Kıbrıs’a Girişlerde 7 Gün Karantina Dönemi

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde Eylül ayının girmesi ile artan Covid 19 vaka sayısı sonucu 7 gün karantina kuralı getirildi.

Uzun bir dönem Kıbrıs’ta neredeyse yok denilecek kadar az olan vaka sayısı ile 1 Temmuz 2020 itibarı ile yurt dışına açılan kapılar tekrardan uçuşların azaltılması ve yeni karantina kuralı ile yoğunluğunu yitirmeye hazırlanıyor. Kıbrıs’ta hayat normale dönme eğiliminde sürerken, son haftalarda yüksek vaka sayısı ve yerel bulaşmanın başlaması üzerine KKTC Bakanlar Kurulu kararı ile önce uçuşlar günde 6 ya, Gemi transferleri günde 2 ye düşürülmüştü. Son alınan kararlar ile birlikte Özellikle turistlerin ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu B grubu yolcularınında 7 gün Karantina da kalması koşulu ile Kıbrıs’a girişlerine karar verilmiştir.  Bildiğiniz üzere 1 Temmuz itibarı ile Vaka sayısı 104 ve Hastaneler tamamen Boş idi. Bugün 07 Ağustos 2020 Kıbrıs’ta 411 Vaka sayısına ulaşıldı.

05 eylül 2020 Gecesi acil olarak toplanan Bakanlar Kurulu Karar Alarak B grubunda bulunan yolcuların tümünün ve Yurt dışına Giden KKTC vatandaşlarının tümünün adaya girişlerde 7 gün karantina uygulamasına tabi tutulması kararını aldılar. Sadece Resmi görev ile adaya 3 günlüğüne gelen görevliler çift PCR yapmak sureti ile karantina uygulamasından muaf olacaklar.

Goldmark Estates Ltd olarak Kıbrıs’a gelmeyi planlamış veya planlamakta olan müşterilerimiz şirketimiz ile irtibata geçip detaylı bilgi alabilirler. Bu zor dönemde Kıbrıs’ta yatırım yapmak için gerekli tüm detayları sizlere sunacağız.

Alınan Kararlar Aşağıdaki şekildedir.

1. A) Ülkemize B Grubu ülkelerden gelen kişiler (Türkiye ve İngiltere dahil) arasından vaka sayısının giderek artması ve yerel bulaşın da buna bağlı olarak artış göstermesi ve sağlık sistemimizin yükünü arttırmamak adına komitemiz 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren başlamak kaydı ile adamıza gelecek herkesin 7 gün süre ile karantinada kalmasına karar vermiştir. (Maliye Bakanlığı tarafından sağlanacak Sağlık Bakanlığı ve güvenlik güçleri tarafından denetlenecek karantina merkezlerinde) Uygulama 06 Eylül 2020 saat 23:59 tarihinden itibaren yürürlüğe girecek ve 20 Eylül 2020 saat:23:59 da sona erecektir. Bu uygulamanın bitiş tarihinde yeniden durum değerlendirilmesi yapılacaktır.

Resmi görevli olarak KKTC ‘den Türkiye ‘ye gidecek veya resmi görev için Türkiyeden KKTC ye gelecek kişiler 72 saat içinde gerekli önlemleri uygulayarak görevlerini tamamlayıp ülkelerine dönmeleri durumunda karantinaya alınmayacaklardır.

C)Yükseköğrenim nedeniyle KKTC’ye gelecek öğrenciler de bu süreçte 7 gün süre ile Üniversitenin belirlediği yurt veya otellerde izole olacaklardır.

D) Sağlık nedenleri ile yurt dışına gidenlerin karantina uygulamaları Sağlık Bakanlığı’na müracaat etmeleri halinde değerlendirilecektir.

E) C kategorisindeki ülkelerden gelecekler için pcr süresinde değisiklik yapılmıştır.Buna göre Ülkemize gelecek kişiler uçağa biniş tarihinden önceki 0-120 saat içerisinde yapılan ve sonucu negatif olan PCR test sonucunu KKTC’ye girişlerinde görevlilere vererek ülkeye girebileceklerdir.Bu kişilere ülkeye girişlerinde 14 gün süre ile belirlenen karantina merkezlerinde karantina uygulaması yapılacaktır. BUkisilere PCR testi de yapılabilecektir.

2.Son günlerde Vadili, İnönü ve Akdoğan bölgelerinde yoğun yerel bulaşın görülmesi nedeniyle 07 Eylül 2020 tarihinden itibaren (07 Eylül 2020 tarihi dahil) 20 Eylül 2020 tarihine kadar (20 Eylül 2020 tarihi dahil) 14 gün süre ile düğünler, toplantılar vb. toplu organizasyonlar yasaklanmıştır. Bu bölgedeki tüm okulların açılması da 14 gün süre ile ertelenmiştir.

3. A) Açık alanlarda düzenlenen eğlencelerde sosyal mesafe ile ilgili yapılan tüm uyarılara rağmen bu kurallara uyulmadığı görülmektedir. Bu nedenle beach club, doğum günü kutlaması, kına gecesi vb. benzeri eğlencelerin yapılacak denetimlerde kurallara uyulmaması halinde işletmelerin kapatılmasına karar verilmiştir.

B)Ayrıca düğünler ve açık havada düzenlenen benzeri organizasyonlarda uyulması gereken kurallar kılavuzuna uyulmaması durumunda düğünlere de kısıtlama getirilecektir.

4. Restaurant, cafe ve yemek hizmeti veren yerler hijyen ve sosyal mesafe kurallarına uymaları kaydı ile hizmet vermeye devam edeceklerdir. Bu hizmetlerin belirlenen kurallara uymamaları halinde kapatılmaları gündeme gelecektir.

5. Taşımacılık sektörü ile ilgili alınacak tedbirler; sürücü bölümü bir aparat ile yolculardan ayrılmalıdır. Bu arada camlar açık olmalı, klima kullanılmamalı ve araçtaki herkes maske takmalıdır. Yolcuların tarih bazında isim- soyisim ve adres kayıtları da tutulmalıdır.

NOT:

• Ülkemize girişlerde B Kategorisinden gelen kişilerden istenen PCR testleri ile ilgili uygulamalarda bir değişiklik yapılmamıştır.

• Söz konusu karantina ücretlerinden aşağıda belirtilen kişiler muaf tutulacaktır:

– Öğrenci olarak ülkemize giriş yapacak kişiler

– 6 Eylül 2020 tarihinden önce yurt dışına giden kişiler

– Sağlık nedeniyle Türkiye’ye giden hastalar ve görevli olarak gönderilen personel.

haberkibris.com

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!