KIBRIS’A GİRİŞLER SAĞLIK BAKANLIĞI YETKİSİNE DEVREDİLDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olarak 1 Temmuz 2020’de Uçuşa açılma kararı alan hükümet yetkilileri, Giriş kurallı karar alma yetkisini Sağlık Bakanlığı yetkisine devrederek yeni bir karar aldı. Artık Kıbrıs’ girişleri ve kuralları KKTC sağlık Bakanlığı ve üst kurulu tarafından düzenlenecek veya değiştirilek.

1 Temmuz 2020 itibarı ile Kıbrıs’a seyahatin başlaması ile birlikte 2.5 aydır sürdürülen Sıfır Vaka sayısı 07 Temmuz 2020 itibari ile 5 Vakaya ulaştı. TIP İŞ  Tabibler Derneğinin itiraz ve eylemleri, Halk arasında yaşanan huzursuzluklar, iş Dünyasının açılma baskısı ile Kıbrıs’ta ortam biraz gergin. KKTC hükümetinin bugüne kadar aldığı tüm kararların yasal olmadığı konusunda davacı olan Tabibler Derneği, KKTC’de bulunan Hastahanenin yetersiz olduğu, sağlık ekiplerinin geliştirilmesi, ilaç stoklarının yeterli hale getirimesi ve Covid 19 PCR testlerinin yeterli olmadığı gerekçeleri ve hükümetin yasal olmayan kararları kendisinin aldığını gerekçe göstermiştir.

Hükümet yetkilileri dava karara bağlanmadan bir gün önce  ARA EMRİ alınması gündeme gelince, Daha önce aldığı tüm kararları iptal ederek, Yetkiyi Sağlık Bakanlığı ve Sağlık Üst Kurulu’na devretti.

Sağlık Bakanlığı küçük Değişilikler Yaparak Tüm Kuralları Yeniden Yayınladı.

Bakanlar Kurulu’nun iptal kararı ile ortaya çıkabilecek, yasal bir boşluğa olanak tanımamak adına ivedilikle 1 Temmuz 2020 tarihli kararını gözden geçirmiş ve yaptığımız bazı değişikliklerle bu kararlar açıklanmıştır.

Bakanlığımız bu kararlarda ülkeleri risk gruplarına göre kategorilendirmiş ve her kategorinin ülkesine göre giriş kurallarını yeniden belirlemiştir.

Buna göre, A kategorisinde bulunan ülkelerden KKTC’ye gelecek kişilere, 72 saat öncesi yaptırdıkları PCR sonucunun negatif olması koşulu ile ülkeye karantinasız giriş hakkı tanınmıştır. PCR sunmayanlar, hem PCR ücreti ödeyecek hem de kısa süreli karantinaya girecektir. Kısa süreli karantina ücreti 45 Euro, PCR test ücreti ise 300 TL dır…
B kategorisinde olan ülkelere, 8 Temmuz 2020 tarihine kadar 72 saat öncesinde yapılmış ve sonucu negatif olan bir PCR ile ülkemize geldiklerinde bakanlığımız tarafından yapılacak PCR testi kuralı yani çift PCR kuralı uygulanacaktır. Ülkemizde yapılan PCR sonucu çıkıncaya kadar, otel rezervasyonları olanlar otellerde, evde konaklayacak olanlar da evlerinde kendilerini izole etmek zorundadırlar. Bunun hilafına hareket edecek olanlarla ilgili, Bulaşıcı Hastalıklar Yasası uyarınca toplum sağlığını tehlikeye atmaktan haklarında gerekli yasal soruşturma başlatılacaktır. Kişisel izolasyon koşullarının gerek otellerde gerekse hanelerde tam uygulanıp, uygulanmadığı yetkililerce denetlenecektir.

C kategorisinde bulunan ülkelerden KKTC’ye gelecek olan kişilerle ilgili ise 14 günlük devlet gözetiminde karantina uygulaması devam ediyor.
Bir diğer önemli konu olan kara kapılarımızda Güney Kıbrıs Rum Yönetimi geçişleriyle ilgili bakanlığımız bazı değişikliklere gitmiştir. Buna göre;

A- Rum kesimine tek PCR ile geçme hakkı bulunan çalışanlar ve öğrenciler bundan böyle PCR testlerini her 15 günde bir yenilemek zorundadırlar. Bu uygulamanın kontrolü ve uygulaması bugünden itibaren 15 gün içinde yani 21 Temmuza kadar yapılması gerekmektedir. Rum kesiminde tek PCR ile geçme hakkı bulunan çalışanlar ve öğrenciler 06.07. 2020 tarihinden itibaren PCR testlerini 15 günde bir yenilemek zorundadır. PCR testlerinin süresi dolanlar, olası bir yığılmayı önlemek adına test yenileme işlemlerini 06.07. 2020, 21.07. 2020 tarihleri arasında tamamlayabilir.bu husustaki kontrol ve denetim bu çerçevede yapılacaktır.

B- Rum kesiminden adamıza giriş yapacak ve 14 günden uzun süre Güney Kıbrıs Rum kesiminde ikamet eden gerek Güney Kıbrıs Rum Yönetimi vatandaşları gerekse diğer ülke vatandaşları KKTC’ye 72 saat önceden alınmış negatif PCR raporu ile gelebileceklerdir.

C- Rum kesiminde 14 günden az ikamet etmiş ve ülkemize yurt dışından gelenlere ülkemize giriş yapmak isterken, ülkelerinin risk kategorisine göre işlem yapılacaktır.

Güney’e gezi ve diğer amaçlar için 3 günlük PCR testi ile geçmiş KKTC vatandaşları, PCR geçerlilik tarihi dolmadan ülkelerine geri dönerlerse herhangi yeni bir PCR testi talep edilmeyecektir. Ancak, PCR süresi dolan KKTC vatandaşlarına kapıda yeni bir PCR testi uygulaması yapılacaktır. Bunun için yine 300 TL PCR test ücreti ödenecektir.

Bakanlığımız bugünden sonra belirlediği tarih aralıklarında Bulaşıcı Hastalıklar Üst Komitesi’ni toplayacak ve hastalığın seyrine, ülkelerin salgın durumlarına göre ek tedbirler alacaklardır. Bakanlık olarak en temel ve asli görevimiz toplum sağlığını korumaktır.

Bizler, tüm sağlık ekiplerimiz ve bakanlığımız hiçbir etki altında kalmadan ihtiyaç duyulan tüm tedbirleri almaya devam edeceğiz.

Bir diğer önemli olan test kitleri konusunda da maddi ve mevzuata dayalı sıkıntılar ortadan kalkmış olup, gerekli kit ve ekipman tedariki başlamıştır.

Pandemi hastanesi konusuyla ilgili de bakanlığımız yeni bir girişim başlatmış ve bu girişim 3 günlük süre içinde karara bağlanacaktır.

Alınan tüm kararlar ve gelişmeler kamuoyuyla şeffaf bir şekilde paylaşılacaktır. Bulaşıcı hastalıklar yasası tahtında toplum sağlığını korumak adına buna aykırı hareket edenlere de en ağır cezai yaptırım uygulanacaktır.

Ülkeye giriş yapan tüm misafir ve vatandaşlarımıza, giriş kapılarında imzaladıkları taahhütnameye uyma çağrımızı yineliyoruz.”   

https://saglik.gov.ct.tr/Haberler/ArtMID/31973/ArticleID/140232/SA%c4%9eLIK-BAKANLI%c4%9eI-A199IKLAMA 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’n gelmek isteyen tüm Goldmark Estates LTd. Müşterilerine Saygı ile duyurur daha ayrıntlı bilgi ve diğer tüm Kıbrıs Emlak Yatırım Bilgileri için bize ulaşmalarını rica ederiz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!