Kuzey Kıbrıs’a Nasıl Gidilir?

Kuzey Kıbrıs’a gitmek için bir çok sebebimiz olabilir. Belki tatil için, belki yeni yaşam fırsatı veya üniversite hayatı için belki de yeni yatırım fırsatlarını değerlendirebilmek içindir. Bu eşsiz adaya ne için gittiğiniz fark etmez ancak Kıbrıs’a nasıl gidilir? gibi bir ayrıntı aklınıza takılmış ve araştırmalar yapmaya başlamış olabilirsiniz. Nasıl gideceğiniz konusu aklınızda bir soru işareti ise ”Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilir?” başlıklı bu içeriğimizin sizi aydınlatacağını düşünüyoruz.

Kuzey Kıbrıs’a Hava Yolu İle Ulaşım

Öncelikle belirtmeliyiz ki; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne gitmek isteyen Türk vatandaşları kimlikleri ile giriş yapabilirler. Güney Kıbrıs Rum Kesimine ise girişte vizeye tabi tutulursunuz. Ancak yavru vatan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için böyle işlem söz konusu değildir. Kimliğiniz veya pasaportunuz ile rahatlıkla bu eşsiz adaya adım atabilirsiniz.

Kültür zenginliği, tarihi geçmişi ve tatil olanakları ile Akdeniz’in masmavi suları ile çevrili Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmekte bir o kadar kolay ve keyiflidir. Uçuş konforu sayesinde yorulmadan ve kısa sürede Lefkoşa’daki Ercan Havalimanı’na iniş yapabilir, tatilinize hızla başlayabilirsiniz. Genelde kişilerin tercihi uçakla seyahat etmek olsa da bu içeriğimiz de farklı alternatiflerden de bahsedeceğiz.

Uçakla yolculuk yapan kişiler Kuzey Kıbrıs’taki tatillerini daha etkin bir şekilde geçirmek için havalimanından araç kiralayabilirler. Unutmamak gerekir ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde trafik sol şeritten akar. Bu İngilizlerden kalan bir gelenektir. Araç kiralama yoluna gidilecekse arabada direksiyonun sağ tarafında olduğunu bilmek gerekir. Eğer böyle bir tercihte bulunulacaksa otomatik vites bir araç kiralamanızı öneririz zira manuel vitesi sol eliniz ile kontrol etmeniz gerekecektir. Online olarak da araba kiralama işlemi gerçekleştirebileceğiniz gibi araç kiralama noktalarından da yeterli fiyat bilgisine ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’ın İncisi Girne’de Yaşamak İçin 7 Harika Neden!

Kuzey Kıbrıs’a Deniz Otobüsü İle Ulaşım

Türkiye’den Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne ulaşım alternatiflerin biri de feribottur. Yaz aylarında tercih edebileceğiniz Antalya’dan kalkan deniz otobüsünü kullanabilirsiniz. Antalya’nın Alanya ilçesinden Girne’ye deniz yoluyla yolculuk yapanlar için keyifli bir tercih olabilmektedir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nin inci Girne’ye yolculuk 4 saat sürmektedir. Haftada iki gün Girne’ye gidiş ve haftanın 2 günü de Alanya’ya dönüş olmak üzere deniz otobüsü seferleri düzenlenmiştir.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Lüks Evler, Burada Yaşamak İstemez misiniz?

Kuzey Kıbrıs’a Feribot İle Ulaşım

Mersin’den Girne ve Mağusa bölgelerine feribot ile ulaşım mümkündür. Özel aracı ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘ne gitmek isteyen yolcular genellikle Mersin’den kalkan feribotları tercih etmektedirler. Mersin Kıbrıs feribot ulaşım yolunu tercih edenler için tek dezavantajı yolculuğun uzun sürüyor olmasıdır. 6 ile 8 saat arası süren feribot yolculuğunun keyfini çıkarmak bu tür yolculuk tercihi için isabetli olacaktır.

Kıbrıs Türk Denizcilik İşletmelerinin gerçekleştirdiği Mersin Kıbrıs feribot tercihiniz de Girne yerine Kıbrıs Gazimağusa’ya gitmek içinde kullanabilirsiniz. Eğer Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti‘nde gideceğiniz il ve ilçe Girne veya yakınlarında değilse alternatif olarak Gazimağusa seferini tercih edebileceğinizi unutmayınız. Haftanın genellikle üç günü yapılan bu sefer çok daha uzun sürmektedir. Uçak korkusu olanlar, arabası ile adaya vermek isteyenler veya deniz yolculuğundan hoşlananlar feribot veya deniz otobüsü alternatifini değerlendirebilirler.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Tatil Seçenekleri: Kıbrıs Otelleri mi, Kıbrıs Satılık Ev mi? 

Bu içeriğimizde Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilir? sorusunu sizler için ayrıntılı olarak açıklamaya çalıştık. Tüm bunların yanı sıra Kıbrıs otelleri, Kıbrıs emlak sektörü, Kuzey Kıbrıs satılık ev ilanları gibi sorularınız için bizimle iletişime geçebilir, GoldMark web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

 

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!