklü yatırım danışmanları Goldmark Estates Ltd. yöneticileri ve direktörleri yaklaşık 15 yıldır Avrupa ülkelerinde yaşayan Türk vatandaşlarına yatırım olanakları sağladıklarını belirttiler. Son gelişmeleri yakından takip eden yatırım danışmanları, hali hazırda Almanya’da bulunan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ne yatırım yapan Türk kardeşlerimizin içi rahat olsun, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti TC bankalarının yer aldığı, ama kesinlikler Almanya’nın herhangi bir yaptırım yapamayacağı bir ülke. Kıbrıs’ta tüm bankalar ve Emlak yatırımlarınız Türkiye Cumhuriyeti garantisi altındadır. Üstelik Kıbrıs’ta Ev fiyatları ingiliz sterlini ve Euro olarak kabul gördüğü için hiç bir zaman para kaybı yaşanmamaktadır. Kira gelirlerinin de döviz üstünden işlem görmesi daha önce Almanya’dan Kıbrıs’a yatırım yapan müşterilerimize kazançlı ve kur farklarından kayıp vermeden yatırım imkanı sağlamaktadır.

Kıbrıs’ta sadece €40.000 Euro dan başlayan fiyatlarla konut sahibi olabilir, taksitlerinizi 24-36-60 aylık faizsiz ödemelerle bankasız kefilsiz yapabilirsiniz.

Kıbrıs Emlak sektöründe en büyük firmalardan birisi olan Goldmark Estates Ltd. 3 kez ödül kazanmış ve yaklaşık 2000’i aşkın konut satışı ile sizlere güvenli yatırım imkanları sunmaktadır.

Kıbrıs’ta Güvenli Yatırım yapmak isteyen Türk Vatandaşlarımızın Bilgi için ulaşabileceği Telefon Numaraları :

Girne Merkez Ofisi Danışma

+90 533 889 0999  –    +90533 871 0888

+49 174 796 5204  BERLİN TEMSİLCİSİ – AHMET BEY

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!