Kıbrıs Satılık Daire İlanları İncelerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yeni yaşam ve yatırım fırsatları için en çok talep gören ada ülkeleri arasındadır. Gelişen ve büyüyen ekonomisi yeni konut projeleri ve mükemmel doğa güzelliği dolayısıyla oldukça ilgi çekicidir. Neredeyse bütün bir yılın tamamını turist misafir ederek geçiren Kuzey Kıbrıs, bu çekiciliğini bozulmayan kültür mirasına, güneşli havasına ve şahane otel hizmetlerine borçludur diyebiliriz. Tüm bunların yanında ülkede yatırım yapmak isteyen, yaşamını burada sürdürmek isteyen veya üniversite tercihi Kıbrıs’tan yana kullanan birçok kişi Kıbrıs satılık ev ilanlarına yoğun ilgi göstermektedir. Peki öyleyse Kıbrıs satılık daire ilanlarını incelerken nelere dikkat edilmelidir? 

Kıbrıs Satılık Daire İlanları İncelerken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

 1. Güvenilir Bir Gayrimenkul Şirketi ile Çalışmak

 2. Ön Hazırlık Yapmak

 3. Prosedüre Hazırlıklı Olmak

Haydi gelin bu Kıbrıs satılık ev alırken dikkat etmemiz gereken bu üç maddeyi detaylıca inceleyelim.

 

 1. Güvenilir Bir Gayrimenkul Şirketi ile Çalışmak

Birçok durumun yanı sıra güvenilir bir gayrimenkul şirketi ile çalışmak, gayrimenkul satın alırken bütçenizden ve zamanınızdan tasarruf etmenize yardımcı olacak bir hizmettir. Uzman kişilerin bu süreçte sizin lehinize olan kriterleri ve durumları takip etmesinin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi ise konut piyasasını gayrimenkul şirketi aracılığı ile takip edebilecek olmanız.

KKTC emlak sektörünün her geçen gün büyüdüğü Kıbrıs’ta, Lefkoşa ve Girne gibi şehirler emlak sektöründe ön plana çıkmaktadır. Kıbrıs satılık daire ilanları arasında size en uygun evi bulmanız ve yerel pazar ve tapu hakkında bilgi sahibi olmanız oldukça önemlidir. Bu sebeplerden dolayı güvenilir bir gayrimenkul şirketinden hizmet almak oldukça önemlidir.

Kıbrıs gibi bir ada ülkesinde şehirlerde, gelişmiş ve gelişmekte olan birçok bölgenin olması satın alma sürecinde kararsızlığa sebep olmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı da bölgeyi bilen, emlak piyasasına gerçekten hâkim olan, işinde profesyonel bir şekilde çalışan, titiz ve araştırmacı bir gayrimenkul şirketi ile istediğiniz kriterlerin de üzerinde bir eve sahip olabilirsiniz. GoldMark olarak, müşterilerimize istedikleri şekilde gayrimenkul danışmanlığı sunmaktayız. Konu hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz

 1. Ön Hazırlık Yapmak

KKTC emlak sektöründen bir konut sahibi olmak istiyorsunuz ancak bölge hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz ev sahibi olmadan önce mutlaka bir ön hazırlık yapmanız gerekir. Kıbrıs dışından geliyor veya Kıbrıs’ta yaşamanıza rağmen ev alacağınız bölgeyi gerektiği kadar iyi bilmiyorsanız evin konumunu, iç yapısını, merkeze olan uzaklığını, ulaşım olanaklarını ve muhiti kapsamlı bir şekilde araştırmanız gerekir. Gerek bizzat yakından inceleyebilir gerekse internet üzerinden görselleri ve konumları ile çeşitli şekilde inceleyebilirsiniz.

 1. Prosedüre Hazırlıklı Olmak

KKTC’de oturma izni almak, özellikle Türkiye vatandaşları için oldukça pratik ve kolaydır. Diğer pek çok ülkenin aksine KKTC, bir Türk yurdu olarak her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Oturma izni almak yalnızca bazı prosedürleri gerektirmektedir. Özellikle bir emlak yatırımı yapmanız durumunda, KKTC’de oturma izni almak oldukça kolaydır. Alınan gayrimenkulün tapu devrinden sonraki 1 yıl boyunca oturma izni alınmaktadır. Üç yılı doldurduktan sonra ise süresiz oturum izni alınmaktadır. Süresiz oturma izni için 65 yaş ve üstü kişiler, gayrimenkulün tapu devrinden sonra direkt olarak bu haktan yararlanmaktadırlar.

Kısacası, özellikle satın alınan gayrimenkulün devrinden sonraki ilk üç yıl oturma iznini süreli olarak alacaksınız. Ardından, süresiz oturma izni için gerekli makamlara başvurabilirsiniz. Aynı zamanda, 65 yaş ve üzeri ve emekli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için KKTC, tapu devrinden itibaren süresiz oturma izni hakkı sunar.

Peki Kıbrıs emlak sektörüne nasıl yatırım yapabilir ve ev sahibi olabilirsiniz? Gerekli prosedürler ve şartlar şu şekildedir:

 • Türk vatandaşı olsanız bile Kıbrıs’ta yabancı statüsünde yer aldığınız için Kıbrıs’ta sadece 1 tane gayrimenkul sahibi olma şansınız bulunur.
 • 1 adet gayrimenkul sahibi olma şartı olmasına rağmen ailenin her bir üyesi kendi adına gayrimenkul alabilir.
 • Eğer gayrimenkul alımı yapacak olan kişi, kendi adına birden fazla gayrimenkul alım işlemi gerçekleştirmek isterse, uluslararası sermayeli bir şirket kurması gerekir.
 • Satın alınacak gayrimenkul üzerinde herhangi bir ipotek veya başka herhangi bir engel bulunmamalıdır.
 • Gayrimenkulün yabancı ülke vatandaşı adına kaydı için Bakanlar Kurulu’na başvurularak satın alma izni alınması gerekmektedir. Bu süreç ise yaklaşık 2 ayı bulabilmektedir.

Özetlemek Gerekir ise,

KKTC Satılık Ev İlanları Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Her ülkede ve her ev ilanında olduğu gibi KKTC satılık ev ilanlarında da dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde birçok yeni konut projeleri bulunmaktadır. Bu projeler bazen başlanmadan önce bazense bittikten sonra satışa sunulabilir. Bu tür konut projelerinden ev satın almak isteyenler KKTC satılık ev ilanlarını incelerken oldukça dikkatli olmalıdır. Gerçekten böyle bir proje var mı? Fiyatlar doğru verilmiş mi? Gibi birçok dikkat edilmesi gerekilen maddeler bulunur. Her şeyden önemlisi ilanı veren gayrimenkul firmaları yasal mı? Ve bu firmalar Kıbrıs Türk Emlakçılar Birliği’ne üyeler mi? İster yatırım amacı ile, ister hayallerinizi gerçekleştirecek bir Kıbrıs satılık ev arayışında olun bu tür noktalar oldukça her ülkede önem taşımaktadır.  

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Town Houses Projesi

Tüm bunların yanında satış sürecinde prosedürlerin doğru şekilde gerçekleştirildiğinden emin olmanız gerekmektedir. Özellikle başka bir ülkenin vatandaşı iseniz bürokratik işlemlerin doğru yönetilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Her ne kadar bu tür işlemler Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde diğer ülkelere göre daha kolay olsa da işlemlerin yasal bir şekilde doğru yapıldığından emin olmanızı ve teğit etmenizi öneririz.  

Muhakkak güvenilir ve kendini emlak piyasasında ispatlamış, iş disipline sahip, tecrübeli ve profesyonel gayrimenkul şirketleri ile iş birliği yapmak gerekmektedir. KKTC satılık ev ve Kıbrıs satılık daire ilanlarını güvenilir gayrimenkul şirketlerinin web sitelerindeki ilanları incelemek çok daha doğru olacaktır.  

Gayrimenkul alım-satım süreci oldukça önemlidir. Bu sürecin doğru yönetilmesi ve işlemlerin eksiksiz gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Sizlerde yatırım için veya yeni bir yaşam fırsatı için Kıbrıs satılık ev arayışında iseniz verdiğimiz önerilere kulak vermenizi öneririz.  

Biz Goldmark Estates ailesi olarak Kuzey Kıbrıs’ın en dinamik gayrimenkul şirketleri arasındayız. Başarılarımız Kuzey Kıbrıs sınırlarını aşmakta ve konut alım-satım sürecini etkin bir şekilde yürütmekteyiz. Avrupa ülkeleri ve Türkiye başka olmak üzere İran, Arap ülkeleri, Rusya ve Iskandinav ülkelerinde hizmet sunarak işimizi profesyonel bir şekilde yürütmekteyiz. 

En Popüler Kıbrıs Satılık Daire İlanları  

Kuzey Kıbrıs’ta yatırım yapmak isteyenlerin en çok dikkatini çeken ve ilgi gösterdiği ilan kategorisi kuşkusuz Kıbrıs satılık dairelerdir. Özellikle üniversite çevresinde bulunan dairelere olan talep yatırımcılar tarafından oldukça yüksektir. Bunun bir nedeni ülkeye giren yoğun öğrenci sayısının yanında Türk lirası ile alabileceğiniz Kıbrıs satılık evleri sterlin para cinsinden kiraya verebiliyor olunmasıdır. Bu anlamda oldukça karlı görünen bu yatırım şansını en çok Türkler değerlendirmeye çalışmaktadır. Ruslar ve İngilizlerden de yoğun talep gören Kıbrıs satılık daire ilanlarını incelerken önem verdiğiniz unsur üniversite civarında olması ise ilanın gerçekliğinden, verilen adres bilgisinin doğruluğundan ve bulunduğu konumdan emin olmanız gerekir. İlanda gösterilen Kıbrıs satılık dairenin çevresinde ulaşım ve alışveriş gibi imkanlar bulunuyor mu? Öğrencilerin tercih edebileceği konumda mı? Bu soruların cevaplarını teyit etmek oldukça önem taşımaktadır.  

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Üniversite Bölgesi Kıbrıs Satılık Ev Örnekleri

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin emlak sektörü öncülerinden olan Gold Mark Estates olarak bu yazımızda Kıbrıs satılık ev ve KKTC emlak sektörü konusu hakkında bilgiler sunduk. Kuzey Kıbrıs, muhteşem doğası, büyüleyici denizi ve manzarası, eğlence dolu yaşamı, huzurlu ve konforlu hayat standartları ile herkes için gözde bir yerdir. Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanları içerisinde sahil bölgesinden yatırım yapmak isteyen herkes KKTC emlak sektörünün öncülerinden olan Gold Mark Estates ile iletişime geçebilir veya web sitemiz üzerinden hizmetlerimizden faydalanabilir.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!