Kıbrıs Gündeminde Ne Var?

Kıbrıs’ın Popüler Haberleri

Rumlar, KKTC’deki kapalı Maraş’ta hak iddia ediyordu ve bugün, Barolar Birliği tarafından üst düzey zirve toplantısından önce, Ankara’dan vakıf senetleri geldi ve bu senetlerle bu kentin Osmanlı tarafından tapulu olduğu bir kere daha ispatlandı.

Kıbrıs Vakıflar İdaresi Genel Müdürü olan Prof. Dr. İbrahim Benter, Rumlar tarafından hak iddia edilen kapalı Maraş hakkında Hürriyet gazetesine açıklamalar yaptı. Prof. Benter, Osmanlı vakıf senetlerinin her birinin ellerinde olduğunu ve bu senetlerin uluslararası hukuk tarafından tapu görevi gördüğünü söyledi. İngiliz yönetimi var olduğunda Rumlar tarafından Maraş’ın dönüm dönüm yamalandığını söyleyen İbrahim Benter, yetim hakkı olarak tabir ettiği vakıf mülklerini yedirmeyeceğini de ekleyerek konuşmasını sonlandırdı.

Üç Vakfa Ait

Maraş’ta gerçekleşecek olan zirve toplantısında bulunacak olan Prof. Benter ile yapılan görüşmelerde Maraş kentinin tamamen 3 Osmanlı vakfına ait olan arazilerin üzerine kurulmuş olduğu iddia edildi. Kent, 1.Selim dönemlerinde Kıbrıs’ın fethini gerçekleştiren Lala Mustafa Paşa’nın 1579 senesinde; 1.Mahmut dönemlerinde Kıbrıs valisi olarak görev yapan Seyyid Abdullah Paşa’nın 1748 senesinde; 2.Mahmut dönemlerinde yaşamış olan Bilal Ağa’nın 1821 senesinde tasdik ettirdiği kurumlara aittir.

1914’ten Beri Yağma

1878 senesinde İngiltere, Osmanlı ve Rus Savaşı olduğu sırasında Kıbrıs’ı kiralamıştır. 1914 yılında da Osmanlı’nın Birinci Dünya Savaşı’na girmesini bahane/gerekçe sunarak Kıbrıs’ı ihlak etmiştir. Vakıf mülkleri, öncelikle Rum zengini olanlara kiralandı. Sonra da tapu kaydı yapıldı ve el değiştirdi. 1960 senesinde İngiltere, Türk ve Rum ortaklıkları ile Kıbrıs Cumhuriyeti kurulması sırasında Türk Cumhuriyeti’ne tam olarak 1,5 milyon sterlin kira bedeli ödemiş fakat mülkler Rumlar üzerine kayıtlı olarak kalmıştır.

Maraş bölgesinin özellikle de deniz kıyılarındaki arazilere Abdullah Paşa Vakfı mülkünün üzerine 5 yıldızlı oteller inşa etmiş olan Rumlar, Barış Harekatı’ndan sonra da AİHM’de Türkiye Cumhuriyeti’ne karşı olarak yüzlerce farklı dava açmıştır. Şu an Rum mülk davalarına bakmakta olan Lefkoşa’daki Taşınmaz Mal Komisyonu dosyalarına bakıldığında, Maraş ile ilgili olarak toplam 281 tane dava bulunmaktadır. KKTC hükümeti ise şimdilerde, 46 yıldır kapalı olarak kalan Maraş’ı Türk yönetimi adı altında açmaya hazırlanmaktadır.

1748 Tarihli Osmanlı Belgesi

Osmanlı Dönemi’ne gidildiğinde 1839 Tanzimat Fermanı’na kadar tapu yerine vakıf senetleri kullanılıyordu. Ankara’daki devlet arşivlerinden 1748 tarihli olan SeyyidAbdullah Paşa Vakıf senedi bulunmuş ve Kıbrıs’a gönderilmiştir. Uluslararası hukuk kurallarına göre de bu senet tapu görevi görmekteydi.

46 Yıldır Kent ‘Hayalet’

Turistik Maraş, 46 yıldır kapalı tutulan bir kent. Akdeniz’in Las Vegas’ı lakaplı olan bu kent, 45 tanesi yıldızlı olarak 165 tane otel içermektedir. Kent, 1974 senesinden önce SophiaLoren, Elizabeth Taylor, Brigitte Bardot, Raquel Welch, Richard Burton vs. gibi daha birçok dünyaca ünlü yıldıza da ev sahipliği yapmıştır.

Doğu Akdeniz ile ilgili önemli gelişmelerin gündeme geldiği dönemlerde, Türkiye ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında Hayalet Şehir yani Kapalı Maraş ile ilgili de yeni bir sürece girileceği konuşulmuştu ve bu gelişmeler Rumları endişelendirmeye yetip artmıştır. Rum yönetimi ve Dışişleri Bakanlığı, atılacak olan adımı önleyebilmek adına Kapalı Maraş için diplomatik girişim başlatmışlardır. Rumlar, Maraş Belediyesi konusunu BM’ye taşımaya karar vermişlerdir. Türkiye Barolar Birliği de bu konu ile alakalı Kapalı Maraş’ta hukuki, ekonomik ve siyasi yönden Kapalı Maraş Açılımı adı altında bir yuvarlak masa toplantısı düzenlemeye karar verdileri.

Maraş’ın açılmasıyla alakalı başlatılan süreç, Rum medyasında da geniş bir şekilde yer almıştır. Rum Politis gazetesi, bu toplantının ciddiyetini fark eden Rumların, BM’ye başvurdukları konusu da yer almıştır. BM’de buna karşılık olarak kınama mektubu yollayacaklarını söylediler.

Rum Siyasiler Kınadı

Rum siyası partileri, Maraş ile ilgili atılan adımları kınadılar… Rum partileri konuyu oldukça olumsuz ve tehlikeli bir gelişim olarak adlandırıyor. Bu hareketler ile Türklerin kışkırtıcı davranışlar sergilediklerini dile getirdiler. Bunun gibi birçok parti ve birçok resmi gazete de bu konuyla alakalı olarak Türklerin yaptığını yanlış buldu ve kınamalara başladılar.

Kıbrıslıların Gündemlerinde Ne Var?

Kıbrıs milleti, Türkler tarafından atılacak olan bu adıma karşı da ikiye bölünmüş durumdalar. Kimi kesim bu hareketi kınarken kimi kesim ise yatırım hareketlerini onaylayarak girişimlerini mantıklı buluyorlar. İşte tüm detaylar!

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti arasında tampon bölge oluşturması dolayısıyla alınan karar ile kapatılan Maraş, ileriki günlerde geleceğinde neler olacağını öğrenecek.

Ancak, Maraş’ın açılması durumunda bölgede hızlı bir emlak yatırımının olmasının beklendiğini dile getiren Goldmarkestate, yatırımcıların “gelecek müjdeli haberi” beklemeleri gerektiğini söyledi. Goldmarkestate, Kıbrıs’ın en iyi gayrimenkul danışmanlık firmalarından birisi olup, bölgenin emlak yatırım fırsatlarının nabzını belirlemekte ve yatırımcılara karlı yatırımlar yapmayı sağlamaktadır. Güncel Kıbrıs emlak ilanlarıyla dikkatleri çeken Goldmarkestate’nin yüzlerce portföyünden birisi ise mutlaka sizin “işte bu” diyeceğiniz bir yatırım olacaktır!

Goldmarkestate Farkıyla En Güncel Kıbrıs Satılık Evler!

Goldmarkestate’nin en güncel Kıbrıs satılık ev modelleri ise aşağıdaki gibidir. Kıbrıs satılık ev sektöründe yatırım yapmak için dilerseniz diğer Kıbrıs satılık ev modellerini web sitemizdeen inceleyebilirsiniz.

1-Girne Satılık Havuzlu Penthouse

Kıbrıs’ın en beğenilen yerlerinden olan Girne Lapta’da hem denize hem de anayola çok yakın bulunan satılık havuzlu penthouse, olduğu merkezi konum ile birçok işlek bölgeye kolaylıkla ulaşıma sahiptir. Ortak kullanımlı olan havuza ve kendine özle olarak çatılı terasa sahiptir. Muhteşem dağ ve deniz manzarası ile de karşısında yemek keyfi yapabilmeniz adına barbekü alanı bulunmaktadır. Tamamen eşyalı olan penthouse, 70 metrekare alana sahiptir. 2+1 olan bu havuzlu panthouse ile ilgili daha detaylı bilgiler ve görsellerini görmek istiyorsanız buradan inceleyebilirsiniz.

 

2-Girne Satılık Havuzlu Villa

Girne Alsancak’ta bulunan satılık olan havuzlu müstakil villa, 3 yatak odasına ve 3 tane de banyo/tuvalete sahiptir. Ful eşyalı ve şömineli olması ile de çok ilgi gören ev merkezi ısıtması ve AC ile de muhteşem doğa içerisinde keyif yapmanıza artılar katmaktadır. 225 metrekare olan havuzlu villa, 1 tane de salona sahiptir ve açık alanı ile birlikte 1300 metrekare gibi bir alana sahiptir. Bahçe duvarı ile kendine özel bir alan oluşturan villa, özel garaj, barbekü alanı ve dağ manzarasına sahip olan terası ile özel villa isteyenlere uygun bir yerdir. Daha detaylı bilgi ve görselleri için: Girne Satılık Ev

 

3-Girne Satılık Bahçeli Müstakil

Girne Edremit’te bulunan satılık bahçeli müstakil ev, 4 tane yatak odası, genişçe bir salon ve 2 banyo, 3 tane tuvalete sahiptir. Merkezi ısıtması bulunan ev ayrıca şömineye de sahiptir. 4 ayrı manzaraya bakan 4 ayrı terası bulunmakta ve eşsiz dağ manzarası ve deniz manzarası ayaklarınızın altında olacaktır. 208 metrekare alana sahip olan müstakil bahçeli ev, 93 metrekare de açık alana sahiptir. Ayrıca kendine ait bir otoparkı, özel garajı da bulunmaktadır. Girne gibi hem çok işlek hem de doğal ortamı bol olan bir yerde bahçeli müstakil bir ev arıyorsanız burası tam size göre.Daha detaylı bilgiler ve görselleri görmek istiyorsanız: Girne Satılık Müstakil Ev

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Satılık Ev İlanları

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!