GİRNE’DE NEDEN FİYATLAR YÜKSELDİ?

Girne Neden Önemli?

Kıbrıs Girne son zamanlarda yatırım yapmak isteyenlerin ilgisini toplayan bir şehirdir. Girne satılık daire alarak yatırım yapmak isteyenlerin veya Girne satılık villa alarak burada yaşamak isteyenlerin sayısı günden güne artıyor. Peki, Kuzey Kıbrıs’ın sahil şeridi boyunca uzanan bu şehirde yatırım yapmak neden bu kadar karlı? Girne satılık ev seçeneklerini yatırım için bu kadar çekici kılan nedir? Girne satılık ev ve emlak piyasası son zamanlarda neden bu kadar aktif? Tüm bu soruların cevabını bu metinde bulabilir ve yatırım fırsatları arıyorsanız Girne’nin neden tam olarak ihtiyaç duyduğunuz emlak bölgesi olduğunu öğrenebilirsiniz.

Girne’nin Eğitim İmkânları

Kıbrıs Girne, kaliteli eğitim veren üniversiteleriyle yıl içinde 100-150.000’e yakın gencin ikamet ettiği bir ülkedir. Kıbrıs Girne Üniversitesi, Kıbrıs’ın en hızlı büyüyen üniversitelerinden biri ve bölgenin en önde gelen eğitim kurumlarından biridir. Otuzdan fazla ülkedeki öğrencileriyle hem Türkçe hem de İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. Üniversitenin deniz kenarında, şehir merkezine yakın güvenli bir konumda yer alması da bir avantajdır.

Kıbrıs Girne Üniversitesi, Türkiye Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) tarafından tanınmış ve KKTC Milli Eğitim Bakanlığı tarafından onaylanmış ve ayrıca Yüksek Öğretim Planlama, Değerlendirme Akreditasyon ve Koordinasyon Kurulu (YÖDAK) tarafından akreditasyonunu almıştır.

Kıbrıs Girne Üniversitesi’nde 14 fakülte, 2 Akademi, 4 meslek yüksekokulu, 6 yüksek lisans programı ve 2 doktora programı ile toplam 63 program bulunmaktadır. Üniversitede ayrıca bir Sürekli Eğitim Merkezi, Uzaktan Eğitim Merkezi, Havacılık Okulu, 60+ Yenileme Üniversitesi ve halka eğitim veren diğer okullar da bulunmaktadır. Bu imkanlar da Girne satılık daire arayışlarını hareketli tutan sebeplerden biridir.

Girne’de İş İmkânları

Eğlence sektörü, muhteşem doğası ve plajlarının yanı sıra adanın turizm alanında da canlı kalmasını sağlar. Kıbrıs Girne halkının misafirperver tutumu ve yüksek sosyoekonomik yapısı adada barışı sağlayan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu sebeple Girne’ye yerleşmek için gelenleri, demokratik, huzurlu ve istihdamın yüksek olduğu bir şehir beklemektedir. Ayrıca şehirdeki demokratik ve barışçıl ortam sebebiyle yatırım yapmak ve Girne satılık daire isteyenler için de oldukça güvenlidir.

Girne Yatırım ve Yaşamak İsteyenler İçin Güvenli Midir?

Kuzey Kıbrıs, dünyanın en düşük suç oranına sahip 5. ülkesidir. Böylece, burada yaşamak isteyenlere oldukça güvenli bir ortam sunar. Ayrıca Girne’nin gelişimi çok hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Az nüfusu, güzel tesisleri ve turistik cazibe merkezi oluşuyla yatırım için oldukça mantıklı bir şehir haline gelir. Kıbrıs Girne şehrinde yaşayanların ve yatırım yapanların sayısı günden güne artsa da diğer ülkelere göre daha yüksek kalite ve daha uygun fiyatla Girne satılık ev bulabilirsiniz.

Kıbrıs Girne, Avrupa’dan çok fazla turist alması ve Avrupalıların da Girne satılık ev sahibi olmak için seçtiği bir yer oluşuyla ticaret, eğitim ve daha birçok konuda hızlı bir gelişim göstermektedir.

Girne, şirin bir balıkçı limanına da ev sahipliği yapmaktadır. Böylece yaşam alanını da huzurlu bir mekâna çevirir. Girne ayrıca bir yanda dağların, diğer yanda denizin muhteşem manzarasına sahiptir, bu nedenle ne tür bir Girne satılık ev satın alırsanız alın, çarpıcı manzaralar garanti edilir.

İlginizi Çekebilir: https://www.goldmarkestates.com/kibrisin-incisi-girnede-yasamak-icin-11-harika-neden/

Girne’de Emlak Almadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Girne satılık daire almak, nerede olursanız olun mükemmel bir fikirdir. Eğer Türkiye’de yaşıyorsanız kusursuz bir plandır. Girne satılık ev için doğrudan Girne’de ikamet eden bir emlakçıdan satın almayı seçebilirsiniz ancak online yardımlarla bölgeye gitmeden önce de sizi neler beklediğini öğrenebilir ve en karlı anlaşmayı yaptığınızdan emin olabilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs, mimarları ve inşaat firmalarının kalitesiyle ünlüdür. Girne satılık ev olarak bungalovlar, apartmanlar, villalar tercih edebilir ve bunun haricinde satılık arsalar bulabilirsiniz.

Son zamanlarda Girne satılık daire almaya karşı ilgi oldukça artmış olsa da hala uygun bir fiyata muhteşem manzaralı, güzel bir Girne satılık ev alabilirsiniz. Kuzey Kıbrıs, kilometrelerce uzanan muhteşem sahil şeridi ile güzel bir konumdur ve denize yakın bir Girne satılık daire bulmak kolaydır.

Bir emlakçıya gitmeden önce, Girne satılık daire alımlarını okumalı ve araştırmalısınız. Herhangi bir Girne satılık ev danışmanına başvurmadan önce bu prosedürü tam olarak anlamalısınız. GoldMark olarak size hem Girne ve Kuzey Kıbrıs hakkında detaylı bilgi sunma hem de hayalinizdeki Girne satılık ev için hizmetlerimizi sunarız.

Girne’de Mülk Almanın/ Yatırım Yapmanın Koşulları

KKTC vatandaşı olmayanlar, arsa üzerinde tek mülk olması kaydıyla, kişi başına en fazla 5 dönümlük tek bir mülke tapu alabilir. Karı koca kendi adlarına birer mülk satın alabilirler. Mülkün tapularının sizin adınıza tescil edilebilmesi için KKTC Bakanlar Kurulu’ndan izin almanız gerekecektir.

Birden fazla Kuzey Kıbrıs mülkünün veya Kuzey Kıbrıs’ta 5 dönümlük bir mülkün tapusunu almak istiyorsanız, mülkün sizin adınıza mülkiyetini elinde bulundurması için bir kayyum veya KKTC şirketi kurabilirsiniz. Bu gibi koşulların takibi ve uygulanmasının kolaylaşması için GoldMark, sizinle sürecin her adımında iletişim halinde olur.

Girne’de Mülk Alma Süreci Nasıl İşler?

Girne satılık ev almak oldukça kolaydır ve genellikle kısa sürede bu süreç tamamlanır. Öncelikle Girne’de satın almak istediğiniz mülkü bulmanız ve satın almaya karar vermeniz gerekir. Kuzey Kıbrıs’ta emlak konusunda deneyimli, seçtiğiniz bir avukata talimat vermeniz ve onun sizin için bir sözleşme hazırlaması gerekir. Ardından Girne satılık ev rezerve etmek için depozito yatırmalısınız ve bu genellikle 1000 £ ücretine tekabül eder. Seçtiğiniz avukatla bir vekâletname imzalamanız ve arazi araması yapmanız ardından da sözleşmeyi imzalamanız gerekir. Bunu, avukatınız sizin adınıza yapabilir. Son olarak tapu siciline sözleşmeyi kaydedin ve satıcıya kararlaştırılmış ödemeleri yapın.

Böylece devretme izni verildikten sonra adınıza tapunuzu alabilirsiniz.

Son 10 yılın en gözde yatırım noktası olan Girne Merkez’de yatırım şartları oldukça zorlaşmaya başladı.

Peki Neydi Bunun sebebi ?

özellikle son 4 yıldır inanılmaz bir şekilde konut yatırımı yapılan Girne merkezde bir kaç yıl önce inşaat emirnamelerinin 10 kata kadar apartman yapımına izin vermesiyle inşaatlar oldukça artmıştır. tabi arazileri zamanında alan inşaat firmaları için oldukça iyi bir haberdi bu, fakat arazi sahiplerinin arazilerini almak üzere yerli yabancı bir çok yatırımcının ilgi göstermesi sonucu 150.000 sterling civarında seyreden 520m2 arsalar en son £500.000 sterling civarına kadar yükseldi. Bu rakamlara ulaşması yatırıma engel olmadı, fakat devlet tarafından Girne’nin yapısının bozulmaya başlaması ve çeşitli toplum kuruluşlarının itirazları ile %200 olan inşaat hakkı %160 ve 5 kat ile sınırlandırıldı. Yazımı yazmadan iki hafta önceki toplantıda ise 4 kat sınırlamasının gündeme gelmesiyle piyasa durma noktasına geldi. Önceden izinlerini alan müteahhitler hızla inşaatlarına baslayıp herhangi bir karardan etkilenmemek için izinlerini alarak eski kuraldan son yatırımlarına başladılar. Eylül ayında geçmesi beklenen emirnameler ile iyice kısıtlanan inşaat hakları Girne merkezden arazi alıp inşaat yapmak isteyen yatırımcıyı bitirme noktasına getirdi. Bu arada arazi sahipleri de yükselttikleri fiyatlardan geri adım atmayınca bir binada eski emirname ile 20 tane daire 2+1 daire çıkarabilen müteahhit şu anda 15-16 daire yapabiliyor ve Girne merkezde arazi alıp daire üretmek mantıksız hale geliyor.

2 + 1 Daire fiyatları £65.000 sterling den £85.000 Sterling’e yükseldi

Piyasada en çok satılan daire örneğini alırsak kendimize daha geçen yıl £65.000 sterling civarında seyreden 70-80 m2 arası 2 yatak odalı dairelerin en son açılan ve halen inşa edilmemiş komplekslerde ve rezidanslarda £85.000 – £120.000 sterling arasında olduğunu görebilir. Piyasanın yükselmiş olması daha önce yatırım yapan tüm alıcılar için iyi birşey tabi. Yalnız dezavantaj kira amortisman sürelerinin 13-14 yıldan 16 – 17 yıla kadar yükselmiş olması ve kiralamak amacıyla alım yapan müşterilerin beklentisinin düşmesidir.

Emlak Yatırımları Girne Merkez Dışına Kayıyor

Ben ve ekibim Girne merkez de yaşanan bu gelişmeler üzerine Girne’nin hemen yanında bulunan Alancak, Çatalköy, Ozanköy ve Karaoğlanoğlu bölgelerinde portföy arayışlarına başladık. Özellikle son dönemde Alancak Bölgesinde yapılan uygun fiyatlı konutlar sebebi ile diğer bir çok şirket ve danışmanlık şirketleri şu an bu bölgede yapılaşan projelerin pazarlamasına giriştiler. Girneyi Alsancak bölgesine bağlayan çevre yolundan ulaşım sağladığınız vakit 8 dakika içerisinde Çıkartma plajının bulunduğu bölgeye ulaşmaktasınız. Ayrıca bölgede bulunan Merit Hotel’e ait yatırımlar ve Girne Amerikan Universitesine ve Girne Merkeze her 15 dakika da bir servis olması dolayısı ile bölgede yatırım yapanlar kiracı bulmakta da hiç zorluk çekmiyorlar. Bu bölgede de fiyatlar yükselmiyor değil bu yüzden yatırımcılar elini çabuk tutmalı.

Bu konuda danışmanlık almak isteyenler benimle irtiabata geçebilirler.

Erman Esentuna +90 542 856 9398

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!