Kıbrıs’tan Ev Alma Şartları ve Prosedürler

Son zamanların yatırım gözdesi Kuzey Kıbrıs özellikle emlak yatırımlarında oldukça popüler bir noktaya geldi. Tatil yapmak için gelenlerin yerleşmeye karar verdiği, ada ülkesi olma özelliği ile dikkatleri üstüne çeken, kısa amortisman süreleri ile daha da çekici hale gelen Kıbrıs’ta siz de ev sahibi olmak istemez misiniz? Bu içeriğimizi “İsteriz ama Kıbrıs’tan ev alma şartları ve prosedürler hakkında hiç bilgimiz yok!” diyenler için hazırladık. Keyifli okumalar!

kibrisprosedurleri (4)

Kuzey Kıbrıs’tan bir ev veya yazlık sahibi olmak, son zamanlarda herkesin rüyalarını süslemektedir. Ancak Kıbrıs’ın da bu konuda belirli şartları bulunmaktadır. Hatta gayrimenkullerim olsun diyorsanız Türk Vatandaşı olsanız bile tek başına bu statünüz bile yeterli olmamaktadır. Eğer uluslararası işlem yapan bir şirket sahibi iseniz, Kuzey Kıbrıs’ta ev alma şansınız artmaktadır. Tabi her ne konumda veya statüde olursanız olun, ev veya gayrimenkul sahibi olmak için belirli bir süre de beklemeniz gerekmektedir. Bu konu ile ilgili detayları aşağıda yer alan “Kuzey Kıbrıs’tan Ev Alma Şartları” isimli başlığımızın altındaki yazıyı okuyarak bilgi edinebilirsiniz.

Kuzey Kıbrıs’tan bu kadar bahsedildikten sonra  böylesine tercih edilen ve herkesin yaşam hayali kurduğu bir yerde siz neden yatırımlarınızı Kuzey Kıbrıs’a yönlendirmeyesiniz ki? Hem hayallerinizi gerçekleştirebilir hem de ilerleyen dönemde satış yaparak gelirinizi arttırabilirsiniz. Bu konu ile alakalı olarak Kıbrıs satılık ev ilanları ilgili tüm sorularınız için Goldmark olarak seve seve yanıtlayacağımızdan şüpheniz olmasın.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Satılık Ev Fırsatları, En İlginç Ev Örnekleri

Kuzey Kıbrıs’tan Ev Alma Şartları

Hayallerimizi süsleyen Kıbrıs’ta nasıl ev sahibi olabilirsiniz? O zaman şartlarını sıralamaya başlayalım;

  • Türk vatandaşı olsanız bile Kıbrıs’ta yabancı statüsünde yer aldığınızdan ötürü, Kıbrıs’ta sadece 1 tane gayrimenkul sahibi olma şansınız bulunmaktadır.
  • 1 adet gayrimenkul sahibi olma şartı olmasına rağmen ailenin her bir üyesi kendi adına gayrimenkul alabilmektedir.
  • Eğer gayrimenkul alımı yapacak olan kişi, kendi adına birden fazla gayrimenkul alım işlemi gerçekleştirmek isterse, uluslararası sermayeli bir şirket kurması gerekmektedir.
  • Satın alınacak gayrimenkul üzerinde herhangi bir ipotek veya başka herhangi bir engel olmamalıdır.
  • Gayrimenkulün yabancı ülke vatandaşı adına kaydı için Bakanlar Kurulu’na başvurularak satın alma izni alınması gerekmektedir. Bu süreç ise yaklaşık 2 ayı bulabilmektedir.

İlginizi çekebilir: Kuzey Kıbrıs’ta Yatırım Yapmak için 5 Neden

Kıbrıs’ta Oturma İzni Almak

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde oturma izni almak, özellikle Türkiye vatandaşları için oldukça kolaydır. Diğer pek çok ülkenin aksine KKTC, bir Türk yurdu olarak her türlü kolaylığı sağlamaktadır. Oturma izni almak yalnızca bazı prosedürleri aşmak demektir. Özellikle bir emlak yatırımı yapmanız durumunda, KKTC’de oturma izni almak oldukça kolaylaşır. Çeşitli aşamalardan geçerek alacağınız oturma izni ile Kıbrıs’ta istediğiniz gibi yaşayabilirsiniz.

  • Alınan gayrimenkulün tapu devrinden sonraki 1 yıl boyunca oturma izni alınmaktadır. Üç yılı doldurduktan sonra ise süresiz oturum izni alınmaktadır.
  • Süresiz oturma izni için 65 yaş ve üstü kişiler, gayrimenkulün tapu devrinden sonra direkt olarak bu haktan yararlanmaktadırlar.

Kısacası, özellikle satın alınan gayrimenkulün devrinden sonraki ilk üç yıl oturma iznini süreli olarak alacaksınız. Ardından, süresiz oturma izni için gerekli makamlara başvurabilirsiniz. Aynı zamanda, 65 yaş ve üzeri ve emekli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için KKTC, tapu devrinden itibaren süresiz oturma izni hakkı sunmaktadır. Eğer emeklilik hayatınızı KKTC’de geçirmek isterseniz, süresiz oturma iznini rahatlıkla alabilirsiniz.

Gayrimenkul Alırken Ortaya Çıkan Masraflar Nelerdir?

  • Satış sözleşmesi üzerinden %0,5 pul harcı ödenmesi gerekmektedir.  (Bu durum yalnızca satış sözleşmesine şerh konulacak ise geçerli olmaktadır)
  • Gayrimenkul devir harcı %6 olarak belirlenmiştir.
  • KDV oranı ise %5 olup bu oran dahilinde ödeme yapılmaktadır.

Bu masraflar, aslına bakılacak olursa oldukça düşüktür. Çünkü KKTC bir ada ülkesi olmasına rağmen yeni emlak yatırımı yapacak kişilere oldukça uygun vergiler sunmaktadır. Kıyaslanabilecek pek çok diğer Akdeniz ülkesi, emlak satın alımı durumunda başa çıkılması oldukça güç masraflar sunmaktadır. Kıbrıs satılık ev ilanlarını inceleyen insanların ise bu masraflardan korkmasına gerek yoktur. Hem satın alacağınız evin getirisi, ki bu bir kira getirisi veya yalnızca evin durduğu yerde değerlenmesi anlamında olabilir, masrafları oldukça küçük görmenize sebep olacaktır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nden gayrimenkul almadan önce mutlaka bize danışarak karşılaşabileceğiniz masraflar hakkında bilgi almanızı öneririz.

Kıbrıs’tan Ev Almak İyi Bir Yatırım Mı?

Kıbrıs’tan ev alma prosedürlerini inceleyen herkesin aklındaki ortak soru bu. İster Girne satılık ev ilanlarını inceliyor olun, ister Lefkoşa; Kıbrıs’tan ev alma yönündeki kararınız hem çevrenizden gelecek şüpheli sorulara yol açabilir, hem de aklınızı karıştırabilir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken noktalar bulunmakta. En basit yönüyle yaklaşacak olursak, Kıbrıs’tan ev satın alırken hedeflediğiniz Kıbrıs’ta yaşamak mı, yoksa yalnızca Kıbrıs satılık ev ilanlarını inceleyip, yapabileceğiniz en karlı yatırımı yaparak hem evin değerlenmesini hem de bir yandan kira getirisi sağlamayı mı amaçladığınız. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, her iki şekilde de size büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Türk vatandaşlarının kolaylıkla ev satın alabileceği KKTC, oturma izni konusunda da ayrıcalıklı bir ülke. Her sene rahatlıkla alabileceğiniz ve üç yılın ardından sınırsız hale gelecek olan oturma izninizle birlikte KKTC’de yaşayabilirsiniz. Ayrıca, KKTC’de yaşamak büyük bir keyif. Yalnızca yürüme mesafesindeki plajları, muhteşem eğitim olanakları ve harika doğası ile Kıbrıs, günlük hayatın stresinden sizleri uzaklaştıracaktır.

Kıbrıs Satılık Ev İlanları Arasında Kaybolmayın!

Kıbrıs satılık ev ilanları arasında kaybolmamak için, mutlaka alanında deneyimli emlak şirketlerinden destek almalısınız. Kimi zaman internet üzerinde karşılaşacağınız Kıbrıs satılık ev ilanları, gerçeği yansıtmıyor olabilir. Bu nedenle, herkesin ilan düzenleme yetkisinin bulunduğu adeta açık platformlardan ziyade, sizin bir Türk vatandaşı olarak -yani yabancı ülke vatandaşı- Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde yetkinliğini ve tecrübesini kanıtlamış bir emlak firması ile çalışmanız önemli. Neticede, İstanbul’da yaşayan biri olduğunuzda aynı şehirde bulunan satılık ev ilanlarını rahatlıkla görebilirsiniz, ancak Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisindeki satılık ev ilanına ulaşmanız o kadar kolay olmayacaktır. Bu noktada devreye, GoldMark Estates gibi tecrübeli emlak portföy yönetim şirketleri giriyor. Kıbrıs satılık ev ilanlarını GoldMark üzerinden inceleyerek en güvenilir yatırımı kolaylıkla yapabilirsiniz.

Bugün de sizleri “Kıbrıs’tan Ev Alma Şartları” ile ilgili konuda bilgilendirmeye çalıştık. Bizler de Goldmark olarak, size en uygun fiyatlı Kıbrıs müstakil ev bulup yatırımlarınızı doğru bir şekilde değerlendirme fırsatı sunuyor olacağız. Çünkü Kıbrıs emlak sektöründeki 10 yılı aşkın tecrübemiz ile birçok fırsata açık olan Kıbrıs’ta sizlere en uygun şekilde hizmeti vermeyi amaçlıyoruz. En uygun hizmeti almak için bizlerle iletişim halinde olup en iyi hizmeti tarafımızdan alabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Kıbrıs Satılık Villa

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!