Kıbrıs Barış Harekatına Dair En Özel Bilgiler!

Kıbrıs Barış Harekatı’na dair en özel bilgileri bulabileceğiniz bu haberde Barış Harekatı’nın Kıbrıs emlak piyasasına etkisi de görmüş olacaksınız.

Kıbrıs Barış Harekâtının Anlamı Nedir?

“Ayşe tatile çıktı” denilerek başlatılan ve adada yaşayan bütün Türklerin yaşamakta olduğu zulümleri tamamen ortadan kaldırabilmek için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan bu Kıbrıs Barış Harekatı’nın 45. Yıldönümü dolmak üzere.

✓ Barış Harekâtının Tarihi

1974 senesinde, 12 Mart Muhtırasının sebep olduğu askeri ortam tamamen ortadan kalkmış ve 1973 senesinde yapılmış olan seçimlerin sonucunda da ilk defa sol kesim sandıktan çıkmayı başarmıştır. Halk, seçim hakkını Bülent Ecevit’ten yana kullanmıştı ancak sahip olduğu milletvekili sayısı ile tek başına iktidar olmasına yetecek kadar değildi. Adalet Partisi’nin başında Süleyman Demirel vardı ve bu parti de ikinci olmuştu. Ama bakıldığında CHP ile koalisyon içine girmek imkânsız denilecek kadardı. Çünkü her iki partinin düşünce yapısı birbirine tam olarak zıttı. En sonunda da Ecevit, Milli Selamet Partisi başkanı olan Necmettin Erbakan ile görüşerek koalisyon oluşturmuştu.

MSP ve CHP arasındaki koalisyon gittikçe zıtlık kazanmaya başlıyordu ancak Temmuz ayında bu zıtlaşmaların rafa kalkmasını sağlayan bir olay meydana geldi. Yunanistan’dan destek alan Rumlar, Kıbrıs’ta 3.Makarinos’u devirmeyi başarmış ve enosis, yani Kıbrıs’ın Yunanistan sınırlarına katılması için adım atılmıştır. Bülent Ecevit, bu konuyu konuşmak adına İngiltere’ye gitmiş ve bu süreçte de Ecevit Necmettin Erbakan’a Milli Güvenlik Kurulunu toplaması için talimat vermiştir.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

20 Temmuz sabahı saat 06,05’te gökyüzü tamamen Türk paraşütçüleri ile doluydu. Lefkoşa yakınlarına inecek olan paraşütçüler, Girne’ye de çıkartma yapan birliklerle buluşarak adımlarına devam edeceklerdi. Kıbrıs’ta gerçekleşen eylemlere Türk halkı da büyük bir sevinçle karşılamışlardır. Halk, Rum çetelerinin tacizlerinden tamamen kurtulacaktı ama saatler biraz daha ilerledikçe harekatın tahminlerinden daha da zor olacağını fark edeceklerdi.

İndirme yapmış olan askerlerin diğer birliklerle buluşması için dağları tırmanmaları gerekliydi. Fakat Başparmak Dağlarında beklenmedik bir ateş saldırısı oldu. Her kaya temizlenmeli ve düşmanlar ortadan kaldırılarak ilerlemeye devam edilmeliydi. Böyle olunca askerlerin ulaşma hızları da yavaşlamaya başlamış ve vakit de sürekli dağılıyordu. Hava karardığında bir şey görünmediğinden ateş durduruldu çünkü kendi askerlerimizin birbirini vurması durumu her an gerçekleşebilirdi. Mehmetçik, bu dağlarda sabah olmasını beklediler. O gece Bülent Ecevit dahil tüm devlet adamları sabahı bekledi. Askerlerden haber alınamamıştı ki gün doğunca herkes rahatça nefes alabildi. Sabahın ilk ışıkları ile Türk jetleri yeniden gökyüzünde belirdi ve kısa sürede Rumlar bastırılmıştı. Fakat Rum çeteleri çevreye dağılarak Türk köylerine olan tacizlerinin şiddetini arttırdı. Bu sebeple de Kıbrıs Barış Harekatı devam etmeliydi. Ama ABD ve İngiltere çatışmanın artık sonlanmasını istiyordu. Bu nedenle de Türk ve Yunan tarafları Cenevre’ye davet edildi. Türkiye, Türk halkının güvenini saplamak istiyordu. Ateşkes sağlanmış gibi duruyordu ama Rumlar hala Türk askerini Kıbrıs’tan çıkarmak istiyordu. Bu süreçte Türk köyleri hala tehdit altındaydı ve gerçekten de her dakika önemliydi. Harekat ya devam edecek ya da anlaşma artık sağlanacaktı. Görüşmelerden sonuç çıkmayınca da Ankara arandı ve o meşhur cümle söylendi: “Ayşe tatile çıkabilir”.

İlginizi çekebilir: Girne’de Yaşamak!

Turan Güneş’in kızı olan Ayşe, bu harekatın parolası olarak kullanıldı ve Kıbrıs Barış Harekatı kısa süre içinde başarıya ulaştı. Adanın %35 kadarı ele geçirildi ve Türk halkı güven altında oldu. Fakat batı ülkeleri bu harekat sonucundan tabi ki memnun değillerdir. Bu süreçten sonra haşhaş ekimi serbest olunca Amerika, Türklere ambargo uygulamaya karar vermiştir. Amerika’nın sıkıştırmaları ile Türkiye ekonomik bir sıkışmaya girdi.

Kıbrıs Barış Harekatı Sonucunda;

• Adada yaşayan Türkler, tüm dünya tarafından tanındı. Sınırlar çizildi ve artık Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak ilan edildi.
• Kıbrıs Harekatı sonucunda 221 bin Rum evinden ve yerinden olmuştur. Bunun için İnsan Haklarına Türkler için dava süreci başlatılmıştır. Toplam 90 milyon Euro ceza çıkarılmıştır.
• Türklerden 3841, Rumlardan 16,000 kayıp yaşanmıştır. Ayrıca 3 Avustralyalı asker ölmüş, diğer milletlerden de yaralı askerler meydana gelmiştir. Böylece 20,000 insan zarar görmüştür diyebiliriz.
• Türklerin burada yaşamaya ağırlık vermesi ile de gayrimenkul açıdan artışlar meydana gelmiştir. Kıbrıs satılık ev ve gayrimenkul satın almak gibi imkanlar da artış yaşamıştır. Türkler artık bu harekat sonrasında burada bu hakka sahip olmuştur.

Kıbrıs’ta Satılık Ev ve Gayrimenkul Yatırımlar Türkler Tarafından Büyük İlgi Görmüştür. Kıbrıs gayrimenkul alanında ilgileniyor iseniz buradan emlak hakkında detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz!

Türkiye’de yatırım yapmayı düşünenlerin bir kısmı, yavru vatan Kuzey Kıbrıs’ta yatırıma yöneliyor ve gayrimenkul almayı tercih ediyorlar. Her geçen gün daha da gelişen Kıbrıs ekonomisi ile bütün yatırımcılara da ayrı ayrı fırsatlar sunulmaya başlanıyor. Özellikle de Gazimağusa ve İskele gibi bölgeler en çok tercih edilen yerlerdendir. Hem yerli hem de yabancı işler tarafından tercih edilen bu yerlerde farklı ödeme seçenekleriyle ve kira garantisiyle de avantajlar sunulmaktadır. Siz de Kıbrıs satılık ev ve gayrimenkul seçeneklerini görmek ve gayrimenkul fırsatları hakkında bilgi almak için Goldmark Estate’ye ulaşabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!