Girne Mi Mağusa Mı? Yaşamak İçin Neresi İdeal?

Güney Bölgesi’nde Beşparmak Dağları, Kuzey Bölgesi ise Akdeniz ile çevrili olan liman kenti Girne, ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en gözde tatil ve yatırım bölgelerinden biridir. Girne satılık ev ilanları, gelişmiş olan Kuzey Kıbrıs emlak sektöründe her geçen gün daha da ilgi odağı olmaktadır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne bölgesi, marinayı çevreleyen yarım ay şeklinde dizilmiş restoranları, barları, eski Venedik evleri, alışveriş merkezleri, kumarhaneleri ile Akdeniz Bölgesi’nin en önemli turistik merkezlerinden biridir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözde bölgelerinden biri olan Girne bölgesinin yanı sıra, M.Ö. 3. Yüzyılda Ptolemus Krallarından biri olan Philadelphus tarafından kurulan Mağusa, diğer adı ile Gazimağusa, hem tarihi zenginlikleri ile hem de altın rengi olan kumsalları ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin göz alıcı bölgelerinden biridir.

Bu yazımızda sizler için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözde bölgelerinden biri olan Girne bölgesi ile tarihi ve turistik yerleri ile tanınmış, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin göz alıcı bölgelerinden biri olan Mağusa bölgesini karşılaştıracağız. Bu yazımızdan sonra hangi bölge yaşamak için daha ideal kendi tercihinizi yapabileceksiniz. Keyifli okumalar dileriz!

 Girne Mi Mağusa Mı?

  1. Şehir Yapısı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin liman kenti olarak adlandırılan, turistik şehirlerden biri olan Girne; Roma, Bizans ve Osmanlı egemenliklerinden kalan pek çok sayıda tarihi eseri bünyesinde barındırmaktadır. Girne, kaleleri ve limanı ile ünlü olan, otelleri, plajları, kumarhaneleri ve alışveriş merkezleri ile canlı ve eğlenceli bir yapıya sahiptir.

Diğer yandan doğası, denizi, yeşillikleri ve sakinliği ile huzur dolu bir yaşam konforu sunan Girne, hem eğlence hem de huzuru bünyesinde barındıran oldukça değerli bir bölgedir.

girnesatilikdaire

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin liman kentlerinden biri olan Mağusa, Türkiye’de en çok limanı, gezilecek tarihi ve turistik yerleri ve üniversiteleri ile ön plana çıkan bölgelerden biridir. Kumsalları ile turistleri, tarihi ve gezilecek yerleri ile gezginleri ve üniversitede okumak için öğrencilerin ilgisini çeken Mağusa, Kuzey Kıbrıs’ın tek derin su limanı olarak bilinmektedir. Akdeniz Bölgesi’nin güçlendirilen limanlarından birine sahip olan Mağusa, altın kumları ve plajları ile oldukça sevilmektedir.

  1. Tarihi Güzellikler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözde bölgelerinden biri olan Girne bölgesinin simgelerinden biri olan Girne Kalesi, harika manzarası ve tarihi yapısı ile ön plana çıkmaktadır. Akdeniz Bölgesi’ne oldukça hakim bir tepeye yapılan ve marinanın içerisinden de çıkılabilen kale, Bizanslılar tarafından Arap akınlarına karşı şehri korumak amacı ile yapılmıştır.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözde bölgelerinden biri olan Girne bölgesinde bulunan, Helenistik döneme ait donanma gemisi kalıntısının bulunduğu Batık Gemi Müzesi, kale içerisinde ayrı bir bölmede geminin kalıntılarının bulunduğu tarihi yerdir.

kıbrısemlak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilgi çekici bölgelerinden biri olan Mağusa’da, 13. yüzyıl içerisinde Lusignanlar tarafından yapılan Venedik Sarayı (Proveditore Sarayı), Kraliyet Sarayı olarak inşa edilmiştir. Namık Kemal Meydanı’nın batısında yer alan sarayda 2. Peter’in 1369 yılında başlayan saltanatına kadar Kıbrıs Kralları oturmuştur. Deprem sebebi ile yıkılan sarayın günümüzde kalıntıları oldukça ilgi görmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilgi çekici bölgelerinden biri olan Mağusa’da, 1489 yılına kadar Mağusa şehrini çevreleyen Lüzinya surları, çok yüksek olmalarına rağmen ince bir yapıya sahiptiler. Sur duvarlarında bulunan 14 tane kulesi ile epey ilgi çeken Mağusa Surları görülmeye değer bir yapıya sahiptir.

  1. Doğal Güzellikler

Beş Parmak Dağları, diğer adı ile Girne Dağları, ada ülkesi Kıbrıs’ın en büyük ikinci sıra dağıdır. Toplam uzunluğu yaklaşık olarak 160 kilometre ve genişliği 2 kilometreden az olan Beş Parmak Dağı, Girne ve Mağusa ilçelerinin doğu bölümündedir ve ünlü Karpaz Yarımadası’na kadar uzanır.

girnesatilikdaire

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin gözde bölgelerinden Girne bölgesi, denize girilebilecek çok güzel sahil ve kumsallara sahiptir.

Birbirinden harika doğal güzellikleri bulunan Girne ve Mağusa bölgeleri kesinlik ile görülmeye değerdir.

İlginizi Çekebilir: Girne’de Nerede Yaşanır?

  1. Kıbrıs Emlak Fırsatları

Bir yanda doğası, eğlence yerleri, kumarhaneleri, alışveriş merkezleri, plajları ile ön plana çıkan Girne satılık ev ilanları, diğer yanda tarihi, turistik bölgeleri, kumları, plajları ile ön plana çıkan Mağusa satılık ev ilanları bulunmaktadır. Hem Girne hem de Mağusa bölgesinde de birbirinden harika Kıbrıs emlak fırsatları bulunmaktadır. Ancak, Kuzey Kıbrıs’ın gözde bölgelerinden olan Girne’nin Alsancak, Karmi, Balabayıs ve Çatalköy ve benzeri gibi pek çok yaşam konforu sunan bölgesi vardır. Bu nedenle, Mağusa’ya göre Girne daha ön plana çıkmaktadır.

Hem Girne bölgesinde hem de Mağusa bölgesinde Gold Mark Estates farkı ile pek çok satılık ev ilanı bulunmaktadır. Villa, havuzlu villa, bahçeli villa, daire, apartman ve benzeri çeşitliliğe sahip olan satılık ev ilanlarımızı incelemek için internet sayfamızı ziyaret edebilir ve bizi arayabilirsiniz.

kıbrısemlak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gelişmiş emlak sektörünün öncülerinden biri olan Gold Mark Estates olarak bu yazımızda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin tarihi, turistik bölgeleri, eğlence yerleri ve benzeri gibi yerleri ile gözde bölgelerinden Girne bölgesi ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilgi çekici tarihi ve turistik yapılarına sahip Mağusa bölgesinden bahsettik. Girne satılık ev ilanları ile Mağusa satılık ev ilanları konusunda kararsız kalarak tereddüt eden herkesin bu yazımızdan sonra ideal yaşam alanlarını seçmesi dileğiyle.

Kıbrıs emlak ve Girne satılık daire ilanları hakkında daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!