Kuzey Kıbrıs’ta Yazın Neler Yapılır?

Akdeniz Bölgesi’nin üçüncü büyük adası olan ada ülkesi Kıbrıs, iki ayrı ülkeye ev sahipliği yapmaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti içerisinde bulunan zenginlikleri ile yaz aylarında pek çok kişinin ilgi odağı olan ülkelerdendir. Yılın büyük bir kısmını sıcak ve tatil yapmaya elverişli olması avantajı ile Kuzey Kıbrıs dünyanın dört bir yanından ziyaret edilen adalardan birisidir. Otelleri, plajları, denizi, eğlence yerleri, barları, kumarhaneleri, alışveriş yapılacak yerleri ve çok daha fazlası, gezilecek ve görülecek yerleri ile yaz aylarında kesinlikle konforlu bir tatil geçirebileceğiniz bir yerdir.

Kuzey Kıbrıs emlak sektörünün öncülerinden biri olan Gold Mark Estates olarak bu yazımızda muhteşem ada ülkesi Kıbrıs’ta yaz aylarında neler yapabileceğinizi anlatacağız.

Kuzey Kıbrıs’ta Gezilir!

1. Girne Kalesi

Muhteşem ve gözde manzarası ile ziyaret eden herkesi büyüleyen, Kuzey Kıbrıs’ın Girne bölgesinde bulunan Girne Kalesi, şehrin simgesi halindedir. İnşa edildiği zamanın tam bilinmemesine karşın Kıbrıs’a başlayan Arap akınlarına karşı kenti korumak için Bizanslılar tarafından inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Yıllar içerisinde değişikliğe uğrayan ve farklı ülkelerin eline geçen Girne Kalesi, son şeklini M.S 1489 ile 1570 yılları arasında Venedik döneminde alan Girne Kalesi, 1570 yılı içerisinde Osmanlı İmparatorluğu’nun eline geçmiş ve yaklaşık olarak üç asır boyunca Osmanlı İmparatorluğu’nun elinde kalmıştır. 1878 ile 1960 yılları arasında İngiliz Sömürgesi İdaresi döneminde polis okulu ve hapishane olarak kullanılan Kale, günümüzde turistik olan oldukça ilgi çeken, manzarası ile görenleri büyüleyen ve şehrin simgesi olarak görülen bir yapıdır.

kktcemlak

2. Bellapais Manastırı

Kuzey Kıbrıs’ın Türk Cumhuriyeti’nin Beylerbeyi köyü içerisinde bulunan, tarihi Bellapais Manastırı, 12. yüzyıl Roma dönemi zamanı inşa edilmiş olan temel üzerine inşa edilmiştir.

Orta çağ dönemi yapılan eklentiler ile birlikte bütününde gotik bir mimarı yapıya sahip olan Bellapais Manastırı, Kuzey Kıbrıs’ın Girne bölgesinin şehir merkezine yaklaşık olarak 10 dakikalık uzaklıkta olan Girne Dağları (Beş Parmak Dağları) eteklerinde yer almaktadır.

kıbrıssatılıkev

3. St. Hillarion Kalesi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin binlerce yıldır pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ve hemen hemen herkesin ilgisini çekecek bir zengin tarihi bulunan St. Hillarion Kalesi, Kuzey Kıbrıs’ın gözde bölgelerinden Girne bölgesinde bulunmaktadır.

Kuzey Kıbrıs oldukça ilgi çekici ve gözde bölgelerinden birisi olan Girne bölgesini kuş bakışı olarak gören eşsiz konuma ve manzaraya sahip olan Girne bölgesi, dönemin koşullarında nasıl yapıldığı hala merak edilen bir yapıdır. St. Hillarion Kalesi, gece aydınlatmaları ile ziyaret edenlere hala şövalyelerin hala orada yaşadığını hissettirecek büyüleyici bir şatoya dönüşmektedir.

4. Karaman Karmi Köyü

Kuzey Kıbrıs’ın oldukça fazla sevilen, adeta köy denilebilecek yerlerinden biri olan Karmi Köyü, İngilizlerin adaya ilk ayak bastığında yerleştikleri yerdir. Köy içerisinde bulunan kırmızı telefon kulübesinin de İngilizler tarafından getirilldiği ve hala günümüzde kullanımda olduğu görülmektedir.

Günümüzde hala daha köy sahiplerinin çoğunluğunun İngiliz olması ile birlikte dışarıdan kişilere de bazı evler satılmıştır. Her biri yeşillik ve renkli çiçeklerin içerisinde bulunan evlerin muhteşem doğa ile uyumu Karmi köyünü ziyaret edenleri büyülemektedir. Ayrıca Kıbrıs satılık ev ilanlarına bakan kişilerin Karmi köyünde her evin deniz manzarasına sahip olduğunu bilmesi gerekmektedir.

5. Büyük Han

Kuzey Kıbrıs’ın Lefkoşa bölgesinde bulunan en önemli Türk eserlerinden biri, Büyük Han’dır. Büyük Han, Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafınan 1572 yılı içerisinde yaptırılmıştır.

Genel olarak kervansarayların ana kapıları var iken Büyük Han’ın aksi bir şekilde sadece bir girişi vardır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yazın Kafa Dinlenir!

Birbirinden eşsiz güzelliklere sahip olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde pek çok güzellik bulunmaktadır. Yılın büyük bir kısmını sıcak geçiren Kuzey Kıbrıs, hem emlak sahibi olmak isteyenlerin hem de tatil yapmak isteyen kişilerin odak noktalarındandır.

Girne bölgesi, Gazi Mağusa bölgesi, Lefkoşa bölgesi ve benzeri gibi birbirinden muhteşem bölgeleri sahip olan Kıbrıs’ta yaz aylarında kafa dinlemekte eğlenmekte mümkün!

Plajları, denizleri, otelleri, eğlenceli yerleri, barları, kumarhaneleri, alışveriş yapılacak yerleri ve çok daha fazlası ile Kuzey Kıbrıs satılık ev almak ve konforlu bir hayat yaşamak için oldukça idealdir.

Gelişmiş KKTC emlak sektörünün öncülerinden Gold Mark Estates ile Kıbrıs satılık ev almak için internet sitemizi ziyaret edebilirsiniz!

Kuzey Kıbrıs’ta Yazın Tatil Yapılır!

1. Glapsides Plajı / Gazi Mağusa

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Gazi Mağusa bölgesinin 5.5 kilometre kuzeyinde, Kuzey Kıbrıs’ın ise doğu kıyısında yer alan Glapsides Plajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en iyi olan üçüncü plajıdır. Plajın oldukça kolay ve elverişli olan konumu sebebi ile plaj, pek çok kişi tarafından ilgi odağı haline gelmiştir.

Kıbrıs sahil kesiminde ince kum ve sığ denize sahip olan plaj, mavi suyu ile su sporu meraklılarını ve tüplü dalgıç severleri adeta büyülemektedir.

Temel gereksinim ve ekipmanlar ile bireysel olarak dalış yapılabilen plajda yaz aylarında plaj voleybolu turnuvaları da yapılmaktadır. kamp olanakları da sunan Glapsides plajına giriş ücretsizdir. Ancak şezlong ve şemsiyeler cüzi bir ücret karşılığında temin edilebilmektedir.

kuzeykıbrısemlak

2. Deniz Kızı Plajı / Girne

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Girne bölgesinin batısında bulunan Deniz Kızı Plajı, Girne bölgesinin yaklaşık olarak 9 kilometre batısında yer almaktadır.

Deniz Kızı Otel kompleksinin bir parçası oluşturan plajda sadece ziyaretçiler sahili veya büyük açık yüzme havuzunu ve tesislerini giriş kapısında ödenen bir ücret karşılığında ziyaret edebilirler. Plajda WC olanaklarına sahip bir restoran vardır ve ayrıca tüplü dalış, muz botu gezintisi, parasailing ya da jet ski kiralamak gibi seçenekler sunulmaktadır.

3. Karpaz Altınkum Plajı

Karpaz Altınkum Plajı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin en uç noktasında bulunan Karpaz Yarımadası’nda yer almaktadır. İnce altın kuma sahip olan Dünyaca ünlü Karpaz Altınkum Plajı, adanın en güzel plajı olarak değerlendirilmektedir.

Deniz suyu soğuk olan plajın yer aldığı Karpaz Yarımadası, mitolojide aşk ve güzellik tanrıçası olan Afrodit’in (Venüs) doğum yeri olarak bilinmektedir. Efsaneye göre, sakin deniz aniden pırıl pırıl beyaz dalgalarla birlikte bir kabuk üzerinde Afrodit’i bu plaja bırakır.

Kuzey Kıbrıs’ta Yazın Spor Yapılır!

Kuzey Kıbrıs pek çok açıdan zengin bir ada ülkesidir. Bu zenginliklerden birisi de, yaşam konforu sunmasıdır. Yazın oldukça fazla spor odaklı aktiviteye olanak sağlayan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde dalış, trekking, dağ bisikleti, paintball, yamaç paraşütü, golf, yoga, yürüyüş ve benzeri gibi pek çok aktiviteyi gerçekleştirmenize imkan sağlamaktadır.

KKTC emlak sektörünün öncülerinden biri olan Gold Mark Estates olarak bu yazımızda sizler için muhteşem ada ülkesi Kuzey Kıbrıs’ta yazın neler yapabileceğinizden bahsettik. Pek çok açıdan oldukça zengin olan Kuzey Kıbrıs, yılın büyük bir kısmını sıcak geçirmesi ile hem sakin hem de eğlenceli bir yaşam isteyen herkesin Kıbrıs satılık ev tercih edebileceği bir ada ülkesidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile ilgili çok daha fazla içerik için bizi takip edin!

İlginizi Çekebilir: Kuzey Kıbrıs Kapalı Maraş Bölgesinin Açılması ile El Değmemiş Muhteşem Sahiller Kullanıma Açıldı

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!