Ev Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler, Bunları Hiç Düşünmemiştiniz!

İnsanların ev satın almak istemelerinde birçok neden olabilir? Kendiniz için mi alıyorsunuz? Yatırım amaçlı mı? Belki uzun zamandır bunun için para biriktiriyorsunuz, belki de elinize bir miktar para geçti. Her ne şekilde olursa olsun böyle önemli bir girişimde bulunurken dikkat edilmesi gerekilenleri gözden kaçırmamak gerekir. Biz de ev satın alırken dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili bir içerik hazırladık. Satın alma işlemini gerçekleştirmeden önce makalemizi bir incelemenizi öneririz.  

Konutu Yatırım Amaçlı Mı Alacaksınız? 

Eğer yatırım amaçlı konut almayı düşünüyorsanız önceliğiniz gayrimenkulün prim potansiyeli ve kira getirisi olacaktır. Çevre faktörleri böyle bir durum için göz önünde bulundurulmalıdır. Bölgenin değerini etkileyecek projeler var mı? Uzun vadede veya yakın gelecekte devlet yatırımları, ticari ve altyapı projeleri var mı? Toplu taşıma araçlarına, eğitim kurumlarına, hastanelere, alışveriş alanlarına yakınlık gibi faktörler konutun hem değerini arttırır hem de kiracı bulmayı kolaylaştırır. Bu tür gözlemleri daha kapsamlı yapabilmeniz için profesyonel gayrimenkul danışmanları ile çalışmanızı öneririz. GoldMark Estates  gayrimenkul danışmanları Kuzey Kıbrıs emlak fırsatlarını ve beklentilerinizi karşılayacak satılık ev ilanlarını sizlere daha uygun ve doğru şekilde planlayacaklardır.  

İlginizi Çekebilir: İskele Satılık Bahçeli Villa

 

Konutu Kendiniz İçin Mi Alacaksınız? 

Belirlediğiniz bir bölgede ev satın almaya karar verdiğinizi varsayarsak bulunduğunuz çevrenin özelliklerini iyi araştırmanızı öneririz. Yerel bölgedeki yapacağınız araştırmada çevrenin sizin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını bilmeniz gerekir. Eğer öğrenim gören bir çocuğunuz var ise yakın çevredeki okulların eğitim başarılarını gözden geçirebilirsiniz. Nasıl bir çevrede yaşamak istiyorsunuz? Nasıl bir yaşam tarzınız var? Bunların hepsi göz önünde bulundurularak bir seçim yapmanız daha doğru olacaktır.  

Kuzey Kıbrıs’ın Girne ve Lefkoşa ilçelerinde yaşayan insanlar iş alanlarına, üniversitelere ve alışveriş merkezlerine daha yakın oldukları için tercih ederlerken, Mağusa ve İskele ilçelerinde yaşayan insanlar daha sakin bir yaşam tercih ederler. Bu bölgede bulunan yürüyüş yolları, uzun kumsalları ve deniz havası size daha huzurlu bir yaşam alanı sunar. Ancak herkesin hayattan ve yaşam alanından beklentileri aynı olmayabilir. Toplu ulaşım araçlarına yakınlık sizin için ne kadar önemli? Kaç odalı olmalı? Sosyal tesislere ihtiyacınız var mı? Önemli olan yaşamak istediğiniz hayatın farkında olmak ve o doğrultuda bir tercihte bulunabilmektir. Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanlarına göz atarken bu tür kriterleri değerlendirmenizi öneririz.  

İlginizi Çekebilir: Mağusa Satılık Bahçeli Villa

Ev İçerisindeki Masraflar

Genellikle hayalinizdeki evi satın alırken mutfak ve banyo da yapılacak değişikliklere bakarak yapacağımız masrafları hesaplarız. Ancak burada dikkat edilmesi gerekilen; bazen bu tür değişikliklerde yaptığımız masraflardan daha çok maliyet gerektiren işçilikler ortaya çıkabileceğidir. Çatı hasarı, küf sorunu, uygunsuz yalıtım, eski kablolama ve çok daha fazlasını içeren sorunlarla karşılaşmamak için kontroller yaptırabilirsiniz. Eğer önemli bir düzeltmeye ihtiyaç duyulan bir ev olduğunu düşünüyorsanız bu evi satın alma gücünüzün olup olmadığını belirlerken bu maliyetleri de hesaba katmalısınız. Potansiyel yeni eviniz ile ilgili tüm masrafları dikkate aldığınızdan emin olmalısınız. Kuzey Kıbrıs’ın gelişimi ve değişimi ile birlikte aldığı yatırımlar doğrultusunda Kıbrıs emlak fırsatları artış göstererek, yeni konut projeleri çok fazla ilgi görmeye başlamıştır. Sosyal tesisleri, oyun alanları gibi avantajları dışında bu tür ev içerisinde oluşabilecek ekstra maliyetlerin oluşmasını engelleyen bir alternatif olması açısından Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanlarını araştırırken bu tür yeni projeleri de göz önünde bulundurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Goldmark Estates Projeleri

Isı Yalıtımı Var Mı?

Küçük ama şaşırtıcı derecede önemli bir ayrıntıyı daha açıklamak isteriz. Bir evin ne kadar güneş aldığını ve güneş alan bölgelerin sizi nasıl etkileyeceğini göz önünde bulundurabilirsiniz. Alacağınız konutun ısı ve ses yalıtımı olup olmadığını sorabilirsiniz. Isı yalıtımı ısınma maliyetlerini düşürdüğü gibi, ikinci elde değerini artırır. Kuzey Kıbrıs kış mevsimini çok fazla hissetmez. Ancak ısı yalıtımı yalnızca ısınma olarak algılanmamalıdır. Isı yalıtımı; klima sayesinde oluşan soğuk havayı daha uzun süre içeride tutabileceği gibi dışarıdan gelen sıcak havayı da içeriye almayacaktır. Ev ilanlarını araştırırken bu ayrıntıya da dikkat edebilirsiniz.

Tapu İşlemleri

Bir ev satın almaya karar verdiğiniz de bildiğiniz gibi bazı prosedürler yerine getirilmelidir. Satış sırasında yapılması gerekilen bazı işlemler vardır. Bu işlemleri gayrimenkul danışmanınız ile gerçekleştirmeniz daha doğru olacak. Çünkü; KKTC vatandaşı olmayan kişilerin taşınmaz satın alması bazı izne ve belirli kısıtlamalara tabidir. Özellikle yurt dışından bir alıcı olmanız halinde devir işlemleri ve yasal gereklilikleri karmaşık görünebilir. Ayrıca satın almayı düşündüğünüz ev için banka kredisi kullanmak isteyebilir bu işlemleri gerçekleştirirken bazı yanlışlıklar yapılabilir. 

Goldmark Sizin İçin Her Şeye Dikkat Eder 

Yukarıda bahsettiğimiz tüm maddeler Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanlarını araştırırken dikkat etmeniz gereken unsurlar arasındadır. Kişilerin beklentilerine göre bu tür ayrıntıların önemi artabilir. Biz Goldmark ailesi olarak sizin beklentilerinizi karşılamaya özen gösteririz. Çözüm odaklı ve profesyonel ekibimiz ile birlikte isteklerinize karşılık verebilmek ve yatırımlarınızın hızlı geri dönüşümünü sağlayabilmek adına tüm tecrübelerimizi ve bilgimizi sizlerle paylaşırız. Takım arkadaşlarımız ile olan birlik bilinci sayesinde en kısa sürede ve en doğru fiyata gayrimenkul alım-satım ve kiralama işlemlerini gerçekleştirebilir, Kıbrıs emlak fırsatlarını birlikte değerlendirebiliriz. Kuzey Kıbrıs hakkında merak ettikleriniz için GoldMark web sitesini inceleyebilirsiniz. Soru ve görüşleriniz için GoldMark ile iletişim kurmaktan çekinmeyiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!