Güncel Kıbrıs Haberleri

Kıbrıs’ın Dış İlişkileri

Gündem Kıbrıs dış ilişkilerini yakından ilgilendiren Maraş konusu ile ilgili Rum yönetimi başkanı harekete geçti.

Rum yönetimin başkanı olan Nikos Anastasiadis’in hem AB’ye hem de BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi olarak bilinen beş ülkenin liderlerine bir mektup gönderdiği ortaya çıktı. Rum haber kaynaklarında yer alan bilgiye göre, Hükümet Sözcü Vekili Panayiotis Sentonas da bu konuda bazı açıklamalarda bulundu. Gerçekten de Anastasiadis’in hem 5 daimi ülke liderlerine hem de AB’ye mektup yazdığı, bu mektupta da Maraş konusuna değindiği ortaya çıktı. Anastasiadis’in bununla ya da yetinmeyip AB’nin 3 önemli kurumuna yani; Avrupa Parlamentosu, Avrupa Komisyonu ve Avrupa Konseyi başkanlarına mektup yazdığı ortaya çıktı. Ayrıca bu mektupların her birinde Türkiye’nin Maraş konusu ile ilgili faaliyetlerine de değinildiği ortaya çıktı.

Kıbrıs İç Dünyası

Kıbrıs gündem haberlerine bomba gibi düşen haberlerden ilki KKTC’nin ilk yerli arabasını üretmesi olurken öte yandan yine KKTC’li profesör doktorun korona virüsüne çare bulabileceğini duyurması ikinci Kıbrıs gündem haberi oldu. İşte, detaylar!

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’nin İlk Yerli Otomobili Günsel Tanıtıma Çıkartıldı
turkiyearabasi

10 yıllık bir çalışmanın ürünü olan ve Türk mühendis ve tasarımcılarının çalışmalarının ortak ürünü olma özelliğine sahip Günsel’in sarı, kırmızı ve mavi renklerde üretilmesi dikkat çekti. Bu üç renkle Kıbrıs’ın toprağının, bayrağının ve gökyüzünün simgelendiği dile getirildi.

Türk mühendisler tarafından üretilen ve yine Türk tasarımcılar tarafından tasarımı yapılan KKTC’nin ilk yerli arabası Günsel B9 artık görücüye çıkartıldı. Günsel B9’un Yakın Doğu Üniversitesi bünyesinde kurulan bir firmada 10 bin adet parçasının birleştirilmesi ile üretildiği dile getirildi. Arabanın seri üretiminin 2021 yılında başlayacağı, 2025 yılında ise toplam 20 bin araç üretilmiş olacağı duyuruldu.  YDÜ Mütevelli Heyeti Başkanı olan Prof. Dr. İrfan Suat Günsel mutluğunu şu sözler ile ifade etti: “Babamız Dr. Suat Günsel’in kurduğu hayali; tasarımdan hep birlikte, tek vücut, tek yürek, büyük bir inançla, gece gündüz çalışarak gerçeğe dönüştürdük.”

• Kıbrıs Türkü Prof. Dr. İbrahim Benter, Koronavirüse Çare Türkiye’de Bulunabilir

ABD’de mevcut tıp eğitimine devam eden ve bu hususta 34 yıldır çalışmalar yürütüyor olan Kıbrıs Türkü Prof. Dr. İbrahim Benter, çalışmaları sonucunda “ACE2/Angiotensin-(1-7)” adını vermiş olduğu bir sistemi kurduğunu belirtti. Benter, bu sistem ile korona virüsüne çare bulunabileceğini söyledi. Bulmuş olduğu sistem ile ilgili detayları AA muhabirine ileten Benter, korona virüsünü çözmek için gerekli olan tedavi yönteminin Türkiye’den çıkabileceğini dile getirdi. Bu yönde çalışmaları bulunduğu, çalışmalarına inancının tam olduğunu da söylediklerine ekledi.

Kıbrıs Emlak Dünyası’nda Hayalet Şehir Alıcı Buldu

Kıbrıs satılık ev, arsa ve diğer gayrimenkullerin yatırımı bağlamında önemli yatırımlar alan bir noktada iken “hayalet şehir” olarak adlandırılan Maraş’ın dahi yatırım alması yatırımcıların dikkatini çekmeyi başardı.

cyprusrealestate

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) yer alan ve 46 yıldır kapalı olduğu bilinen, bu sebeple de “Hayalet şehir” olarak adlandırılan Maraş’ta Marmaris’teki turizmcilerin rüzgârı esmeye başladı. Bahsi geçen turizmciler, eğer ellerine yeterince imkân verilirse ve Maraş’ın kapıları kendilerine açılırsa, daha önce hayal bile edilmemiş olan bir şehir kuracaklarını, bu sayede de bütün jet sosyeteyi buraya toplayacaklarını iddia ettiler. Bu hususta KKTC yetkilileri ile görüşmelerinin sürdürüldüğünü de dile getirdiler.

Kıbrıs’ın en iyi gayrimenkul danışmanları arasında yer alan Goldmark Estate ise Kıbrıs satılık ev piyasasının Maraş’ta yakında değer kazanacağına dikkat çekti. Kısa süre içerisinde Maraş’ın yeniden hayata dönmesiyle bölgede hareketlilik yaşanacağını bildiren Goldmark Estate, gayrimenkul yatırımlarının hızlı bir şekilde gerçekleşeceğini söyledi.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!