Kuzey Kıbrıs Kapalı Maraş Bölgesinin Açılması ile El Değmemiş Muhteşem Sahiller Kullanıma Açıldı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Toprakları içerisinde bulunan ve 46 yıldır askeri alan olarak kapalı tutulan Hayalet Şehir Maraş, halka açıldı!

1974 yılından bu yana iskana ve kullanıma kapalı olarak tutulan Kıbrıs Maraş bölgesi, 8 Eylül 2020’de Türkiye Cumhuriyeti ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti iş birliği ile bazı cadde ve sahilleri olmak üzere halka açıldı

Maraş bölgesinin halka açılması, halk arasında sevinçle karşılanırken aynı zamanda binlerce Kıbrıslı Türk, Yabancı ve Rum kesiminde yaşayan Rumlar da bölgeye ziyaret için Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne geldiler. 1974 yılında yaşanan çatışmaların ve göçün izlerini taşıyan Maraş bölgesi, pek çok duygu dolu ana tanık oldu.

kıbrıssatılıkev

Türkiye Cumhuriyeti, Maraş’ın Yıllardır Kapalı kalmasının bir anlamı olmadığını ve Kıbrıs’taki barış sürecinin yıllardır ilerlememesi dolayısı ile önümüzdeki dönemde daha kapsamlı olarak Maraş bölgesinde açılımlar yapılacağını söylemişti.  Maraş’ta mülkleri bulunan Rum ve yabancı kişilerin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yönetimi ile mallarını tekrar geri almaları ve 1970’li yılların popüler turizm bölgesi olan Maraş bölgesinin tekrar hayata döndürülmesini hedefledi. Ek olarak, Maraş bölgesi içerisinde Osmanlı Devleti döneminden kalan büyük oranda Vakıf malı da bulunmakta.

Yurt Dışından Avrupa Birliği, Rusya, Almanya ve Kıbrıs Rum Kesimi Maraş’ın açılması kararından memnun değillerdi. Ancak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hükümeti yıllar boyunca kapalı kalan ve barış için pazarlık konusu olan Maraş bölgesinin, canlandırılması gerektiğini, bu şekilde çözüme daha fazla katkıda bulunacağı görüşünü savundular.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Sahil Bölgelerinde Yatırım Fırsatları

Kıbrıs Kapalı Maraş Bölgesi ve Plajları Neden Kapatılmıştı?

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa şehrinde bulunan Maraş bölgesi, Kıbrıs’ın en ünlü bölgelerinden biriydi.

Dünya genelinde ünlü olan Hollywood yıldızlarının ve dünya zenginlerinin sıklık ile ziyaret ettiği Kıbrıs Maraş bölgesi, 46 yıldır yerleşim ve iskana kapalıydı. Kıbrıs Savaşı öncesi tatil merkezi olarak turistlerin gözde yerlerinden biri olan Maraş bölgesi, kademeli olarak açılmaya başladı.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazimağusa şehrinde bulunan Maraş bölgesi, kapatılmadan önce ülke içerisinde bulunan en ünlü bölgeydi. Kapatılmadan önce Akdeniz Bölgesi’nin Las Vegas’ı olarak bilinen Maraş bölgesi, kapatıldıktan sonra “Hayalet Şehir” olarak adlandırılmıştır.

kıbrıssatılıkev

Maraş bölgesi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından alınan karar uyarınca hem yerleşime hem de iskana kapatılmıtşı.

1974 yılı öncesi Akdeniz Bölgesi’nin en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş bölgesi, kapanma sonrası Birleşmiş Milletler (BM) tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesindeydi. İçerisinde Birleşmiş Milletler’e (BM) ait bir adet bina bulunan “Yeşil Hat” tampon bölgesinin yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler harici içeriye giriş kesin ve katı bir şekilde yasaktı. Hayalet şehir Maraş’ı görmek isteyen yabancı turistler, Maraş İkon Kilisesi’nden daha ileriye gidememekteydiler. Kısacası, askeri kartı olanlar, yurtta kalanlar ve kayıtlı olan taksiler harici hiçbir şekilde sivil araç ya da yaya Kapalı Maraş Bölgesi’ne girememekteydi.

Kıbrıs Kapalı Maraş Bölgesinin Açılması

18 Haziran 2019 tarihinde yapılan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Toplantısı ardından Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay’ın yaptığı ortak açıklama sonucu Maraş bölgesinde bir envanter çalışması gerçekleştirileceği ve ardından bölgenin tekrar turizme açılacağı bildirilmişti.

Envanter çalışmaları için Kıbrıslı ekiplere Türkiye’den de gelen uzmanların yardım etmesi ve ortak yürütülen çalışmalar sonucu Maraş bölgesinde bulunan taşınır ve taşınmaz mülk kayıtlarının tutanak altına alınması kararlaştırıldı.

Kapanmadan önce pek çok ünlü ve dünya zenginin gözde yerlerinden biri olan Maraş bölgesinin alt yapısının yenilenmesi ve çevre düzenlemelerinin yapılarak yeniden turizme açılması hedeflenmişti.

kıbrıssatılıkev

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Ersin Tatar, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımı ile alınan ortak karar doğrultusunda 8 Ekim 2020 tarihinde Maraş bölgesinin belli bir kısmının halka açılacağını duyurdu. 1,5 km.’lik Maraş kıyı şeridi ve denizinin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti halkının kullanımına açıldı. Günümüzde Maraş bölgesinde belirlenen güzergah üzerinden yürüyerek ya da bisiklet kiralayarak saat 08.00 – 17.00 saatleri arasında gezilebilmektedir.

Açıldığı ilk gün pek çok kişinin görmek için sabırsızlandığı Maraş bölgesi, bu tarihi ana tanıklık yapmak isteyen kişiler ile doldu. Duygusal ve özel an yaşayan Kuzey Kıbrıs halkı uzun zaman sonra Maraş bölgesi plajlarında gezmenin sevincini yaşadı.

İlginizi Çekebilir: Kuzey Kıbrıs’ta Sonbaharda Gezilecek Yerler Listesi

Kıbrıs Kapalı Maraş Bölgesi Plajları

  1. Palm Beach

Palm Beach Halk Plajı, Kıbrıs’ın tarihi dokusunu içerisinde bulunduran, tarih ile iç içe bir şekilde yüzebileceğiniz, dünyanın en etkileyici manzaralarından birisine sahip ve pek çok dünya starı ile dünya zenginin gözdesi Kapalı Maraş sahil şeridinde hizmet vermektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumrhuriyeti’nin tarihi ile ilgilenen kişilerin yakından bildiği Kapalı Maraş sahili ile aynı hizada bulunan Palm Beach’te denize girdiğiniz zaman, Kapalı Maraş’ın terk edilmiş otelleri ile dolu bir sahil manzarası sizi karşılamaktadır. Askeri bölge olduğu için fotoğrafı paylaşılamayan bu bölge, birkaç kilometrelik otel sırasının ne kadar etkileyici ve aynı zamanda tüyler ürpertici bir görüntü oluşturduğunun kanıtı niteliğinde. Yalnıza bu manzarayı görmek için kış aylarında dahi plaj turistlerin akınına uğrayan bir yerdir.

Büyüleyici manzarası eşliğinde Kuzey Kıbrıs’ın en güzel plajlarından birinde hiçbir şekilde giriş ücreti ödemeden yüzebilir, tercihiniz dahilinde, küçük bir ücret karşılığında şezlong ve şemsiye de kiralayabilirsiniz. Plaj içerisinde yemek yiyebilmek için bir restoran ve tuzlu sudan arınabilmek için de duşlar bulunmaktadır.

  1. Derinya Plajı

Kapalı Maraş bölgesi içerisinde bulunan Derinya Plajı, askeri kontrol noktasında kimlik bırakarak giriş yapılabilen adeta gizli bir cennettir. Türk Askeri kontrolü altında olan bu bölgeye Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları dışında kalan yabancı uyruklu kişilerin girmesi yasaklanmıştır.

kıbrıssatılıkevBahsettiğimiz Palm Beach’in gördüğü muhteşem hayalet şehir manzarasının diğer ucunda yer alan Derinya Plajı, aynı manzaranın diğer tarafından yüzmeye imkan sağlamaktadır. Çok yakın zaman içerisinde hizmete açılan Derinya Plajı’nda restoran ve şezlong hizmeti belediye tarafından sağlamaktadır. Bu nedenle, plajda bulunan şezlong ve restoran fiyatları epey uygundur. Ailecek giderek huzurlu bir zaman geçirebileceğiniz bu plaj, aynı zamanda muhteşem bir manzara deneyimi yaşatmaktadır. Yabancıların girememesi nedeni ile bir kesim kişi tarafından tercih edilmesine karşın aynı zamanda zorlu ulaşım koşulları sebebi ile tercih etmeyen bir kesim kişi de bulunmaktadır. Tüm bunlara karşın, Kuzey Kıbrıs’ın en güzel plajları arasında yer almaktadır.

Kıbrıs emlak sektörü öncülerinden biri Gold Mark Estates olarak bu yazımızda sizlere Kıbrıs Maraş bölgesinden, Maraş bölgesinin neden kapatıldığından, nasıl açıldığından, plajlarından, ülkedeki konumundan ve benzeri gibi çeşitli bilgilerden bahsettik. Kıbrıs satılık ev ilanlarımızı incelemek ve Gold Mark Estates güvencesi ile gayrimenkul satın almak için web sitemizi ziyaret edebilir ya da bizi ulaşabilirsiniz. Ek olarak, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kıbrıs satılık ev ilanları ve benzeri ile ilgili daha fazla içerik için bizi takip etmeye devam edin!

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!