Kuzey Kıbrıs Hakkında Bilmediğiniz 10 İlginç Bilgi! 

Kuzey Kıbrıs tatil cenneti unvanı ile ünlüdür. Başkenti Lefkoşa olan KKTC adasına güneş adası denilmektedir. Yılın büyük bir çoğunluğunu güneşli geçirmesi nedeni ile bu isimle anılmaktadır. Bu büyüleyici ülkede yaşamak, yatırım yapmak isteyen ya da tatil amacıyla yazlık satın almayı düşünenler bu adada bulunan olanakları ya da bilinmeyen ilginç bilgileri merak ediyorlardır. Bizde bu nedenle bu içeriğimizde sizlere Kuzey Kıbrıs hakkında bilmediğiniz 10 ilginç bilgi vereceğiz. 

1-Kuzey Kıbrıs’ın Politik Durumu 

Çoğu zaman insanlar Kıbrıs gibi politik olarak bölünmüş bir adaya gelmek konusunda büyük endişe duyuyorlar. Güvenlik konusunda bazı şüpheleri bulunan insanlar güvenilir olmayan kaynaklardan bilgi alarak gerçekten uzak bir öngörüde bulunabiliyorlar. Kuzey Kıbrıs, Kıbrıs adasının kuzey bölümündedir. Güney Kıbrıs’ın başkenti aynı Kuzey Kıbrıs’ın da olduğu gibi Lefkoşa’dır. Fakat şehir bölünmüş şekildedir. Hatta Avrupa’da bir sınırla bölünmüş tek şehirdir. Kuzey Kıbrıs’a Türk vatandaşları kimlikleri ile de giriş ve çıkış yapabilirler. Sanıldığı gibi iki ülke yönetiminde bir sorun yoktur. Birbirinden bağımsız iki yönetim mevcuttur.  

2-Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim Pahalı mı? 

Dünyadaki bir çok ülkeden farklı olarak, Kuzey Kıbrıs, öğrenciler için bir cennete dönüştürülmüş benzersiz bir eğitim sistemine sahiptir. Bir çok eğitim kalitesi sunan üniversitelerin çoğu, aileler tarafından karşılanabilir olması dolayısı ile oldukça fazla tercih edilir. Eğitimin ucuz oluşu, uluslararası öğrencilerin akademik basamaklardan lisanstan doktoraya çıkmalarına yardımcı olmaktadır.  

3-Kuzey Kıbrıs’ta Yaşam Maliyeti  

Kuzey Kıbrıs ekonomisi son yıllarda hızla büyüme yaşamaktadır. Turizm ve eğitim endüstrisi sayesinde büyük yollar kat eden ülke; İngiltere’de ve diğer gelişmiş ülkelerde okumakla karşılaştırıldığında, uluslararası öğrenciler çok rahatlıkla Kuzey Kıbrıs’ta geçinebilmektedirler. Bu durum Türk vatandaşları için biraz ürkütücü gelse de doğrusu geçim maliyetlerinin Türkiye’den çok farklı olmadığıdır. Ayrıca elektrik, su ve belediye vergisi, yaşam masraflarınızı ucuz hale getirmektir. Temel yiyecek ihtiyaçları için de pahalı demek doğru bir söylem olmayacaktır. 

4-Kuzey Kıbrıs’ta İş Olanakları  

Her geçen yıl daha fazla aile Kuzey Kıbrıs’a taşınıyor. Uygulamada, bir iş veya çalışma izni almadan önce Kuzey Kıbrıs’ta ev satın almanız mümkündür. Kuzey Kıbrıs’ta gelişen inşaat sektörü nedeniyle oldukça fazla mühendis, tesisatçı ve elektrikçi gibi bir çok pozisyon açığı bulunmaktadır. Ayrıca, Kuzey Kıbrıs’taki okulların sayısı ve büyüklüğü arttıkça, uluslararası nitelikli öğretmenlere olan ihtiyaç artmaktadır. Tüm bunların yanı sıra Kuzey Kıbrıs turizm endüstrisinde oldukça gelişmiş olduğu için bu sektörde de iş bulma olanakları oldukça fazladır.  

5-Yeni Bir Dil Öğrenebilir Miyim? 

Kuzey Kıbrıs’ta yaygın olarak kullanılan dil elbette Türkçe’ dir. Ancak uluslararası çok fazla öğrenci alımı ve turist ziyareti sebebi ile İngilizce ve Arapça gibi diğer diller kullanılmaktadır. Bunun yanında oldukça prestijli dil kursları bulunan Kuzey Kıbrıs’ta aileler dil eğitimi için bu ülkeyi tercih ederler. Ayrıca çalışma ve arkadaş ortamının yanı sıra uluslararası turist fazlalığı ve göç dolayısıyla pratik yapılabilmesi oldukça kolaydır. 

6-Kuzey Kıbrıs Emlak Fırsatları  

Kuzey Kıbrıs gelişen ve büyüyen bir ekonomiye sahip olması dolayısı ile Kıbrıs emlak sektöründeki yükselişte doğru orantılı olarak artmaktadır. Son yıllarda Türkiye’den de yoğun talep alınmaktadır. Bu durum Kıbrıs satılık ev ilanlarına canlılık katmıştır. Yeni projelerin hayata geçişi ile birlikte yatırım isteği de artmıştır. Uygun fiyatlara Kıbrıs emlak sektöründen yararlanarak kendinize yeni bir yaşam edinebilir veya kiralama yoluna gidilebilmektedir. Kira ücretlerinin sterlin olması nedeniyle oldukça tercih edilen yatırım şekli haline gelmiştir. 

İlginizi Çekebilir: Girne Satılık Havuzlu İkiz Müstakil

7-Kuzey Kıbrıs’ta Ev Satın Almak  

Kuzey Kıbrıs’ta kredili çekerek ev satın almak mümkündür. Kuzey Kıbrıs’ta gayrimenkul fiyatları İngiliz Sterlini üstünden oluştuğu için yatırımcılar kur riskinden korunmakta ve kira gelirlerindeki artış dolayısıyla talep artmaktadır. Özellikle amortisman süresinin Türkiye ve bazı ülkelere göre çok daha kısa olması Kıbrıs satılık ev ilanlarını cazip hale getirmektedir. Yeni yapılan gösterişli ve kaliteli projeler dolayısıyla gözler Kıbrıs emlak sektörüne çevrilmiş ülkeye göç sayısı artmıştır.  

8-Kuzey Kıbrıs’ta Ulaşım Zor Mu?

Kuzey Kıbrıs’ta şehirler arasında düzenli otobüslerle toplu taşıma hizmeti verilmektedir. Trafik ve yol işaretleri uluslararası kuralları takip eder. Trafik soldan işler. Ayrıca Türkiye’den ve birçok Avrupa ülkesinden Kıbrıs’a direk uçuşlar yapılmaktadır. Bilinmesi gerekilen bir diğer önemli bilgi ise Türkiye’den gelecek olanlar Mersin ve Alanya’dan yapılan feribot seferleri ile de Kuzey Kıbrıs’a varış sağlayabilirler. 

9-Kıbrıs’ta Nasıl Oturum İzni Alınır? 

Kuzey Kıbrıs emlak fırsatı kişilere oturum izni alma fırsatı sunduğu gibi üçüncü yıldan sonra süresiz oturum izni alınabilmektedir. Emekliler için ise böyle sınırlama yoktur. Emekliler tapu devrinden sonra süresiz oturma iznine sahip olurlar. Bu durum Kıbrıs satılık ev ilanları ve Kıbrıs emlak fırsatlarını arttıran bir diğer gerçektir.  

10-Kuzey Kıbrıs’ta Sağlık Hizmetleri  

Kuzey Kıbrıs’ta dünyaca bilinen, üç önemli ve prestijli hastaneye sahiptir. Ayrıca Türk vatandaşları Kıbrıs’ta bulunan devlet hastaneleri, Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi ve diğer sağlık merkezlerinden ücretsiz hizmet alabilmektedir. 

11-Pandemi Döneminde Kıbrıs

Covid 19 süreci le tüm Dünya gibi Kuzey Kıbrıs’ı da etkiledi. İlk Pozitif Vaka 08 Mart 2020’de Ada’da bir turistik grup içinde tespit edilmişti. Bu durumun ardından, Kuzey Kıbrıs hükümeti hızla tüm ülkeyi Mayıs 2020’nin başına kadar karantinaya almaya karar verdi. 60 günlük süre içinde Kuzey Kıbrıs’taki tüm vakalar bitti. Hükümet, Kuzey Kıbrıs’ı ziyaret etmek isteyen tüm yolculara katı kurallar ve karantina kuralları uygulayarak ülkeye almaya devam etti.

kıbrısemlak

Kısa bir süre içerisinde Türkiye Hükümeti’nin yardımıyla Pandemi hastanesi açıldı. Bu sayede ada’da bir yılda sadece 20 kişi Covid 19’dan vefat etmişti. Bu yönü ile Kıbrıs, pandemi sürecinden en az etkilenen bölgeler arasındadır.

12-Kıbrıs Emlak Çeşitliliği

Özellikle emlak sektörünün çeşitliliği ile bilinen Kıbrıs, çeşitli konut seçenekleri ile popülaritesini korumaya devam etmektedir. Villa, apartman, rezidans, gibi birçok çeşitte sahip Kıbrıs emlak sektörü her bütçeye ve her zevke uygunluğu ile de bilinmektedir.

Kuzey Kıbrıs’ta özellikle son 5 sene içerisinde emlak sektörü fiyatları yıllık %10 – %12 artış ile yükseldi. 2012 yılında İskele Bölgesinde 22.000 – 24.000 İngiliz Sterlini arasında satılan 45-50 m2’lik stüdyo daireler bugün inşa halinde olanlar 35.000 İngiliz Sterlini civarlarında – tamamlanmış daireler ise 40.000 İngiliz Sterlini civarında satışa sunulmaktadır. Ayni şekilde Mağusa Merkezde de 35.000 İngiliz sterlinine satılan 2+1 Daireler günümüzde 55.000 İngiliz Sterlini civarlarında satışa sunulmaktadır. Hemen hemen adanın her bölgesindeki bu yükseliş gözden kaçmayacak derecede seyir göstermektedir.

kıbrısemlak

Virüsün getirdiği yıkıcı etkinin hala kendisini gösterdiği 2021 yılı, KKTC emlak dünyasının önemini arttırdığı bir senedir. Pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında önemini, yapılan yatırımlar ile kanıtlayan Kıbrıs emlak dünyası, alınan tedbirler sayesinde dünya emlak pazarları arasında en az hasar gören sektörlerden birisi olmuştur.

13-Kıbrıs’ın Covid Sonrası Popülaritesi

Birçok insan gerek güvenli olması gerekse pandemi sürecini olumlu bir şekilde atlaması ile Kıbrıs’ta yatırım yapmayı ve gayrimenkul sahibi olmayı tercih etmektedir. Bu sebeple özellikle pandemi sürecinden sonra dahi Kıbrıs yatırımcılar açısından hala cazip bir Ada olarak karşımıza çıkmaktadır. Kıbrıs’a gelmek isteyen insanlardan bazıları gelip karantinaya giriyor, bazıları ise iyi fiyatlı mülklere çevrimiçi yatırım yapıyorlar. Gerek her bütçeye uygun ve her bölgeden satışı olan emlak çeşitliliği gerekse sakin bir Ada olması ile birçok insan içn oldukça ilgi çekicidir.

Kuzey Kıbrıs, sağlık konusunda oldukça katı kurallara sahip. Bu günlerde Vatandaşlar Adanın Ekonomisinden yakınsalar da pandemi sürecinden oldukça az etkilenmenin mutluluğunu da yaşamaktadırlar. Buna k olarak hükümet, 2021 yılı Nisan ayı sonuna kadar nüfusun %75’ini aşılamayı hedeflemektedir. Ülke genelinde, Covid 19’a karşı korunmak için yeterli aşılamaya ı-ulaşılacağı kesin olarak düşünülmektedir.

kıbrısemlak

Kuzey Kıbrıs emlak piyasasının önde gelen şirketlerinden biri olan GoldMark, birçok alanda hizmet veren bir şirkettir. 2015 yılının Eylül Ayında kurulan GoldMark Estates, KKTC sınırlarını aşan bir yapıya ve tecrübeye sahiptir. Tecrübeli Direktörlere ve Danışmanlara sahip olan GoldMark, kurulduğu ilk yıldan itibaren hızla yükselerek KKTC emlak piyasasında ilk yılından itibaren büyük işlere imza atmıştır.

Biz GoldMark olarak herkesin mülk ihtiyacının farklı olduğunun farkındayız. İster küçük bir daire, ister villa olsun emlak piyasası konusundaki deneyimimizden faydalanabilirsiniz. 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!