Kıbrıs’a Karantinasız Girişler Haziran Ayında Başlıyor

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti  Covid 19 ile verilen mücadele kapsamında 2021 yılı başlarında 1.5 aylık tam kapanmanın ardından, vakaların düşmesiyle açılmaya başlıyor. 20 Mayıs 2021 tarihinde Başbakan Ersan Saner’in yaptığı açıklama ile Kıbrıs’a karantinasız girişlerin başlayacağı bilgisi verildi.

Kıbrıs Covid 19 Mücadelesi

Kıbrıs nüfus olarak ülkede kalan çalışma izinli ve ev sahibi yabancı nüfusu ile birlikte 450.000 civarında  kişiye ev sahipliği yapıyor. Yaklaşık 1.5 Pandemi sürecinde covid 19 Bulaşma ve kaybedilen 24 Hasta sayısı ile en güvenli ülkelerden biri olarak dünya listelerinde yer aldı. Kısıtlı sağlık sistemi ve duyarlı vatandaşları ile Kıbrıs bu süreçte çok fazla sorun yaşamadan süreci devam ettiriyor. Türkiye Cumhuriyeti ve Avrupa Birliği aşı yardımları ile 40’lı yaşların aşısına gecen KKTC de bugün itibarı ile vaka sayıları günük 20 li rakamların altına erişmeye başladı. Pandemi hastahanesinde yatan 27 hasta ve 1 yoğun bakım hastası ile yaza giriş yapılıyor.

Ekonomik olarak zor günler

KKTC 2020 yılında Ekonomiyi rahatlatmak üzere 3 günlük karantinasız girişleri açtığında bir süre sonra vaka sayılarının yükselmesi ile birlikte tekrardan katı kurallar getirerek ve 1.5 aylık bir kapama sürecinin ardından, vaka sayılarını düşürmeyi başardı.  Tüm bunları gerçekleştirirken halkın sağlığı başarılı bir şekilde korundu ama Ekonomik kayıplar büyük oldu. Bir çok iş yeri kapanmak zorunda kaldı. Hotel ve Casino çalışanları, öğrenciler ülkelerine dönmek zorunda kaldı. Esnaf zor günler geçirdi.

KKTC Açılmaya Hazırlanıyor

Büyük ve yorucu mücadelenin ardından, 20 Şubat 2021 tarihinde KKTC Cumhurbaşkanı Ersan Saner Devlet televizyonu BRT’den yaptığı açıklama ile müjdeyi verdi. 27 Mayıs’dan itibaren neredeyse tüm iş yerleri birer birer açılmaya başlayacak. Pazar Günleri Sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Gece Saat 22.00’den sonra sokağa çıkma yasağı kaldırılacak. Müzikli eğlenceler tekrardan başlatılacak. Tüm bu açılımlar tarihleri ile birlikte Sağlık bakanlığı Sitesinden duyurulmaya başlandı.

10 Haziran 2021 tarihinde çift aşılı Turist Kabulune Başlayabiliriz.

Başbakan Ersan Saner, 10 Haziran 2021 tarihinden itibaren ilan edilecek belirli ülkelerden Çift Aşısı uygulanmış ve 15 günü doldurmuş kişilerin adaya Karantinasız girebileceklerini açıkladı. Bu tarihin daha erkene çekilmeye çalışıldığı müjdesini de ayrıca verdi. Şu anda Tüm Kıbrıs ve Kıbrıs’a seyahat edecekler resmi tarih ve açıklanacağı günü bekliyor.

Kıbrıs Emlak Sektörü Heyecanlı

Kıbrıs emlak sektörü yurt dışında irtibatta olduğu bir çok müşterisini Karantina kuralları sebebi ile bir türlü adaya getirememiş, bu da emlak sektörünün çöküntüye uğramasına sebep olmuştu. Kıbrıs’a girişlerin açılacak olması Emlak sektöründe Sevinç ile karşılandı.

Ayrıntılı bilgilendirme ve takip için Goldmark Estates Ltd danışmanlarımıza ulaşabilir rezervasyonlarınızı şimdiden yapabilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!